הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

על חברות, גזענות ויום ההולדת של זידאן: כך צרפת תעפיל לחצי

אחרי המרד בדרא"פ 2010 והסכסוך עם התקשורת, ולאור הכושר הלקוי שמציג בנזמה, הצרפתים ניצבים בפני מבחן אמיתי: או שכוכבי הטריקולור ישלימו וישובו לשחק כקבוצה, או שספרד תראה ללורן בלאן את הדלת החוצה כבר ברבע הגמר

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  23.06.12 - 19:29
הגיע הזמן להתעלות. בנזמה ונאסרי (GETTYIMAGES)
הגיע הזמן להתעלות. בנזמה ונאסרי (GETTYIMAGES)

"כל מה שביקשתי מהם זה להיות חברים אחד של השני, בלי ההכרה אחד לשני אי אפשר לחשוב בכלל על הצלחה בטורניר". זו הייתה בקשתו היחידה של נשיא התאחדות הכדורגל הצרפתית שבוע לפני פתיחת יורו 2012. כנראה שנואל לה-גרט פגע בנקודה הרגישה ביותר בנבחרת צרפת. היחסים בין השחקנים אף פעם לא היו הדבר האופטימלי ביותר בחדר ההלבשה, ואחרי האצבע המאשימה (או יותר נכון האצבע המשתיקה) כלפי התקשורת בגול של סמיר נאסרי לרשתה של אנגליה, הסנאריו של דרא"פ לפני שנתיים עלה בפלאשבקים ישירות לעיתונות הצרפתית, שמאז המונדיאל מתעקשת לחשוף פרשיות גזענות בנבחרת, בין אם יש כאלה ובין לאו.

 • הערב תתמודד אחת הנבחרות המוכשרות בטורניר מול הנבחרת הכישרונית בעולם, ספרד. כדי ש"הפיאסקו של נאייסנה" לא יחזור על עצמו כמו במונדיאל 2010, בנזמה, ריברי ונאסרי חייבים להתעלות על עצמם או במילה אחרת - להיות חברים.

  אם אפשר לסכם עד עתה את הטורניר של נבחרת צרפת נצטרך להשתמש בביטוי: "קום סי קום סה". שני המשחקים הראשונים מול אנגליה ואוקראינה היו בהחלט לא רעים. מול האנגלים נבחרת הטריקולור שלטה ברוב חלקי המגרש עם הנעת כדור שלא הייתה מביישת את ברצלונה. ברצלונה ב' כמובן. מול האוקראינים הכדורים גם התחילו להיכנס אבל לא לסטטיסטיקה הזאת לורן בלאן ציפה בסוף שלב הבתים: קארים בנזמה החלוץ מספר 1 של הטריקולור פשוט לא פוגע.

  להוציא את שני הבישולים מול אוקראינה (לא הוא אמור למסור את הכדורים) האומה הצרפתית לא זכתה לראות דבר מחלוצה של ריאל מדריד, זה שסיים עונה פנטסטית עם 21 שערי ליגה. אם הצרפתים בכלל מעיזים לחשוב על העפלה לחצי הגמר הם חייבים לקבל את החלוץ הטוב ביותר שלהם במיטבו, האם אתם מסוגלים לתאר את נבחרת גרמניה ללא אותו מופע מבריק של מריו גומז מול הולנד? עוד תצוגה בדומה למשחק נגד שבדיה, והאוהדים המעטים שיעשו את הדרך הארוכה לדונייצק מוזמנים לקחת את הטיסה הראשונה לשארל דה גול בראשון בבוקר.

  ההיסטוריה הלא רחוקה מספרת שספרד לעולם לא ניצחה את צרפת במסגרת המונדיאל או היורו. המשחק הערב מחזיר אותנו 6 שנים אחורה למונדיאל 2006 באצטדיון בהאנובר. לאחר ניצחונות גדולים על אוקראינה וטוניסיה כולם היו בטוחים שהנה, זה הטורניר לו חיכו הספרדים במשך עשרות שנים. בשמינית הגמר הם "זכו" לפגוש את צרפת המקרטעת אשר סיימה בתיקו עם נבחרות שוויץ ודרום קוריאה. אותו משחק ייזכר לכולם הודות להופעה הרואית של ילד בן 23 העונה לשם פרנק ריברי. שחקנה של מארסיי דאז סיים את המשחק עם שער בכורה בנבחרת לאחר שחלף בקלילות על קסיאס.

  למרות ההיאחזות העיקשת בתסריט שההיסטוריה לא תשתנה גם הפעם, בצרפת יודעים שהסיפור מ-2006 שונה לגמרי. "כל המשחקים ביורו הזה קשים, במיוחד שאתה צריך לפגוש את ספרד שלא נותנת לך הרבה הזדמנויות לגעת בכדור. אבל אל תדאגו, קרואטיה הראתה לנו מה צריך לעשות בשביל לשחק מולם", הסביר בלאן את משנתו לקראת רבע הגמר.

  אם יש נקודת אור בהגנת הטריקולור היא היעדרותו של פיליפ מקסס. הבלם שהיה פצוע במשך מחצית העונה חזר באופן קבוע להגנת מילאן רק בסופה. חסרונו הערב בעקבות כרטיסים צהובים נותנת הזדמנות אדירה לבלמה של ארסנל לורן קוסיילני להראות לכולם, ובעיקר ל"נשיא" שעומד על הקווים, שמקומו ב-11 הפותחים.

  אחרי ההופעה המבישה מול שבדיה בהנהגתו של מקסס, קוסיילני בהחלט מחליף יותר מראוי לאייש את חוליית ההגנה לצידו של אדיל ראמי לאחר שרשם 205 דקות במדי הטריקולור, כולם במשחקי ידידות: "יצא לי ולאדיל לשחק משחק וחצי ביחד וזה הלך לא רע בכלל, כל אחד מאיתנו יצטרך לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר על מנת שנוכל להמשיך הלאה בטורניר", אמר.

  בטורניר הנוכחי ראינו שכאשר הספרדים פוגשים נבחרת שהיא לא בשר תותחים כמו אירלנד, העניינים לא הולכים חלק כמו שהורגלנו אליהם. יכול להיות שהיעדרותם של פויול ודויד וייה הן הסיבה לכך, אך אם תשאלו כל צרפתי, המשימה הערב להדיח את נבחרתו של דל בוסקה בהחלט אפשרית.

  האיש שעליו תקום ותיפול הנבחרת הוא ללא ספק קארים בנזמה. "אנחנו הולכים לראות משחק גדול של שתי הנבחרות, ובמיוחד של בנזמה", הבטיח זינדין זידאן השבוע. לפני 6 שנים בהאנובר היה זה זיזו שנעץ את המסמר האחרון בשערו של קסיאס. כשהוא יושב ביציע לצידו של אריק אבידל שמחלים מניתוח בכבד, גול ניצחון של בנזמה הערב יהווה את מתנת יום ההולדת ה-40 הראויה ביותר לאיש שהיה עבורו גם דמות אב, וגם שחקן נערץ.