אלי גוטמן: בואו לא נשלה את עצמנו. אנחנו לא פייבוריטים

מאמן נבחרת ישראל ערך מסיבת עיתונאים רגועה לפני המפגש עם בוסניה בסמי עופר, וניסה להוריד את הציפיות: "כבר נפלנו לבורות כאלה". הקפטן בן חיים התלונן על כר הדשא: "שיחקנו על טובים יותר". גילי ורמוט יפתח בהרכב

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  15.11.14 - 19:24
תחילת כתבה

אחרי שני ניצחונות מרשימים במוקדמות היורו, נבחרת ישראל תעמוד מחר (ראשון, 21:45) למבחן רציני ראשון. החבורה בכחול-לבן תארח בסמי עופר את נבחרת בוסניה. האורחים אולי סובלים ממכת פציעות קשה וישחקו ללא הכוכבים הגדולים שלהם, אבל עדיין מדובר בנבחרת ששיחקה במונדיאל בקיץ האחרון, ואלי גוטמן הוריד את הציפיות במסיבת העיתונאים.

"אני רק רוצה להגיד למי שעוסק בכדורגל, בואו לא נשלה אנשים", הפציר המאמן הלאומי, "המאמן הבוסני סומך על השחקנים שלו, הם לא יעלו עם 8 שחקנים מחר. הכדורגל הישראלי כבר ידע ליפול למהמורות כאלה, כולי תקווה שזה לא יקרה מחר. נבחרת ישראל, עם כל הכבוד, היא עדיין לא פייבוריטית, אבל כן מאמינה בעצמה".

גוטמן התייחס להרכב שלו: "מרגע שהתכנסנו ביום שלישי, כל אימון היה מתוכנן. מי שמכיר אותי יודע שרק אסטרטגיית המשחק שלי היא שמביאה לקבלת ההחלטות שלי לגבי ההרכב. אני מנתח יום יום את היריב ויודע שהוא עשוי להפתיע מחר. אני אישית מגובש עם עצמי. אני לא מתכוון לחשוף פה שום דבר טקטי, אבל תהיו בטוחים שכל מהלך שאני עושה מחושב ואחרי שעשיתי אינספור ניתוחים. יש דבר שנקרא בכדורגל חיפוי הדדי, ואין שחקן אחד אלא קבוצה. אחד צריך לדעת לחפות על השני".

במהלך האימון גוטמן תירגל לסירוגין את גילי ורמוט וליאור רפאלוב. מלבד רפאלוב, גוטמן ביצע שני שינויים בהרכב שתורגל, כאשר גם ניר ביטון ואופיר דוידזאדה תורגלו במקום שרן ייני ועמרי בן הרוש.

"כל אמירה שהתקשורת עושה לה פרשנות, וזה בסדר, לא תעיב על איש מהשחקנים שלנו, לא עליי ולא עלינו כקבוצה", טען המאמן כשנשאל בנוגע להדלפת השיחה עם ליאור רפאלוב, "אני שמח שכולם רוצים לשחק, אני מרגיש את זה. אני יכול לבחור רק 10 שחקני שדה ושוער. לזכותם ייאמר שכולם מקבלים את ההחלטות עם כבוד הדדי".

"הדבר הקל ביותר להגיד זה את האמת - יש אווירה נהדרת והנבחרת מאוד מגובשת. יש אמירות, אבל זה לא מעיב. חדר ההלבשה חזק. כולם יודעים מה עומד מחר על כף המאזניים. אנחנו קבוצה, וככזו נגיע למשחק מחר. אך ורק כקבוצה יש לנו סיכוי לשלוח מחר 30 אלף אוהדים מאושרים הביתה", המשיך גוטמן בנושא החברתי.

המאמן גם דיבר על המעבר לסמי עופר: "ההורים שלי חינכו אותי 'דע מאין באת', עברתי דברים יפים באצטדיון ר"ג, אבל אין ספק שאני מתרגש לראות את האצטדיון הזה ואת 30 האלף שיגיעו. אני בטוח שהם יתנו רוח גבית. אבל אני לא רוצה שזה יסיט את השחקנים שלנו מהדרך. הם היו במעמדים כזה, הם מנוסים. יש לנו מרקם בו השחקנים צעירים ורעבים מספיק, אבל גם מנוסים מספיק".

גם הקפטן טל בן חיים נכח במסיבת העיתונאים, והוא דיבר על המצב שבו הוא מגיע לקרב החשוב: "מרגיש בכושר טוב מאוד, שיחקתי 16 משחקים מ-17 והחמצתי משחק רק בגלל יום כיפור. הייתה לי פציעה קטנה אז אלי הוריד ממני עומס, אבל אני מגיע מוכן למשחק. עברנו שבוע מאוד אינטנסטיבי, גם על המגרש וגם באסיפות, בטוח שנגיע מוכנים למשחק. כל אחד יידע מה העבודה שלו ונשתדל להראות את זה מחר".

לשחקן הוותיק סופר שהאריס מדוניאנין טוען שהוא איטי, ועל כך השיב: "זו פעם ראשונה בחיים שאני שומע שאני איטי. אם הוא רוצה אני מוכן לשים 100 אלף יורו אני והוא, אין בעיה".

בלם צ'רלטון התייחס למרמור שאולי קיים אצל שחקנים שלא יפתחו: "גם לי היו תקופות שלא שיחקתי בהרכב ואני יודע איך זה מרגיש, אבל השחקנים מקבלים את זה כמו גברים. כולם תומכים, וזה טבעי שרוצים לפתוח. בטוח שגם מי שיעלה מהספסל יתן את מה שיש לו. לא יעזור לדבר בתקשורת, בטוח שמי שיהיה טוב יקבל את הבמה בפעם הבאה".

"הפעם יש מרקם חברתי יוצא מהכלל, אווירה טובה בין השחקנים, כולם מגובשים וממוקדים במטרה שהצבנו לעצמנו. זה בא לידי ביטוי בחדר האוכל, גם באימון, לא היינו יכולים לבקש יותר. פתחנו בצורה טובה ואני מקווה שתהיה המשכיות", קבע בן חיים.

לקפטן גם הייתה תלונה על מצב כר הדשא באצטדיון סמי עופר, שלא אופטימלי: "שיחקנו על משטחים יותר טובים, אבל גם על פחות טובים. נתמודד עם מה שיש, זה לא יהווה תירוץ".

מגיעים למשחק נגד בוסניה ואתם רעבים? 20% הנחה במסעדת בשרלה