הנבחרת, מכבי חיפה ומאבק האליפות: גרנט מדבר

מאמן נבחרת ישראל לשעבר בריאיון למגרש פתוח: "הרצוג ורוטנשטיינר צריכים להמשיך, יוכלו לתקן את הליקויים". וגם: על מרקו בלבול ("עושה עבודה טובה"), מבחן התוצאה ("לא חזות הכל"), שועה ("כולנו עשינו שגיאות בגיל צעיר") ומאבק האליפות ("עדיין פתוח")

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  15.11.19 - 15:54
תחילת כתבה

אברהם גרנט היה ונותר אחת הדמויות המסקרנות בספורט הישראלי. המאמן שרשם קריירה מסעירה, ממכבי ת"א ומכבי חיפה דרך הנבחרת ועד גמר ליגת האלופות עם צ'לסי, זז הצידה בשנים האחרונות, לעמדת המשקיף, מתבונן מן הצד על הכדורגל הישראלי, בו לקח חלק במשך זמן כה רב עם לא מעט הישגים. לפני משחק הנבחרת מול פולין, גרנט התיישב לדבר ב"מגרש פתוח", על עתידו של הרצוג, על חניכו מרקו בלבול, וגם על עצמו.

גרנט נמצא בפולין, שם השתתף ביום חמישי בטקס לרגל יום הולדתו ה-100 של חסיד אומות העולם המבוגר ביותר שנותר בחיים. גרנט, בן לניצול שואה, התייחס לאירוע: "זה מאוד חשוב, כדי להזכיר את מה שהיה בתקופה החשוכה ההיא. אבא שלי שאל אותי לא פעם: למה אתה חי בעבר? כשהייתי אובססיבי לגבי השואה ומה שעבר עליו. אני עניתי: 'אני לא חי בעבר, אני רוצה לדעת את העבר', וחשוב שכולם יידעו".

באופן טבעי, הוא נזכר גם במשחק אותו ניהל כמאמן: חצי גמר ליגת האלופות, שם הוביל את צ'לסי למפגש בסטמפורד ברידג' נגד ליברפול, בערב יום השואה. "שאלתי את אבא שלי לפני המשחק: 'מבחינתך אני יכול לאמן ביום כזה?', והוא ענה: 'דווקא ביום השואה אני רוצה שתאמן, אתה הבן שלי, ואחרי כל מה שהמשפחה שלי עברה, מאוד חשוב שתהיה חלק מהספורט'. כשניצחנו, זה היה רגע מאוד טעון מבחינתי, ומרגש מכל הבחינות".

בהמשך, גרנט התייחס גם לאקטואליה. לחששות של הנבחרת הפולנית לפני ההגעה לארץ, בשל המצב הבטחוני המתוח. "הם מאוד חששו. אנחנו חיים בארץ, וגדלנו עם זה, אבל אנשים מבחוץ לא כ"כ יודעים מה באמת קורה כאן. אני מסתובב הרבה בעולם, מסין ועד דרום אמריקה, ואנשים באמת חושבים שיורים פה ברחובות, ולא מבינים את כל הסיטואציה. כשאתה רואה את המצב בארץ דרך הטלוויזיה, אז נראה שמאוד מסוכן כאן, וקשה להאשים אותם".

ומה באשר למשחק עצמו? "לדעתי הנבחרת תופסת את פולין בעיתוי טוב", התייחס גרנט ליחסי הכוחות. "הפולנים בוודאי יגיעו ויעשו את הכל, אבל עדיין זה לא כמו משחק שבו אתה חייב לנצח. במשחק הראשון (בפולין, ההפסד 4:0) הצלחנו בכל זאת לתת חצי שעה טובה, ואני מאמין שאפשר להשיג תוצאה טובה, אפילו לנצח".

כמאמן נבחרת לשעבר, גרנט התייחס בהרחבה לאנשים שמחזיקים במשרה כרגע: אנדי הרצוג ו-ווילי רוטנשטיינר, והביע את דעתו בכנות אופיינית. "בשנים האחרונות הנבחרת לא תפקדה בצורה כל כך מוצלחת, אפילו די שכונה, אז כל דבר נחשב לשיפור. הצוות החדש הביא הרבה דברים רעננים, אבל צריכים להיות כנים: המשחק לא רע, אבל יש גם הרבה נאיביות. אנחנו סופגים שערים די בקלות, וזו לא רק חוליית ההגנה, אלא כל משחק ההגנה. למרות זאת, בסה"כ יש שיפור ברמת המשחק".

האם הצוות צריך לקבל את הקרדיט? הדעה של גרנט ברורה: "אני חושב שכן. כשאתה ממנה מאמן או צוות, אלה לא רק היכולות שעומדות למבחן, אלא גם האישיות, ולדעתי יש להם אישיות טובה, והם יוכלו ללמוד מהדברים הלא טובים לקראת הקמפיין הבא".

ומה באשר למבחן התוצאה? "ברור שתוצאות הן דבר חשוב, אבל הן לא חזות הכל. בקמפיין שלי (מוקדמות מונדיאל 2006), הוגרלנו עם צרפת שהגיעה במונדיאל לגמר, שווייץ שהיתה בנוק אאוט, אירלנד שהיתה חזקה מאוד עם שחקנים כמו רובי ורוי קין, ובסוף בגלל שני שערים שלא הבקענו מול איי פארו, לא עלינו ואז אמרו 'התוצאות הן שקובעות'". אז הפעם התוצאות אולי לא טובות, ויש חסרונות, אבל יש גם הרבה דברים טובים שאני אוהב לראות בנבחרת".

"לא הבאנו צוות חדש כדי שיגיד לנו מה הבעיות. את הבעיות אנחנו יודעים. בהכרת הבעיות אנחנו אלופי העולם. בפתרונות אנחנו כושלים", האיר גרנט את הבעיה האמיתית לשיטתו, "בתקופה שלי אנחנו כצוות היינו יושבים, ובודקים איך פותרים בעיות של טקטיקה מנטליות וכושר גופני. אלה דברים שאפשר לשפר, ובזה בסופו של דבר כל צוות צריך להימדד".

בהמשך, גרנט התייחס גם לזירה המקומית. המאמן שזכה בארבע אליפויות בישראל (שתיים במכבי ת"א ושתיים במכבי חיפה), הוסיף מתובנותיו אצל מי שעבד תחתיו, כשחקן וכעוזר מאמן, מרקו בלבול, מאמנה של מכבי חיפה. "אומרים שלמרקו אין כריזמה, אבל כשאומרים את זה צריך לשאול מה זאת בעצם כריזמה. כשהתחלתי לבקר באנגליה, היו כל מיני סוגים של מאמנים מצליחים: בוב פייזלי, למשל, ישב על הספסל, לא אמר מילה ולקח אליפות אירופה. מוריניו, מנגד, רץ והשתולל. לכל מאמן יש גישה אחרת, מה שמבדיל בין הטובים לפחות טובים הוא התוכן, ואיך מעבירים את המסר. ואת זה בלבול עושה טוב, לדעתי, ביחד עם בעלים נהדר שיש לו במכבי חיפה".

ומה באשר למערכת היחסים עם ירדן שועה? "עברתי הרבה שחקנים פרובלמטיים בעבר, בקריירה וגם בארץ. אף פעם לא נבהלתי מזה. לגבי שועה ספציפית - הקבוצה מנסה הוציא ממנו את המיטב, אבל הוא עוד בחור צעיר. כולנו היינו בני 20 ועשינו שגיאות, הוא עוד ילמד מהדברים האלה".

ולשאלת השאלות: האם מכבי חיפה יכולה לזכות באליפות? "תמיד יש סיכוי. אני שמח שהיא חזרה להתמודד על תארים. יש לה חומר שחקנים טוב, אבל צריך לזכור שיש עוד קבוצות טובות: מכבי ת"א, כמובן, חזקה ביותר, בית"ר ירושלים די טובה ולא הייתי מספיד את הפועל ב"ש. הקרב פתוח, וחשוב לזכור, אנחנו רק בנובמבר".