מפסידה בדרבי: עסקת בן חיים הורסת למכבי ת"א את הפאסון

ניחוח ההצלחה הספרדי של האלופה התחלף בריח הזיעה הלבנטינית עם כניעה לתכתיבים של עמוס לוזון. במקום להרוויח מהעברת עטר, ולהמשיך בדרך בה התחילו, הצהובים זרקו כסף תחת לחץ ועזרו להפועל. בקרב הזה, בן שמעון ניצח

אורי דגון
אורי דגון  25.06.13 - 15:34
רשמית במכבי. בן חיים (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)
רשמית במכבי. בן חיים (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)
תחילת כתבה

הרושם הכי גדול שהיה מעונת האליפות של מכבי תל אביב היה הפאסון. אותו מועדון שעשור היה הסמרטוט של הכדורגל הישראלי יצר תלכיד נדיר של קבוצה עם אנשי מקצוע שהשאירו רושם כי כל מהלך הוא מחושב, ידוע מראש ובעיקר עם המון קלאס.

החודש האחרון של הפגרה מכרסם בתחושה הזו. השקט הוא אותו שקט, אבל התחושה שונה. מכבי ת"א חזרה לישראל, הניחוח הספרדי קיבל ארומה של זיעה לבנטינית לא נעימה. שלוש שנים פיזר מיץ' גולדהאר את הכסף שלו ונכשל. כשעבר לשפיות כלכלית יחסית, כל שחקן רכש הותש במשא ומתן עד שוויתר על הסכומים שחלם להוציא מבעלים. מכבי נרגעה, ויחד עם זאת באה ההישגיות. העזיבה של אוסקר טרפה את הקלפים.

לא יעזור מה שיטענו הצהובים, פאולו סוזה הוא יותר ברירת מחדל טובה מאשר מה שרצו באמת לראות במכבי על הקווים. אבל עסקת בן חיים מראה לפחות כרגע שמכבי איבדה את זה. 1.1 מיליון יורו על 75 אחוז מכרטיסו של חלוץ, שכבש בעונה שעברה 7 שערים עם חמישה בישולים. אלירן עטר, לדוגמא, אותו מחליף בן חיים, כבש כל 95 דקות שער ליגה. מכבי ת"א הרוויחה בעסקת עטר 1.1 מיליון יורו וזרקה את הכל מתוך לחץ, שבמבט חיצוני לא מובן לחלוטין. שדרוג השכר של עטר וחתימה על חוזה ארוך טווח עם החלוץ החדש של ריימס, היו מונעים את כל הסיבוב שהמנצח בו הוא בעיקר החשבון של עמוס לוזון.

מישהו בקרית שלום התנחם הבוקר בכך שהם שילמו פחות על התכשיט של עמוס לוזון ממה שהפועל שילמו עבורו בתקופת רמון (750 אלף יורו על 25 אחוז), אכן סוג של נחמה. לאחר עזיבתו של אוסקר במכבי הראו שהם לא בלחץ, שהכל ידוע מראש ולכל תפקיד כבר יש מחליף בכל עמדה. המציאות שונה כנראה יומיים לפני היציאה למחנה אימון ושלושה שבועות לפני מפגש מול גיורי, אותו מכבי אמורה לעבור גם עם סגל לא מושלם. אבל הפאסון הוא זה שנסדק כרגע.

דווקא בצד השני, במתחם חודורוב, הפנימו את לקחי האסון המקצועי והניהולי של העונה האחרונה. עזיבת טל בן חיים היא עוד אבן שהושלכה בקיץ שעבר והמחיר עליה משולם בריבית כעת. עסקה שלאדומים לא הייתה שליטה על 75 משחקן שלה היא אומללה, אך בזה תמיד לקו בצד האדום. אבל בהפועל בונים, ולאחר שבשבת זעקו על הצעד של עמוס לוזון ומכבי, אתמול כבר הפנימו והיום אפילו היו אדישים לכך. נכון שרן בן שמעון בנה על החלוץ, אבל את הפתרונות הוא כבר מחפש מתחילת השבוע.

שלומי אזולאי, שחקן כנף, כבש העונה שבעה שערים בממוצע דקות טוב יותר מזה של בן חיים, והוסיף שני בישולים. מצחיק, אבל מי שיכולה להרוויח בסוף מעסקת בן חיים היא דווקא הפועל, שמקבלת 375 אלף יורו ממכבי, ונמצאת בשיחות עם חיפה על טרייד שחקנים בדיוק על המשבצות לתפקידים להן היא זקוקה, כאשר התמורה תהיה מזערית בצד הכספי ומינימלית בשחקנים שתעביר לירוקים. בכלל, בהפועל עובדים נכון הקיץ. ההחתמה של שכטר, שמעל 50 אחוז ממנה היו במימון חיצוני, הביאה לשקט מהקהל והותירה מספיק בתקציב כדי לגעת במחלות כמו ההגנה והקישור האחורי. שני בלמים זרים הם סיכון, אבל רב"ש ראה אותם עונה שלמה, גרזיצ'יץ' הוא גרזן שלא צריך יותר מדי כדי להשתלב ודני עמוס הוא בינגו. האדומים הם הבשורה של הקיץ, לפחות נכון לסוף יוני.