יורם באומן על בלאטר: הארגון הזה הזמין צרות

בעולם הכדורגל מברכים על ההתפטרות של נשיא פיפ"א, בישראל מאופקים. הנסיך עלי המועמד המוביל לתפקיד, גם פלאטיני ופיגו ברשימה

מערכת אתר ערוץ הספורט ומוטי פשכצקי  02.06.15 - 22:59
תחילת כתבה

אחת ההחלטות המשמעותיות שידע הכדורגל העולמי התקבלה היום (שלישי), והענף סוער. ההתפטרות של ספ בלאטר מתפקידו כנשיא פיפ"א עוררה לא מעט תגובות, בעיקר כאלו של שמחה. אצלנו בישראל, התגובה הייתה יחסית מאופקת: "ההתאחדות מכבדת את החלטתו של נשיא פיפ"א ספ בלאטר לסיים את תפקידו", נמסר בהודעת ההתאחדות לכדורגל.

"בלאטר סייע לכדורגל הישראלי וגם במשבר האחרון הוביל לנוסחת פשרה, שייתרה הצבעה על השעיית ישראל", נכתב עוד בהודעת ההתאחדות. "למען הסר ספק, ההתפטרות של בלאטר אינה משפיעה על ההחלטות שהתקבלו בקונגרס לפני כשבוע והדבר לא יידון שוב בבחירות הקרובות לתפקיד הנשיאות".

יו"ר מנהלת הליגה, יורם באומן, הוסיף: "כנראה בלאטר יודע דברים שאנחנו לא. אני כולי תקווה שהארגון יתנהל בניקיון כפיים ועשייה למען הכדורגל, ורק למען הכדורגל ולא לעסקנים. ארגון עשיר כל כך מזמין צרות ובעיות באופן התנהלותו".

אמנם חלפו רק מספר שעות מאז ההודעה של בלאטר, אבל בורסת ההימורים לגבי המחליף גם סוערת. מי שנחשב למועמד הבכיר להחליף את בלאטר הוא הנסיך עלי, שהתמודד מול הגרמני בבחירות האחרונות לנשיאות, אך פרש לאחר הסיבוב הראשון. אחרי ההודעה של בלאטר, הירדני שחרר רמז עבה לגבי כוונותיו: "אני תמיד כאן כדי לשרת את הכדורגל, יש לנו כל כך הרבה עבודה כדי לתקן את הארגון הזה". מעט אחריו ברשימת הסיכויים נמצא נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, שעדיין לא הודיע רשמית על כוונתו להתמודד. פלאטיני עצמו אמר היום לאחר ההחלטה של בלאטר: "זאת הייתה החלטה קשה, החלטה אמיצה והחלטה נכונה".

השלישי ברשימת הסיכויים הוא לואיס פיגו, שהסיר את שמו מרשימת המועמדים לבחירות האחרונות, לאחר שכבר הודיע כי יתמודד. "זה יום טוב לפיפ"א ולכדורגל", אמר שחקן העבר. "השינוי סוף סוף הגיע. אמרתי ביום שישי שהיום הזה יגיע במוקדם או במאוחר והנה זה בא. עכשיו אנחנו צריכים, בצורה שקולה ואחראית, למצוא פתרון כדי שנוכל להתחיל עידן של דינאמיות, שקיפות ודמקורטיות בפיפ"א". גם דוד ז'ינולה הודיע כי יתמודד על התפקיד: "אלו חדשות טובות לכדורגל. עכשיו אנחנו יכולים לומר שניקינו את הדרך לעשיית שינויים בכדורגל העולמי. בעשורים האחרונים, פיפא הפכה למכונה שמרוויחה כסף".

יו"ר ההתאחדות האנגלית, גרג דייק, התייחס גם הוא: "אם הייתי אחד המארגנים של המונדיאל בקטאר, לא הייתי ישן טוב הלילה". רוד חוליט היה תקיף במיוחד: "איזה זבל על בלאטר הולך להתפרסם שהוא מוותר על התפקיד שרק נבחר אליו שוב?".

רומאריו, שזכה בגביע העולם עם ברזיל ב-1994, אמר: "אלו החדשות הטובות ביותר מזה הרבה זמן. ההתפטרות של בלאטר מנשיאות פיפ"א מייצגת התחלה של עידן חדש בעולם הכדורגל. כל ראשי הפדרציות המושחתים מסביב לעולם ירגישו את הנפילה שלהם מגיעה כמו צונאמי. אני מקווה שהגל המצויין הזה יהיה מספיק בשביל לשטוף את השחיתות שהונהגה על ידי בכירי ענף הכדורגל בעולם".

אחת המפרסמות הגדולות של פיפ"א, אדידס, בירכה על ההחלטה של בלאטר: "אנחנו מברכים את התחייבות של פיפ"א לשינוי. קבוצת אדידס מחוייבת ליצירת סטנדרטים גבוהים של אתיקה. החדשות היום הם צעד בכיוון הנכון בדרך לסטנדרטים של שקיפות".