התהליך שלא נגמר: על הבנייה במכבי חיפה

שחר והירוקים מנסים לבנות בהדרגה, אבל מתי זה יתורגם לתוצאות?

יניב בן חקון  07.01.17 - 08:20

תגיות: מכבי חיפה

תחילת כתבה

במכבי חיפה בונים. כבר שנים הם בתהליך בניה. בונים, מפרקים, מרכיבים, שוב הורסים ושוב בונים. עכשיו, כשאנחנו רק בחודש ינואר, הם כבר מרכיבים את הסגל לעונה הבאה.

האמת שכבר מזמן איבדתי את הספירה, אבל לפי הפרסומים, בחודש הקרוב הולכת להיות בכרמל מהפיכה של שמחה. בלם מאיסלנד חתם, מוגרבי עזב, שני זרים נוספים על הכוונת, חבשי על הגדר, פלט יקבל כרטיס טיסה, דמארי כבר על המטוס לכפר גלים, וכל זה באמצע עונה.

למה? מי הבטיח שהפעם זה יעבוד? מה בער להם עכשיו? הרי זה לא שהעונה הזו כבר גמורה - ביכולת הנוכחית של שאר הקבוצות אפילו מכבי חיפה האנמית עוד עשויה למצוא את עצמה במקום השני, עם גביע נוסף וכרטיס לאירופה, אז למה לא לחכות לקיץ?

הסיבה פשוטה: לשחר נמאס. נמאס לו לראות את מכבי תל אביב והפועל באר שבע נלחמות על ההגמוניה. נמאס לו שהקבוצה שלו נראית כמו כלום ושום דבר. נמאס לו מהמריחה של מאמני הקבוצה שעבדו במועדון בשנים האחרונות . נמאס לו. ולא רק לו.

גם ללקוחות שלו נמאס ושחר יודע את זה. למעט ההצגות של האוהדים ביציעים, בסמי עופר לא ראו הצגה ירוקה כבר כמה שנים, והקהל מתוסכל. מאמנים באו והלכו, שחקנים המריאו ונחתו, אבל בשורה התחתונה כלום לא עבד והאוהדים נאלצו להישאר עם הציפיות ביד. עכשיו הבעלים נחוש לשנות את הסטטוס קוו. הוא רוצה להחזיר את חיפה למאבקי האליפות. ואת זה, אם בכלל, הוא יוכל להשיג רק ב-2018. אז הוא שוב מפרק ובונה. הפעם, מוקדם יותר.

שחר מסתכל קדימה. גם הוא יודע שעל מנת להיאבק עם מיץ' גולדהאר ואלונה ברקת לאורך זמן, חיפה צריכה להגדיל את התקציב משמעותית, ואת זה, כמו שכולם יודעים, הוא לא מתכוון לעשות, אז הוא פועל אחרת. אם עד עכשיו הוא ניצל את פגרת הקיץ לשינויי בזק בסגל, עכשיו הוא מנסה משהו אחר - במקום לפרק ולבנות מדי שנה, הוא הולך על תהליך בניה. בעצם, הוא רוצה לחסוך את תהליך הבניה.
מבולבלים? מדי עונה, בחודש ספטמבר הנשיא הירוק שומע את המאמנים שלו מסבירים שהשחקנים (החדשים) לומדים את השיטה. בנובמבר הוא שמע אותם מתרצים שלוקח לטאלנטים זמן להתחבר. בדצמבר הוא כבר שומע את הקהל. ובינואר העונה כבר נגמרה לו. בקיצור, הבעלים שבע כבר לשמוע מהמאמנים שלו שהם בתהליך בניה, אז הוא רוצה לעבור את חבלי הקליטה כבר עכשיו ולהגיע לשריקת הפתיחה כבר אחרי הרצה.

זה אולי נשמע לכם דבר פעוט, אבל מדובר בשינוי תפיסה של הבוס. במשך שנים שחר נתן למאמנים שלו קרדיט ובצדק, אלא שהוא היה כמעט בלתי מוגבל וזה עלה לבעלים ביוקר. מאמן היה חי את המועדון במשך שנתיים שלוש, גם אם לא הצליח להחזיר את חיפה למקומה הטבעי. לא עוד. "צריך זמן כדי להחזיר את הקבוצה לאן שהיא שייכת", הצהיר השבוע רנה מולנסטיין והוסיף: "אני משוכנע שמועדון בסדר גודל כזה חייב לרוץ לאליפות כל שנה". שחר רוצה שזה יקרה כבר בשנה הבאה.

במילים אחרות, במהפכה שהוא מבצע, שחר בעצם אומר למאמן ההולנדי: 'אני איתך, אבל תדע שיש לך עד ראש השנה לבנות את הסגל, לחבר אותו, ולרוץ עם הקבוצה לאליפות'. האם המהלך הזה סוף סוף זה יעבוד? אין ביטחון שזה יקרה, אבל כל עוד יענקל'ה לא מתייאש ומנסה להחזיר את המועדון שלו לקדמת הבמה, אנחנו בעד. בתקווה שבכרמל יסיימו לבנות את הקבוצה לפני בית המקדש השלישי, או הרכבת התחתית בתל אביב.