מעשים, לא דיבורים: על השינוי שצריכה הנבחרת

אחרי עוד קמפיין לא מוצלח של הנבחרת, לאפק יש פתרונות: להשקיע את הכסף בתוכנית ל-6 עד 8 שנים, להקטין את ליגת העל, להביא צוות זר שיטפל בכל הגילאים באותה שיטה ודרך ולפתוח בתי נבחרות בכל הארץ כדי לטפח מצטיינים. יצליח? אם לא ננסה, לא נדע

עומרי אפק
עומרי אפק  14.10.15 - 14:30
תחילת כתבה

קמפיין מוקדמות יורו 2016 רק הסתיים, וכבר מתחיל אותו תקליט שבור. "מאמן כושל", "שחקנים שלא אכפת להם". מאמנים ושחקני עבר גדולים מכריזים שאם רק היתה יותר "נשמה" בנבחרת, או מאמן יותר רגיש לשחקנים ולאינטואיציות - אז הכול, כמה פשוט, היה נראה אחרת.

אם רק היינו מעיזים יותר, משחקים התקפי או בוחרים את השחקנים שמתאימים למשימות מיוחדות אז היינו בדרך הנכונה, טוענים. ברמת המיקרו, כולם צודקים, אבל ברמת המקרו הם מפספסים בגדול. זה נכון שאלי גוטמן נכשל. המאמן לא ידע להביא רגש וחיבור אמיתי לשחקנים שמבחינתם קיבלו מפלאטיני מתנה וגם למקום השלישי לא הצליחו להגיע בהופעות נפל בסיום הקמפיין.

אבל תכל'ס, אפשר לחשוב שיש אצלנו שחקנים צעירים עם מנטליות של סיירת מטכ"ל שיושבים בחוץ ואיתם הכול היה אחרת. אפשר לחשוב שהמנהיגים הקודמים של הנבחרת, שהיו פי אלף יותר מוכשרים, הגיעו לאיזה טורניר. אפשר לחשוב שיש לנו כאלה שחקני התקפה ברמה אירופית שכדאי להמר איתם ולהשאיר את ההגנה הבינונית שחשופה מול התקפות אירופיות שיעשו ממנה צחוק. אפשר לחשוב שבנבחרת הצעירה גדלים פה כוכבים עולמיים שהתעלמו מהם.

כמו בכל דבר בארצנו האהובה, קשה לחשוב לטווח ארוך אז מחליפים כסאות של מאמנים, מחליפים סגלים שלמים של שחקנים ואין התקדמות. גרנט, קשטן וגוטמן עשו הרבה הצלחות כמאמני ליגה והרוויחו את המינוי ביושר. הם היו הכי ראויים. הם גם לקחו שחקני נבחרת גדולים לשעבר כעוזרים שלהם. בין לבין הבאנו מאמנים זרים. אף אחד לא הצליח להעפיל לטורניר ואנחנו אפילו נחלשים בתוצאות. הבעיה היא הארגון והמנגנון.

כמה זה כואב כשיש לנו דוגמא מוחשית רק מהעונה הנוכחית. ארגון איכותי כזה יכול להוביל את מכבי ת"א להתעלות מעל היכולת שלה בשלושים אחוז ולהגיע לליגת האלופות עם קבוצה בינונית. ארגון רע, לא מסודר ולוקה בתכנון כמו בנבחרות ישראל יביא לדעיכה ולא ימצה את הפוטנציאל של נבחרת שבנויה ברובה משחקני אותה קבוצה - מכבי ת"א.

הגיע הזמן להשקיע את הכסף והמשאבים בתוכנית רצינית, ל-6 עד 8 שנים, עם יעדים מוגדרים ושיטת עבודה ברורה מגיל ילדים ועד בוגרים. אין מספיק מתקנים? אין מספיק ספורטאים? אפשר להתחיל בשלב ראשון לטפח את המצטיינים. שיביאו לכאן צוות זר שיטפל בכל נבחרות ישראל מגיל צעיר ועד בוגרים. באותה דרך עבודה, באותה שיטה ובלי לחשבן לתקשורת ולקולות מבחוץ. שיבנו בתי נבחרות בדרום, במרכז ובצפון, כאלה שירכזו אליהם פעמיים בשבוע, כל שבוע, את השחקנים הטובים מכל איזור לאימונים איכותיים, לשיפור ולמעקב כבר מגילאי ילדים.

חוצמזה, חובה להקטין את ליגת העל כי אין מספיק שחקנים טובים אז שלפחות יהיו מפגשים ברמה גבוהה יותר בין קבוצות טובות יותר. מתחתיה ליצור ליגה לאומית עם חשיפה גדולה יותר ללא זרים. הדבר היחיד שדורש כסף גדול זה הקמת מתקנים חדשים וראויים בכל הארץ, כדי שיימשכו כדורגלנים כי יש אצלנו כמות קטנה של ספורטאים יחסית לאוכלוסיה אז המבחר קטן.

ועד אז? נתפלל לדור מוצלח או הגרלה סופר קלה או בקיצור, נתפלש בבינוניות בלי הישגים. נשחק בתקשורת את משחקי הכסא החם, ואם ההוא צריך לפתוח או ההוא בסגל. למה? כי זה הכי קל.