חזר לו הברק: יצחקי פותח עונת מבחן במכבי. הפעם הוא יצליח?

הים, החברה, השקט והעונה המוצלחת בקפריסין, החזירו את החלוץ למכבי ת"א דרך הדלת הראשית. החבר אלירן עטר מפרגן ("שווה לפחות 20 שערים בעונה") והמאמן האחרון רוני לוי בטוח שתדמית הבליין מאחוריו: "אצלי הוא היה מקצוען"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  17.07.13 - 09:00
יצחקי, יעמוד למבחן (האתר הרשמי של מכבי ת"א)
יצחקי, יעמוד למבחן (האתר הרשמי של מכבי ת"א)
תחילת כתבה

מה לא אמרו על ברק יצחקי. סיפרו שהוא בליין, טענו שהוא לא שומר על חיים ספורטיביים, שהוא דמות שלילית בחדר ההלבשה, אך יצחקי אף פעם לא הגיב. למקורביו סיפר כי הודבקה לו תווית וזה מה יש.

למעטים יש את מכשיר הנייד שלו, אותו הוא מחליף מדי כמה שבועות. הרחק מהתקשורת הישראלית ומההמולה היומיומית, החלוץ רשם את אחת העונות הטובות שלו בקריירה. 14 שערים באנורתוסיס פמגוסטה ועוד חמישה בישולים הובילו את אוהדי אנורתוסיס לבחור בו לשחקן העונה שלהם. בפורומים באתר הרשמי החלוץ מוזכר כמעט בכל יום ועדכונים לגביו ניתן למצוא בלי הפסקה.

אחרי העונה בקפריסין גם ג'ורדי קרויף כבר לא יכול היה להתעלם. יצחקי חזר למכבי ת"א ולמרות שהוא מסוג השחקנים שתמיד יהיו תחת זכוכית מגדלת, בצוות המקצועי של מכבי, נכון לעכשיו, מבסוטים, אבל לא רק הם. אחרי עזיבת אלירן עטר, האוהדים הצהובים יודעים יש על מי לסמוך.

מי שמגיע לאימונים בקרית שלום יכול לראות שלפחות פעמיים באימון ניגש פאולו סוזה לאוזנו של יצחקי ולוחש משהו. במועדון מספרים שהמאמן החדש, בניגוד לאוסקר גארסיה, מרבה בשיחות אישיות עם שחקנים, אבל עם יצחקי זה משהו מיוחד. שחקנים בקבוצה מכנים אותו ואת גל אלברמן שישנים באותו חדר "המנהיגים השקטים".

"מוטי איוניר וגדי כרמלי עשו לו עוול", אומר אלירן עטר, אחד מחבריו הטובים של יצחקי, שעבר לריימס הצרפתית. "מה שחשוב זה שהכל מאחוריו, הוא חזר לכושר ונראה נהדר לפי מה שאומרים לי ולפי מה שאני יודע. גם היום אני אומר - ברק יצחקי זה גבר, חבר אמיתי והשחקן הכי טוב ששיחקתי איתו".

התקופה בקפריסין עשתה ליצחקי טוב. בין אימון לחדר כושר, הוא ישב מול הגלים, מדי פעם עלה על הגלשן ובעיקר נהנה מהשקט. עושה רושם שיצחקי קצת השתנה. יש כאלה שאומרים שספיר, חברתו בארבע השנים האחרונות, גרמה לו לרוגע. היא אינה מבינה כלום בספורט והוא הפך לטיפוס ביתי, רחוק ממדורי הרכילות, אבל בניגוד למשל לאלירן עטר, יצחקי כמעט ולא מחמיץ משחק כדורגל טוב בטלוויזיה, ולא חשוב מאיזה ליגה. הכדורגל מבחינתו, הוא הדבר החשוב והמעניין ביותר.

"לפעמים אנשים מצמידים תוויות ויש להם דעות קדומות, אצלי הוא היה מאוד רציני, מקצוען אמיתי", אומר רוני לוי שאימן את יצחקי בעונה האחרונה, "מעבר לשחקן איכותי ומוכשר, הוא שחקן קבוצתי שמוכן לתת מעצמו למען הקבוצה. הייתי מרוצה ממנו אישית ומקצועית ויצא לו שם יוצא מן הכלל בקפריסין. בתקשורת כתבו שהוא הזר הטוב ביותר ששיחק בליגה".

נשיא אנורתוסיס, סאבאס גאגוס, לא מעכל עד עכשיו שיצחקי לא ישחק אצלו גם השנה. "עם כל הכבוד לשחקנים הישראלים שהבאנו, אף אחד מהם לא יהיה כמו ברק יצחקי. הוא השחקן הזר הטוב ביותר שהגיע לקפריסין בעשר השנים האחרונות. הוא דמות לשחקנים צעירים ואחד שמשקיע בלי הפסקה. אני כבר מתגעגע אליו. מכבי ת"א תרוויח ממנו".

בקפריסין יצחקי שיחק כחלוץ שני. במכבי הוא מיועד לפתוח בכנף, שם ייחל את המשחק נגד גיורי, כשראדה פריצה יתופקד כחלוץ בודד. הקולמביאני ריקרדו לבורדה ששיחק עם יצחקי בעונה שעברה ועבר לרוסיה לכסף הגדול, רואה בזה בעיתיות מסוימת אבל גם מהקו הוא בטוח שהחבר הטוב שלו יוכיח את עצמו. "יצחקי הוא כוכב כדורגל. אין הרבה שחקנים ששיחקתי איתם שעושים עם הכדור את מה שהוא עושה. הבנת המשחק שלו והשקט הנפשי שלו עם הכדור זה משהו שצריך ללמד. אם לא הפציעות שלו אני בטוח שהוא לא היה משחק בישראל".

המשפט האחרון של לבורדה מתייחס לפחד הגדול של אנשי מכבי. יצחקי שעבר פציעה בברך עובד קשה על חיזוקים לרגל ימין. כמעט לפני כל אימון ובעיקר בימי החופש הוא עובד עם פיזיותרפיסט כדי לא להגיע למצב שרגל ימין, החזקה שלו, תבגוד בו.

"מכבי ת"א מועדון מסודר ומאורגן ולברק יהיה נוח להסתדר שם", בטוח רוני לוי, "באופן אישי אני מעדיף אותו כחלוץ הנוסף, אבל בגלל האינטליגנציה שלו הוא יכול לעשות את העבודה גם מאחורי החלוץ או באגף. יצחקי לא סוליסט ובא לידי ביטוי כשיש לידו שחקני התקפה טובים ובמכבי תל אביב יש את זה בשפע".

אלירן עטר בטוח: "ברק יצחקי בלי פציעות שווה 20 שערים בעונה ולא חשוב איפה ישחק. באיזשהו מקום אני מתגעגע לשחק לידו ולהיות איתו כי מעבר לשחקן גדול הוא אדם גדול. אחזיק לו אצבעות מכאן ובטוח שמכבי ת"א תרוויח אותו והאוהדים בסוף השנה יהיו מרוצים".