קח יוזמה: הרצוג חייב הרכב יותר יצירתי

הרצוג עשה טעות כשפתח מול סלובניה עם שחקנים שלא רואים דקות בליגות שלהם, ולא פלא שהיו לו חילופים כפויים. אז איך אפשר לתקן מול אוסטריה? שרף על פתיחת הקמפיין

שלמה שרף
שלמה שרף  22.03.19 - 09:57
תחילת כתבה

השורה התחתונה מהמשחק אתמול (חמישי) היא שהתוצאה לא טובה לישראל. צריך להיות הוגנים, אם אחת מהנבחרות צריכה להרגיש שהיא החמיצה ניצחון, זו נבחרת סלובניה. הם הגיעו למצבים טובים יותר, וכנראה שבלי אריאל הרוש, שהיו ספקות לגבי היכולת שלו בגלל חוסר הדקות וכושר המשחק הנמוך שלו, ישראל הייתה מפסידה. הוא הציל אותה. הנבחרת, במשחק ביתי, הייתה חייבת לבוא באוריינטציה יותר התקפית. לבוא במטרה לנצח עם מערך שמאפשר לכבוש שערים.

אנדי הרצוג, לטעמי, השתמש שוב ביותר מדי שחקני הגנה (גם בקישור), ופחות מדי שחקנים יצירתיים, מה שכמעט גרם למצב שהנבחרת סופגת הפסד. הגישה של המאמן לא טובה, ובגלל זה הוא לא ניצל את המשחק הביתי הזה. אם הוא היה מנסה להשתמש במערך אחר ובשחקנים קצת יותר התקפיים, המשחק היה נראה אחרת. עכשיו, אחרי שישראל איבדה נקודות, היא חייבת ניצחון מול אוסטריה, אחרת הסיכויים להעפיל ליורו יהיו מזעריים.

חוץ מזה, החילופים הכפויים שהמאמן נאלץ לעשות זו לא הפתעה. כשאתה עולה לשחק עם שחקנים שהם לא בכושר, אז מה הפלא שהם מפגינים כושר גופני נמוך וצריכים חילוף? אסור לזמן שחקנים שאפילו לא משחקים בקבוצות שלהם. זה לא שהם משחק או שניים נעדרו, חלקם חודשים לא משחקים. התפלאתי גם שהמאמן עלה למחצית השנייה ללא שום שינוי. למה למשל דור מיכה לא קיבל הזדמנות? הוא היה הקשר הטוב ביותר בקבוצה שבקרוב תזכה באליפות.

מאד הופתעתי לטובה מסלובניה. המחצית הראשונה הייתה בשליטה שלה. היא הניעה כדור, סגרה בהגנה מאד יפה והשחקנים הראו שהם מאד מאורגנים. השחקן שבלט מעל כולם היה יוסיפ איליצ'יץ', היה שתי דרגות מעל כל היתר במגרש אמש. השחקנים האורחים יצאו להתקפות מסוכנות, וראינו שחקנים עם יכולת אישית מצוינת. השער של ישראל הובקע במקריות מקרן, ופרט לכך הנבחרת לא יצרה מספיק מצבים.

הייתה התעוררות של 10 דקות אחרי הספיגה. היה נדמה בדקות הללו שעושים מהפך, אבל אז שוב היכולת ירדה, והסלובנים היו אף קרובים לניצחון. מבחינה טקטית ראינו את מואנס דאבור חוזר אחורה כדי לקחת כדור, כי לא היו שחקנים שיכולים להעביר לו פנימה כדורים בכלל. אם החלוץ היה משחק יותר קדימה, אולי ישראל הייתה מנצחת. הוא ירד יותר מדי לאחור, ולא היה איפה שצריך להיות כדי להבקיע. זה שוב קשור לשימוש בשחקנים יותר יצירתיים, משהו שהרצוג כשל בו.

אז מה צריך לקרות לקראת אוסטריה? בגלל איבוד הנקודות, הכחולים-לבנים חייבים לנצח במשחק הבא. אם הם לא ינצחו, זה כנראה אומר שצומצמו הסיכויים להעפיל באופן משמעותי. בסך הכל התוצאה גרועה מאד, ישראל לא יכולה להיות מרוצה. אז מה שהרצוג חייב לעשות הוא לשחק עם שחקנים יותר התקפיים ויצירתיים, ולנטוש את שיטת שלושת הבלמים. שחקנים שלא בכושר משחק מן הסתם לא יתאוששו לקראת אוסטריה, הם לא יוכלו לשחק עוד 90 דקות. הרצוג חייב ריענון ושימוש בשחקנים טריים, במטרה לנצח, אחרת אפשר לסגור את העסק.

ומה לגבי ערן זהבי? היה יחסית שקט בגזרה הזאת, לא ממש הורגש שהפריעו לו לשחק. אין יותר מדי מה להגיד לגבי עניין הסרט של הקפטן. מבחינה מקצועית, ברור שיותר קשה לו מנטאלית פה מאשר בסין. שם הרבה יותר קל עבורו להרגיש חופשי לשחק מאשר פה נגד שחקנים אירופאיים חזקים. הקושי הוא אחר לגמרי, אין כאן שאלה.