הרחקת קונטה שערורייתית, אבל גם זה לא יפריע ליובנטוס העונה

עדות מפוקפקת של שחקן מושחת, התובע הראשי מנהל צייד מכשפות והדיינים חורצים גורלות על פי תחושת בטן. הליגה האיטלקית מתחילה עונה חדשה בלי מאמן האלופה, אבל קבוצתו עדיין הפייבוריטית. מה יכול למנוע מיובה עוד זכיה?

דניאל שחק
דניאל שחק  24.08.12 - 15:01
קונטה, פירלו אמור להסתדר גם בלעדיו (gettyimages)
קונטה, פירלו אמור להסתדר גם בלעדיו (gettyimages)
תחילת כתבה"במשך חודשים רבים הבטתי על השתלשלות העניינים בחוסר אמונה ובתדהמה אדירה. הבטתי על ניסיון להוציא את הצדק לאור, במה שבפועל דמה לציד מכשפות". דבריו של נשיא יובנטוס אנדראה אניילי משקפים יותר מכל את התסכול של אוהדי הגברת הזקנה וחובבי כדורגל רבים באיטליה. מסכת של הטלות רפש הדדיות מהולה בנקיטת יד קשה של הרשויות. לפעמים קשה מדי. פרנסי הענף החליטו שזהו, אין יותר חוכמות. כדי לנקות את השם של הכדורגל בארץ המגף צריך לעקור, להרוס ולרסק כדי לבנות מחדש. חבל רק שלמערבולת המסתחררת נסחפו דמויות שלא מגיע להן לטבוע עם כל היתר.

פרשת ההימורים הנוכחית שמסעירה את איטליה אמנם מביאה איתה בשורה של שינוי גישה. אין יותר ויתורים, אין יותר הנחות, שחיתות בכדורגל לא באה בחשבון. מסר יפה, אבל הצעדים להעברתו חרגו מהדרך המובילה לצדק. יש לא מעט חשודים ומורשעים, אבל דווקא הבולט מכולם כנראה נגרר לעסק על לא עוול בכפו. בעצם, הרפש כנראה דבק בו בגלל שהוא הבולט מכולם. הכוונה כמובן למאמן יובנטוס אנטוניו קונטה, שהורחק ל-10 חודשים ולמעשה לא יעמוד על הקווים כל העונה הקרובה.

"מעניין שהשם יובנטוס תמיד נקשר לדברים האלה", מצקצקים רבים בלשונם ובמקלדותיהם, אבל ברור לכל שהפעם הגברת הזקנה היא בכלל לא צד בעניין. אנטוניו קונטה הואשם על תקופתו כמאמן סיינה, סימונה פפה היה אז באודינזה ולאונרדו בונוצ'י בכלל היה שחקן בארי. גם בפרשה הקודמת, הקאלצ'יופולי המפורסמת שהתפוצצה ב-2006, זכורה יובה כאשמה העיקרית גם כי תיבת פנדורה ההיא מעולם לא נפתחה במלואה. המעמד הנישא של הלבנים-שחורים מציב אותם תחת אור הזרקורים, וזה גם מה שקרה לקונטה.

אנטוניו קונטה הואשם בתחילה שכמאמן סיינה ידע על הכוונות להטות שני משחקים, מול נובארה ונגד אלבינולפה, ולא דיווח על כך לרשויות. התובע הראשי סטפאנו פלאצי, שהפך בינתיים לאויב המר ביותר בעיני אוהדי יובנטוס, הסתמך בהאשמותיו למעשה על שני יסודות רעועים: 1. עדותו מלאת החורים וחסרת העקביות של פיליפו קארוביו, שחקן סיינה לשעבר שהורשע בהטיית משחקים ומסר שמות בתמורה להפחתה בעונשו. 2. ההנחה שאם עוזרו של קונטה ידע על הניסיונות להטיה, אז בטוח שגם המאמן אמור לדעת.

בינתיים, קונטה זוכה מהאשמה שידע על ניסיון להטיית המפגש בין סיינה לנובארה לאחר קביעה כי עדותו של קארוביו, שטען כי המאמן הצהיר בעצמו בתדרוך בפני 23 שחקנים שהמשחק מכור, הייתה שקרית. האישום הוסר, העונש לא קוצר. לעומת זאת, אותה עדות של אותו שחקן מפוקפק התקבלה בנוגע למשחק סיינה-אלבינולפה. כל יתר שחקני הסגל, שבמפתיע לא הואשמו באי-דיווח, טענו בתוקף שהמאמן בכלל הפציר בהם לנצח, עוזר המאמן העיד בשבועה שלא שיתף את קונטה במעלליו, ובכל זאת קבעו דייני ההתאחדות: "הוכח שקונטה ידע על הטיית המשחק. קארוביו, בכנות מלאה, אמר שהתאפשר לאלבינולפה לנצח. קשה לנו להאמין שקונטה לא היה מודע ליוזמה אותה נטל עוזרו סטליני, בגלל האישיות החזקה של קונטה במועדון והנוכחות שלו בכל מה שקורה בו". להם קשה להאמין ומאמן האלופה גמר את העונה.

"לו הייתי חוזר לאחור בזמן, אז הדבר היחידי שלא הייתי עושה זה להסכים לחתום על עסקת טיעון. זו הייתה הטעות היחידה שלי", הצהיר קונטה בגילוי לב בראיון ל"גאזטה דלו ספורט". "חף מפשע לא אמור לחתום על עסקת טיעון, גם אם עורכי הדין שלך מייעצים לך זאת בחום כדי לחמוק מעונש כבד וכדי לסיים את התנהלות הפרשה. אין כל מקום להענשתי ויש צורך שאקבל זיכוי מלא. ההיסטוריה לימדה אותנו שכשיש דמות ציבורית שמואשמת בפרשה מסוימת, אז קל למצוא אחרים שמעורבים בפרשה שיסכימו ללכת על עסקת טיעון והקלה בעונש כדי לדבר על הדמות הבכירה. קארוביו אינו אדם הגון שמחפש צדק, הוא מחפש רק לקבל הקלות בעונש מהתביעה האזרחית. הוא לא אחד שרוצה שיגלו את האמת, אלא אדם שרוצה להרחיק מעליו את אור הזרקורים בכך שהוא יפנה זאת לדמויות אחרות. זה, אגב, מה שהוא עשה גם לדמויות הגונות רבות בבארי".

על פי שמועות באיטליה, הסטת אור הזרקורים לא הייתה האינטרס היחיד של פיליפו קארוביו, אותו שחקן שעל סמך עדותו נקשר קונטה לפרשה. כנראה שכמו בכל סיפור רווי יצרים, גם נקמה מעורבת. על פי הדיווחים, המאמן דרש מהשחקן להתייצב למשחק על אף שאשתו של האחרון כרעה ללדת, וגם זה הפך את קונטה למטרה. "אני יודע כמה לידת ילד היא דבר חשוב", הודה השבוע המאמן, וגם הביע קצת חרטה: "אולי אם הייתי חוזר אחורה בזמן הייתי מטפל אחרת בסוגיה הזו. אבל המניעה ממנו להיות עם אשתו לא הייתה משהו אישי".

לאחר שעסקת הטיעון עליה חתם נדחתה וכך גם ערעורו, המוצא היחיד שעוד נותר לאנטוניו קונטה הוא ערעור לבית הדין של הוועד האולימפי האיטלקי. מדובר בסיכוי קלוש, אבל חייבים להודות שפינג-פונג ההליכים הזה לא באמת אמור להשפיע על יובנטוס בליגה. הרחקתו של המאמן תקפה רק למשחקים, ולכן במהלך כל העונה הוא זה שינהל את תכנית האימונים, את שחקני הסגל, יעביר תדרוכים ויקבע הרכבים. כל מה שנותר למחליפו, מאסימו קאררה, זה להתמודד עם שינויים תוך כדי המשחק ועם האגו של אלופי איטליה.

החשש היחיד בהנהלה הוא דווקא ההתמודדות עם חברי סגל. הצנחת מאמן לנהל את משחקי האלופה תוך כדי שאנטוניו קונטה ממשיך לשאת בתפקיד בכל שאר הגזרות זו משימה בעייתית. אמנם קאררה כבר הספיק לזכות עם חניכיו בסופרקופה האיטלקי וגם בגביע ברלוסקוני, אבל לכבוד לוקח זמן להיבנות. ראשי המועדון יודעים זאת, וכבר החלו לפעול בנידון. את ההרמה הראשונה להנחתה סיפק מאמן רומא הקולני, זדנק זמאן, שהתרעם מדוע קונטה אינו מורחק לתקופה ארוכה יותר. התשובה של הגברת הזקנה לא איחרה להגיע. הפטרון של יובה ג'ון אלקאן התבקש להגיב על האמירה, ומיד ירה: "מה שמעניין הוא שקאררה הספיק במשחק אחד לזכות ביותר תארים מאשר זמאן זכה בכל הקריירה שלו". המסר היה ברור: יש לנו מאמן על הקווים, הוא ווינר ואנחנו סומכים עליו. ועוד משהו, אל תתעסק עם יובה.

העיסוק הציבורי בגזרת קונטה-קאררה ליווה את כל הקיץ האחרון כי פשוט אין חשש גדול יותר שמרחף מעל ראשה של הגברת. המאמן מורחק רק ממשחקים, הרכש שנעשה אמור לסייע להתמודד עם תוספת המשחקים של ליגת האלופות, היריבות באיטליה לא התחזקו, ההכנסות בעליה והאיצטדיון החדש אמור להפוך למבצר של ממש. תוסיפו לזה חלוץ בכיר שעוד אמור לנחות בטורינו ותקבלו קבוצה שאפילו לא לוקחת בחשבון את אובדן האליפות. בעצם, אולי האויב הגדול ביותר של יובנטוס הוא הזחיחות.