אלי גוטמן: "לא הצלחתי, אבל לא מדובר בכישלון"

כצפוי, ישראל לא עלתה לפלייאוף. ערן זהבי: "יש בעיה עמוקה בנבחרת"

מאיה רונן, שליחת ערוץ הספורט לבלגיה  14.10.15 - 00:00
תחילת כתבה

עוד קמפיין הגיע לסופו בצורה מאכזבת. ישראל סיימה הערב (שלישי) את מוקדמות יורו 2016 בלי כרטיס לפלייאוף אחרי הפסד 3:1 בבריסל לבלגיה, שתתפוס בזכותו את המקום הראשון בדירוג העולמי של פיפ"א אחרי שכבר הבטיחה את העפלתה לאליפות אירופה במחזור הלפני אחרון.

כצפוי, ישראל לא הייתה יכולה לעשות יותר מדי מול הבלגים אחרי ההפסד לקפריסין. הנבחרת לא הייתה תלויה בעצמה, סיימה במקום הרביעי את הבית וראתה את בוסניה שומרת על המקום השלישי אליו עלתה במחזור הקודם ומשיגה את הכרטיס לפלייאוף.

"שיחקנו מול הנבחרת הטובה בעולם", טען אלי גוטמן. מאמן ישראל, כנראה במשחקו האחרון בתפקיד, ניתח את ההפסד לשדים האדומים: "הייתה לנו תכנית לרדת במחצית 0:0 וככל שהמשחק יעבור לעשות חילופים התקפיים. עמדנו הגנתית נכון, אני הולך מכאן עם הראש מורם, לא כמו מול קפריסין".

גוטמן סיכם את הקמפיין: "לא היינו רחוקים מלעלות. אני אומר בצורה שלא משתמעת לשתי פנים: בוסניה, וויילס ובלגיה שסיימו מעלינו הן נבחרות יותר טובות מישראל. עמוק בפנים האמנתי שאנחנו מסוגלים לסיים במקום השלישי. לשם כיוונתי ולצערי לא הצלחתי, אבל זה לא כישלון".

בלגיה כבר הבטיחה את מקומה ביורו, אך במשימה הנוספת שהייתה לה במשחק, היא עמדה. "הבלגים רצו לעלות למקום הראשון בעולם והאטמוספירה הייתה בהתאם", סיפר גוטמן. "היה אפשר לראות את זה בהרכב שהם העלו מולנו, הם רצו את זה מאוד".

בניגוד ליכולת שהוא מפגין במכבי ת"א, ומלבד ה-0:3 על בוסניה בסמי עופר, ערן זהבי לא היה שם כדי לסחוף את הנבחרת במשחקים הקריטיים, כמו מול קפריסין בטדי. "אנחנו מאוכזבים", אמר הקשר. "רצינו לעלות ולעשות את זה הפעם, עמדנו במטרות כנבחרת ואישית לא עמדתי בסטנדרטים שלי. אם הייתי מבקיע עשרה שערים ולא היינו עולים זה לא היה שווה כלום".

"שינתחו איך משחקים בנבחרת ואיך במכבי", המשיך זהבי, "כמו הדור הקודם, נכשלנו, אנחנו לא ביורו ועם הפנים לקמפיין הבא ולא נספק שם הצהרות, רק נצטרך לשחק יותר טוב. הביקורת לא מכאיבה לי אישית, אבל כן כנבחרת. אם לא עולים לשום טורניר 40 שנה יש בעיה עמוקה מאוד, אבל זה לא הזמן להתחיל לנתח".

ההפסד לקפריסין הוציא את כל האוויר מהשאיפות של הנבחרת והתחושות של השחקנים גם הן בהתאם. "אנחנו יוצאים מאוכזבים מאוד", אמר הקפטן טל בן חיים, שסיכם את המשחק בבריסל: "עמדנו בצורה יוצא מהכלל, מנענו מהבלגים להגיע מצבים והם לא איימו יותר מדי על השער שלנו. המשחק מול קפריסין יישב עוד הרבה זמן אצלנו. עשינו אליו הכנה מושלמת, קשה לי להצביע מה קרה".

אופיר מרציאנו, לו היה חלק בשערים שספגה הנבחרת בבריסל, הוסיף: "סיימנו בסופו של דבר איפה שהיינו צריכים לסיים. נקודת המפנה הייתה במשחק הקודם מול בלגיה ומול וויילס, היינו צריכים להוציא יותר שם". על חלקו בנבחרת אמר השוער: "התפקיד שלי מצריך הרבה אחריות ולהקרין ביטחון. מאחל לעצמי להמשיך לייצג את הנבחרת עם כמה שפחות טעויות".

גם בירם כיאל סיפק את הניתוח שלו להפסד לשדים האדומים וסיכם את הקמפיין: "שיחקנו מול השחקנים הטובים בעולם, זאת נבחרת מדהימה. חשבנו שנעשה יותר במוקדמות והיינו יכולים לעשות יותר. עכשיו עלינו לעבוד קשה ולקוות שלקמפיין הבא נגיע נבחרת חזקה יותר. התחלנו מצוין, אחרי ההפסדים לוויילס ובלגיה הרגשנו שאנחנו יכולים להעפיל מהמקום השלישי, בסוף הפסדנו לקפריסין והרגנו את עצמנו".