הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

טרבל וטראבל: בחירתו של ג'ורדי

כסף גדול עוזר, אבל ניהול הוא המרכיב העיקרי בהצלחה. גולדהאר וקרויף בנו במכבי ת"א מכונה, זכו בטרבל ועכשיו ההולנדי מתפנה לצ'מפיונס. המנג'ר יצטרך לבחור מאמן מתאים, למצוא זרים טובים, אבל בעיקר להתפלל שההגרלה תאיר פנים. אפק מתכונן לקיץ מעניין

עומרי אפק
עומרי אפק  21.05.15 - 10:03

100 מיליון שקל (פחות או יותר) היה התקציב של מכבי תל אביב גם בעידן לוני הרציקוביץ', אלכס שניידר ובעונת הבכורה של מיץ' גולדהאר. כמה תארים זה הביא? אפס אחד עגול.

 • בלתי נשכח: הגביע של מכבי ת"א עם 2:6 מדהים על ב"ש
 • פריצה קיבל 10, מיכה 8. כל הציונים של גמר גביע המדינה
 • צפו: ג'ון אוגו בילה אחרי המשחק. נכחו: שחקני מכבי ת"א
   
  70 מיליון שקל (פחות או יותר) זה התקציב של מכבי חיפה בכל אחת מארבע השנים האחרונות. בכמה מתוכן היא נאבקה על תואר? אפס אחד עגול. המסקנה היא שכסף זה חשוב, חשוב מאוד אפילו - אבל זה לא הכול. יש גם פרט קטן, "שולי", שקוראים לו ניהול. וניהול כדורגל הוא ניהול מסוג אחר.
   
  גולדהאר, אנגלידיס ובעיקר ג'ורדי קרויף ידעו לקרוא את המפה ואת התחלואים המקומיים כדי לפתח מכונה מנותקת מרעשי רקע. נטרול התקשורת, החלשת היריבות, הכתבת סטנדרטים שלא היו פה על ידי צוות זר ועוד ועוד. גם כשהתחלפו מאמנים שנה אחרי שנה (אוסקר גארסיה, פאולו סוזה, אוסקר גארסיה ופאקו אייסטארן) המכונה המשיכה לעבוד ולזכות באליפויות תחת שקט תעשייתי.
   
  עכשיו, זה הביא למכבי טרבל גדול עם משחק לפנתיאון – כזה שייזכר לעד בספרי ההיסטוריה של מכבי ת"א. עם קו הגנה שמעולם לא שיחק ביחד וקישור חסר מכבי עלתה ופירקה את הפועל באר שבע. איפה היה הרעב הזה כל העונה? לפרק קבוצות? לרצות להרוג משחקים? פאקו שם חותמת על עונה מושלמת מבחינת תארים. לפעמים, מאמן צריך משחק נכון בטיימינג נכון כדי להרוויח נקודות זכות - וזה בדיוק מה שהוא עשה. עכשיו הכדור עובר לידיים של ג'ורדי מול גולדהאר בהחלטה לגביו.
 • ועכשיו, הפנים לקיץ: ליגת האלופות זו מטרה או הצלחה?
  צריך להפנים שמכבי, לפחות כיום, היא קבוצה ברמה של ליגה אירופית וממש לא של קבוצת צ'מפיונס. היא קבוצה שתלויה בהגרלה הרבה יותר מיריבות אחרות. ולכן, להכריז כרגע, לפני ההגרלות, שאי העפלה לליגת האלופות היא כשלון זה פשוט לייצר כותרת בלי תוכן.
   
  בעונה שעברה, תחת פאולו סוזה, מכבי ת"א עשתה קמפיין יפה מאוד בליגה האירופית (אחרי ההדחה מול באזל במוקדמות הצ'מפיונס) – עברה את שלב הבתים ובכך עשתה צעד קדימה. לעומת זאת, העונה, תחת השפעת צוק איתן, הקבוצה נדדה חודשיים ללא ביתיות, תחת לחץ של השגיות, איבדה את אוסקר גארסיה שהתפטר ולא הצליחה להביא בזמן את הרכש שישדרג אותה. קשה לשפוט את זה ככישלון לאור הנסיבות, אבל זו בהחלט עצירה במקום.
   
  מאז שהגיע, ג'ורדי קרויף הביא רכש טוב אבל גם טעה בחלק מהזרים שבחר. במכבי הנוכחית, קרויף זקוק לשניים שלושה זרים שיקפיצו את הקבוצה באיכות המשחק שלה ברמה האירופית. כרגע באחריותו של ג'ורדי להחליט מי המאמן המתאים לקחת את מכבי ת"א צעד קדימה, ואיך הרכש הבא ישתלב טוב יותר בעונה הבאה.
   
  נכון לעכשיו, אפשר ומותר לצפות מהקבוצה הזו להעפיל לפחות לליגה האירופית ולעשות שם קמפיין יפה שיחזק את מעמדה וניסיונה האירופי. בכל מה שקשור לליגת האלופות, זה תלוי בבחירות הבאות של ג'ורדי. גם בבחירת המאמן וגם ברכש - אבל ת'כלס זה תלוי לא פחות, ואולי אפילו יותר, בכדורים הקטנים שיסתובבו בשווייץ בהגרלות הקרובות.