אימפריות שוקעות: המפסידות הגדולות בגביע

אלי כהן חייב להיכנס לראש של גילי ורמוט שנראה סובל, והמאמן הבא של מכבי חיפה זקוק למישהו שינווט אותו מלמעלה. אפק על שתי המפסידות הגדולות בגביע המדינה, הכוח המנטאלי של ק"ש וגם הניצחון הכפול של אלישע לוי

עומרי אפק
עומרי אפק  29.01.15 - 11:30
מכבי חיפה והפועל ת"א בדרך למטה (צילומים: דני מרון ואלן שיבר)
מכבי חיפה והפועל ת"א בדרך למטה (צילומים: דני מרון ואלן שיבר)
תחילת כתבה

מצד אחד, יופי של סינדרלות וסיפורי גביע יפים ומשובחים. מצד שני, איזו התרסקות של שלושה מועדוני פאר שיסיימו עוד עונה רעה. כל קבוצה והסיפור שלה. בשלושתן אין שחקנים מספיק טובים. אין מנהיגים שלוקחים אחריות – וגרוע מכך - המועדונים עיוורים לכישלונות של עצמם.

מכבי חיפה הוא מועדון ענק עם מעטפת אדירה של כסף, אצטדיון ותנאים. הבעיה היא שאין מי שיכוון את הספינה הזו. המועדון צריך מנהל מקצועי שיביא שחקנים שיכולים לעמוד בלחץ, שידאג שהנוער ישתלב בבוגרים ושיידע לטפל במשברים. כוורת קבלת ההחלטות של יענקל'ה טועה כבר כמה שנים ובהרבה כסף. כמה מפחי נפש עוד ידרשו כדי להבין את זה?

לחיפה יש כרגע סגל שחקנים עם יכולת מנטלית ירודה. בשנים האחרונות, בכל פעם שצריך להתמודד עם לחץ, במאני טיים, הקבוצה כושלת. אחרי משחק טוב נגד באר שבע - במקום לנצל מומנטום – חיפה הייתה צל של עצמה. פשוט לא מסוגלת לתפקד כשיש על מה לשחק. בלבול ראה קבוצה מצוינת? כל הכבוד לו.

במשחק עצמו חיפה הייתה פחות טובה מקרית שמונה. אבל השיא היה בפנדלים. למה צוצאליץ', בעונה כזו ניגש לבעוט פנדל? למה שולחים חלוץ בלי בטחון כרגע כמו אלון תורג'מן? ואבוחצירה שהיה רשום כבועט החמישי? זה שיא השיאים. הוא לא היה אמור להיות בסגל אם אלירן עטר בריא, אז איך נותנים לו אחריות כזו? איפה המאמן שיחשוב על זה? איפה האחריות של כל הוותיקים עם הניסיון? איפה יוסי בניון שהיה חייב לבעוט כדי לתת בטחון לאחרים? לכל בועט יש חמש דקות מהרגע שנגמר המשחק לקחת אוויר ולהתכונן. כולם עייפים, כולם מותשים. זה עניין של אחריות. בשנה הבאה יהיה מאמן חדש למכבי חיפה ויהיה סגל חדש. השאלה היא מי ינווט אותו ומי ידאג שהבינוניות הזו תיגמר.

קרית שמונה שוב הוכיחה, גם במהלך המשחק וגם בפנדלים שהיא איכותית, חזקה בראש ויש לה צוות אימון מצוין: מאמן, מאמן כושר, עוזרים, מאמן מנטלי ושחקנים רעבים שרוצים עוד ועוד. וגיא חיימוב אחד. נותן עונה נהדרת ובפנדלים היה בשיאו.

ורמוט נראה סובל, השכונה בבית"ר נמשכת
לגבי הפועל תל אביב. אלי כהן צריך להחליף דיסקט ומהר. היא קבוצה איטית, עם הרבה שחקנים שאוהבים את הכדור אבל לא חושבים נכון ומהר. כפר סבא עמדה טקטית מצוין נגדה וניצלה בצורה מקסימלית כמעט כל הזדמנות. השריף צריך כרגע פייטרים על המגרש וחייב להיכנס לראש של גילי ורמוט כי הוא נראה סובל על המגרש - כאילו הוא מבין שעשה טעות שנשאר. אלי כהן חייב גם להעיר את ישראל זגורי ולהוריד חלודה מהרכש. אפולה אדל תורם ליריבה שער כל משחק והחלוצים לא בפוקוס. המאמן הטרי צריך להפיח חיים בקבוצה כבויה.
בכפר סבא, פליקס נעים מוציא מאה אחוז מחומר השחקנים שלו. אם הם יעלו ליגה הוא יצטרך להוסיף שישה-שבעה שחקני הרכב, אבל בינתיים כל הכבוד על הישג אדיר מבחינתם בבלומפילד.

בית"ר ירושלים עפה מזמן מהגביע אבל השכונה נמשכת כל הזמן. אני מקווה בשביל גיא לוי שהוא חתם על החוזה כמאמן אבל גם כמנהל קבוצה (עד עכשיו הדובר הוא המנהל), כמנכ"ל שאין במועדון וכבעל ציוד למאמנים ושחקנים כי גם את זה אין תמיד במועדון. טביב - הבעלים, המנג'ר והמנהל המקצועי - לא חושב שצריך תנאים מינימליים, אבל כן צריך לקבוע שדני פרדה, לידור כהן ועומר אצילי ישחקו כל הזמן – אפילו אם הם לא מוכנים ללחץ של טדי או פשוט לא טובים מספיק.

הניצחון הכפול של אלישע לוי
אלישע לוי ניצח גם בהחלטה לא פשוטה וגם במשחקהחוץ של באר שבע ברעננה. הפעם, העקרונות הם שניצחו. אליניב ברדה וג'ון אוגו חייבים להתנצל ולשלם על מעשה לא ראוי. לא מתנהגים ככה גם אם צודקים. ההחלטה לשלוח אותם למקלחת במחצית למרות החשיבות של המשחק הופכת את אלישע לוי לגיבור היחיד מבין הגדולות בגביע.