לא עוד מאותו דבר: נבחרת ישראל צריכה שינוי קיצוני

הטעויות חוזרות על עצמן והתוצאות עלובות. הרצוג ורוטנשטיינר אולי ג'נטלמנים, אבל לא הם התשובה לעתיד הכדורגל שלנו. זהבי אחד לא יכול - נבחרת ישראל זקוקה לשינוי קיצוני

משה פרימו
משה פרימו  11.10.19 - 11:44
תחילת כתבה

עוד ערב עגום עבר על נבחרת ישראל. הפעם באוסטריה, שבו, שוב הוכח, שהיא לא מתקדמת לשום מקום והמסקנה היחידה מבחינתי היא ש"צמד הקוסמים האוסטרים" חייב לעזוב את הנבחרת ויפה שעה אחת קודם.

נבחרת ישראל מחולקת לשניים: ערן זהבי וכל השאר, שחקנים ומאמנים. על כוכב גוואנגז'ו RF אין צורך להרחיב את הדיבור. הוא הגיע לכל משחק של הנבחרת וגם הבקיע, פרט ב-4:0 לפולין. שחקן ענק, שאין לו עם מי לשחק.

החלום של מאמני נבחרת ישראל לדורותיהם תמיד היה שיהיו כמה שיותר ליגיונרים בסגל. במשחק מול אוסטריה פתחו תשעה כאלה בהרכב ועוד שניים משלושת החילופים, ומה ראינו פרט לזהבי? כלום ושום דבר. אני מתייחס בעיקר לשחקני השדה, ולא מכליל את השוער אופיר מרציאנו המסכן. מסכן כי יש לו הגנה כזאת מזעזעת.

וזה קורה משחק אחרי משחק, ללא פתרון של שני "הקוסמים". למה ווילי רוטנשטיינר ואנדי הרצוג חייבים ללכת הביתה? כי הנבחרת ספגה 11 שערים בארבעה משחקים. כי היא התחילה עם שבע מתוך תשע נקודות והמשיכה עם נקודה מ-12, מול כל היריבות הישירות על עליה ליורו. כי לא ניצחנו בבית את מקדוניה וסלובניה, כי לא הצלחנו להוציא אפילו נקודה בשני משחקי החוץ האחרונים מול סלובניה ואוסטריה אחרי שהובלנו.

כי רק הרצוג לא יודע, מה שכל אוהד ראה, שעומרי בן הרוש יסדר שער לאוסטריה, מה שקרה דקה אחרי שנכנס. כי שון וייסמן הוא השחקן הכי חד והכי בכושר, והוא לא פתח בהרכב. כי את שחקני ההתקפה אי אפשר ללמד כלום בשלושה ימים. הם באים עם הכישרון מהקבוצות שלהם. כי את שחקני ההגנה הם לא מלמדים כלום והטעויות שלהם מגיעות משחק אחרי משחק. כי  הכוכב ערן זהבי אמר לאחר המשחק ש"יש הרגשה שאנחנו מפחדים לנצח, אי אפשר לעלות ליורו עם כל כך הרבה ספיגות". מי צריך למנוע את זה? כי מאמני נבחרת ישראל לא צריכים לקבל מחמאות גם אם הם אוסטרים, הם צריכים להביא תוצאות ואת זה הם לא עושים. כל הדיבורים של השניים נשמעים מגוחכים ודי לטאטא מתחת לשטיח.

רוטנשטיינר מחזיק מעצמו. הוא מנהל היום את הכדורגל הישראלי בהיעדר יו"ר התאחדות, אנשים גם סוגדים לו וגם חוששים ממנו. זה שהוא מחליט שהצוות המקצועי של הנבחרות יגיע יום-יום לשפיים מ-9:00 עד 17:00, עדיין לא עושה את הכדורגל שלנו טוב יותר. מהרגע שנכנס לתפקיד הוא מבקר את מה שהיה כאן בעבר. אז אולי נשמע ממך איזה רעיון טוב לעתיד? אולי תראה יום-יום, מדן ועד אילת את הכישרונות החדשים של נבחרת ישראל העתידית. אל תיקח לעצמך קרדיט על היכולת ההתקפית של זהבי, וייסמן, דאבור, מנור סולומון ודיא סבע, הם עושים זאת בלעדיך בקבוצות שלהם, תמצא את ה"זהבים" בני ה-15, בני ה-16 הבאים. במקום זה אתה לוקח חלק בכל נסיעה של הנבחרת הבוגרת ואיתך או בלעדיך הנבחרת מקבלת בראש. אז לפחות תביא את המקצועיות שלך לילדים, לשם כך הגעת.

הנבחרת קיבלה הפעם בית שבהחלט היה אפשר להוציא ממנו יותר, הזדמנות פז כי המקום השני עולה ישירות ללא פליאוף. עם כל הכבוד לאוסטריה, סלובניה וצפון מקדוניה ובוודאי כישראלים אנחנו נותנים כבוד, מהבית הזה אפשר היה להוציא הרבה יותר. אין לנו את ספרד ואיטליה. פולין? בסדר, אבל להוביל מול שלוש יריבות שלך ולא לנצח? כישלון גדול של רוטנשטיינר והרצוג.

לאחר האכזבות הקשות מול סלובניה וצפון מקדוניה, המשחק נגד אוסטריה שוב נחשב ל"חשוב ביותר". הייתה הזדמנות לנפץ את תקרת הזכוכית. אוסטריה לא הייתה גדולה, זה היה אפשרי בזכות זהבי, אבל אז ראינו את יתר השחקנים. אף אחד לא ברמה שלו, אם רק היו לנו שני קשרים ברמתו, אם רק היו לנו שני שחקני הגנה ברמתו, לא היינו בדיחה באירופה. מקום חמישי עם שמונה נקודות משבעה משחקים ו-14 ספיגות? איפה השינוי? רע מאוד בלשון המעטה.

תודה רבה לכם ווילי ואנדי. נסו את מזלכם במקום אחר, אצלנו נכשלתם. כן, אנחנו נמשיך לחלום. אולי מפלייאוף העליה ליורו נצליח, אבל בואו נודה על האמת, אין לישראל מה לחפש בטורניר גדול. הטעויות שנעשות הן ברמה של נבחרות מאוד קטנות.

והשאלה שתישאל היא: מה הלאה? מי צריך לאמן? לגבי מאמן זה ממש לא משנה, כי ניסינו הכל וכולם נכשלו פרט לעמנואל שפר ז"ל במונדיאל 1970, ש.ג זכרם לברכה ושלמה שרף יבדל לחיים ארוכים, שהגיעו למשחקי הפלייאוף. צריך מאמן זר, בשום אופן לא ישראלי, כי הוא יקרוס מהתקשורת והלחצים. לא חשוב שהוא לא שם גדול, מישהו שיכול לקדם את הדור הבא מבתי הספר של צרפת, ספרד, גרמניה או הולנד. שם מאתרים את המחוננים הבאים, להודיע מראש שהמונדיאל בקטאר 2022 הוא לא המטרה וסוף סוף יאמן זר עם הצוות שלו, שמומחים בגידול צעירים. להכין נבחרת חדשה למוקדמות יורו 2024.

שבענו מהשחקנים של היום, הם כבר לא יובילו אותנו לשום הצלחה. די, מספיק. חדש, חדש. תודה רבה לכם ווילי ואנדי, באמת שניסיתם ואולי אתם גם ג'נטלמנים, אבל נבחרת הכדורגל של ישראל צריכה שינוי קיצוני ומתברר שלא אתם התשובה לכך.