דווקא עכשיו: להחתים את אנדי הרצוג לעוד קדנציה

נקודה אחת משש? שער בדקה ה-90? אפק טוען שהצוות האוסטרי מרפא לא מעט מחלות בכדורגל הישראלי למרות התוצאות האחרונות ומסביר מדוע אפשר להאמין לנבחרת הזאת

עומרי אפק
עומרי אפק  11.09.19 - 06:06
תחילת כתבה

הדבר הראשון שצריך יו"ר ההתאחדות במדינה מתוקנת לעשות השבוע הוא להחתים את מאמן הנבחרת אנדי הרצוג לעוד קדנציה ולוודא ששיתוף הפעולה עם המנהל הטכני ווילי רוטנשטיינר ימשיך.

דווקא אחרי נקודה משש. דווקא אחרי שבוע מתסכל. דווקא אחרי שבוע שבו התוצאות לא שיקפו את היכולת על המגרש. דווקא עכשיו, לחזק את הצוות שמבין את המגרעות של הכדורגל והכדורגלן הישראלי. דווקא עכשיו לחזק את הדרך שמראה שאפשר לשחק מבוקר, חכם וליזום כשצריך. זה לא רק הגנה מבוהלת או רק הרפתקנות חסרת מודעות עצמית. דווקא עכשיו כי רואים את החיבור בין הצוות הזר לשחקנים הישראלים ולקהל שאכפת לו ומתרגש לטוב או לרע מהנבחרת אחרי שנים של אפאטיות.

יש לי חדשות מפתיעות. פרסום ראשון: הסיכוי שלנו להעפיל לטורניר בליגה של 10 משחקים הוא קלוש ביותר. גם אם ניצחנו את אוסטריה. למה? כי הקבוצות הישראליות נראות רע מאוד מול קבוצות ברמה אירופית ממוצעת ומטה, כמות הליגיונרים שלנו שמשחקים באחת הליגות הגדולות באירופה שואף לאפס עגול. ולראייה, לצפון מקדוניה שמדורגת מתחתינו יש פי שניים או שלושה שחקנים כאלה כרגע.

דווקא מהמקום הזה ראוי להעריך את הדרך האמיצה והעקבית של ניהול הסגל. אין מאמן ישראלי שקיבל בעשור האחרון את שחקני הסגל שלו ביכולת עקבית ממשחק למשחק. פציעות, עליות וירידות דרסטיות ביכולת ובמעמד השחקן הישראלי בפער של כמה חודשים הן עובדות שעל גבול הבלתי אפשרי להתמודד איתם. בכל זאת הרצוג וכל הצוות הצליחו לייצר רצף של משחקים ראויים, של כדורגל יוזם. כדורגל של נבחרת שמשחקת בהתאם למידותיה. כדורגל שמחיה את השחקנים ואת ערן זהבי (בקמפיין אישי מופרע לטובה. בעצם, אצלו אין שום דבר שאפשר להגדיר אותו כמופרע). 

מדהים אותי לשמוע את כל התיאוריות על למה לא שיחקנו בקו ארבע כל הזמן. לא להאמין איזה זכרון קצר יש לנו. הרי כששיחקנו בקו ארבע בעשור האחרון, ברוב המוחלט של המשחקים זה היה נראה רע. אין הגנה ואין  התקפה. הלכנו לאיבוד. הטיעון הזה בעיקר מעיד על חוסר ההבנה של התהליך והרעיון שהצוות האוסטרי מנסה להנחיל כאן. כל העניין זה לקבל בטחון מצפיפות באמצע בנקודות שאנחנו הכי חלשים הגנתית ולהעיז דרך משחק האגפים והחלוצים. מהמקום הזה, שנותן בטחון, כן אפשר לשנות מערך, ליותר התקפי, ליותר יוזם ויותר הרפתקני.

מעבר לכך, אמרו שלשחקנים האלה לא אכפת מהנבחרת. אז מה? מדובר באותם השחקנים ועכשיו כן אכפת להם מהנבחרת? לא, לא ולא. פשוט עכשיו יודעים איך לעבוד איתם. גורמים להם להאמין בדרך, בסגנון ובשיטה שנכונה לכדורגל שלנו.

אמרו שהגול המטופש בדקה התשעים מוכיח שהצוות האוסטרי לא פתר את המחלה של הכדורגל הישראלי. אבל אני חושב שהם דווקא מרפאים לאט לאט המון מחלות של הכדורגל הישראלי. כמו כניסה לפרופורציות, התנהלות נכונה, הנחלת סגנון וטקטיקה שמתאימים לנו, ישירות וכנות גם שטוב וגם שרע. יש לנו נבחרת שאם תמשיך לשחק ככה, נוכל להאמין לה. וזה דבר שלא קרה פה הרבה שנים.
  
במדינה מתוקנת יו"ר ההתאחדות היה מחתים דווקא השבוע את הרצוג ואת הצוות האוסטרי לעוד קדנציה. מדינה מתוקנת. יו"ר התאחדות, כל מה שאין פה כרגע.