לא כזה מפתיע: הסימנים להדחת מכבי היו חרוטים

הכתובת הייתה כבר על הקיר, והתוצאה: הבלאגן שאיביץ' יצר במכבי בתקופה האחרונה הוביל להדחה מוקדמת מגביע המדינה. אבל מה היו הסימפטומים? שרף מסכם את הסנסציה

שלמה שרף
שלמה שרף  22.12.19 - 12:00

תגיות: גביע המדינה

תחילת כתבה

לפני שמתחילים בסיכומים ובקטילות, תשאלו את עצמכם שאלה אחת - האם אתם באמת מופתעים? מכבי תל אביב הפסידה אתמול (שבת) 3:2 להפועל אום אל פאחם והודחה מגביע המדינה, אבל לנוכח כל מה שראינו עד כה בתקופה האחרונה אצל האלופה, אי אפשר באמת להגיד שזה לא היה טיפה צפוי.

כן, התוצאה הסופית לפיה קבוצה מהליגה הלאומית העיפה את מוליכת טבלת ליגת העל אולי באמת מפתיעה, אך היו בזמן האחרון כל כך הרבה סימנים שמשהו כזה יכול לקרות, וזה הכל מתחיל ונגמר אצל בן אדם אחד - ולדימיר איביץ'. המאמן ביצע יותר מדי שינויים, ולדעתי עניין הרוטציות עבר כל גבול.

בואו נודה באמת, גם אם יש לך את הסגל הטוב ביותר במדינה, אי אפשר כל פעם לבוא למשחק עם קבוצה אחרת. בשתי תוצאות התיקו האחרונות מול מכבי נתניה וסקציה נס ציונה המאמן עשה מספר ניסיונות ב-11 שלא הובילו לשום דבר. כל זה יוצר מצב של חוסר ביטחון, אף שחקן לא יכול לדעת אם הוא יפתח או לא.

גם הפעם עניין הביטחון יצר בעיות. אחרי ה-0:2 מכבי קיבלה גול ומשם הפסיקה לשחק את המשחק שלה. הייתה אפשרות לאום אל פאחם לחזור, וזה מה שקרה. אז כן, גם היום אפשר להפנות אצבע מאשימה לאיביץ', והוא בעצמו לקח אחריות בסיום.

אפשר להמשיך לבחון עוד דוגמאות של החלטות מוזרות של הסרבי. למשל, אחרי תקופה מצוינת ושיא גדול לדניאל טננבאום, איביץ' פתאום החליט דווקא לתת לאנדראס יאניוטיס לפתוח בין הקורות אתמול, שוער שלא ראה דקות מאז גביע הטוטו. גם שני הבלמים היו לא הקבועים, ואותו הדבר לגבי המגן הימני. כל שבוע יש מהפכה חדשה, וזה יוצר בלאגן רציני וחוסר ביטחון. זה משפיע ומערער את השחקנים.

בגדול אפשר להבין למה את כולם התוצאה הזאת הפתיעה, כי אין באמת שום סיבה מבחינת היכולת בה הצהובים-כחולים יפסידו משחק לקבוצה כמו אום אל פאחם, גם בסגל משני. אי אפשר להגיד שאין במכבי שחקנים מוכשרים בסגל הרחב, אבל גם לא מדובר ביכולת הרגילה שלהם. דור מיכה ואלירן עטר הציגו יכולת רגילה אתמול? ממש לא. זה הסימפטום לבעיה הזאת שאיביץ' יצר, וזה לטעמי היה ברור שזה יקרה.

האלופה פשוט פחות טובה מבשנה שעברה, באופן ברור. היא עדיין במקום הראשון בטבלה וטובה יותר מקבוצות אחרות, אבל זה דועך יותר ויותר. איביץ' עצמו לא יודע מה ההרכב הטוב ביותר שלו, מי ה-11 שבאמת צריכים לשחק. כשהוא ממשיך עם הניסיונות, זה פוגע ומראה עד כמה הקבוצה שלו לא יכולה לשחק כדורגל בשקט. מה זה אומר על המשך הליגה? קשה להגיד כרגע, כי גם מכבי חיפה לא לגמרי מרשימה.

אז מה הלאה? המאמן חייב לקבוע מי שחקני ההרכב שלו, לתת ל-11 קבועים לשחק, להחזיר ביטחון. הקבוצה איבדה את ההרתעה שלה. כמובן שנגד קבוצה מהליגה הלאומית זה לגיטימי לתת אפשרות אולי לכמה שחקנים לנוח, אבל למען האמת היה עדיף לעלות עם הרכב חזק מבלי לעשות את כל הבלאגן הזה. הנה ההשלכות, לא מתאים למכבי תל אביב לעוף בשלב כל כך מוקדם.

נ.ב- כמובן שגם צריך לזרוק מילה טובה לאום אל פאחם. הקבוצה לא התגוננה, ובעצם שיחקה כדורגל יפה וכיף לצפייה. אנחנו מרבים לבקר את ניר ברקוביץ', אבל החבורה שלו הראתה מה היא שווה עם משחק מרשים ביותר.