יאללה, הביתה: לשחרר את הרצוג ורוטנשטיינר מיידית

זימונים שערורייתיים, ניהול משחק מתחת לכל ביקורת ושום התקדמות בנבחרת הצעירות. הרצוג ורוטנשטיינר לא צריכים לקבל פרס ולהמשיך לפלייאוף. פרימו מצביע על האשמים

משה פרימו
משה פרימו  20.11.19 - 10:32
תחילת כתבה

המסקנה המיידית בסיום הקמפיין היא: לשחרר מיידית את אנדי הרצוג ו-ווילי רוטנשטיינר מתפקידם, ויפה שעה אחת קודם. אני פונה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון ואומר לו: אורן חסון היקר, נבחרת לעמוד בראש הכדורגל הישראלי והדבר החשוב ביותר הוא לשפר את הכדורגל - הצמד האוסטרי לא רק שלא משפר, הוא מחזיר אותו שנים לאחור.

בתום קמפיין כזה, עם 11 נקודות מתוך 30, מקום חמישי בבית לא הכי קשה באירופה, כשהנבחרת לא מנצחת אף משחק חוץ פרט ללטביה, שסופגת בכל משחק פרט ללטביה (נזכיר: מהנבחרות החלשות באירופה) ופרט אליה מנצחת רק את אוסטריה, עם זימונים שערורייתיים לסגל, ניהול משחק מתחת לכל ביקורת, אין הגנה אין קישור, אין התקפה (מזל שיש את ערן זהבי, אחרת היינו מסיימים אחרונים), שום התקדמות בכל הנבחרות הצעירות. אני שואל אותך מר חסון, האם יתכן שהשניים יקבלו על כך פרס? לאמן את נבחרת ישראל בחצי גמר הפלייאוף ואולי גם בגמר? זה יהיה מחדל מהגדולים שידעה ההתאחדות לכדורגל אם השניים ימשיכו בתפקידם.

נבחרת ישראל בכדורגל, ויחד איתה מאות אלפי אוהדיה, קיבלו מתנה שלא מגיעה להם. את המתנה הזאת צריך לנצל עד תום. מי שהביא את הנבחרת לשפל המדרגה, שפל שלא זכור כאן הרבה שנים, לא יכול להמשיך. נקודה. אם בכל זאת הרצוג ורוטנשטיינר יובילו את ישראל לשני משחקי האומות ויכשלו, אתה אורן חסון תיכשל כבר בתחילת הקדנציה שלך יותר מהם. לא תהיה על כך מחילה, כי כל האורות האדומים מהבהבים ביתר שאת. לא זכור לי קמפיין כזה עלוב, כלום ושום דבר. ההתחלה נתנה אופטימיות, 7 נקודות מתוך 9, מאזן של עלייה ליורו ומאז כל הטעויות האפשריות. הסתמכות על שחקנים כל כך חלשים, רחמים לצפות בהם.

לכל אותם חכמולוגים שחושבים שהבעיה היא רק בשחקנים ולא במאמנים אומר כך: תפקידו של מאמן הנבחרת הוא לבחור את הטובים ביותר ולדעת לנהל את המשחק הקרוב. הרצוג, שיש לו רק שני דברים לעשות, כשל בשניהם. לא אכנס ליותר מדי דוגמאות כי יש רבות. אבל אתן אחת: יהונתן כהן ממכבי ת"א. הוא עשה התקדמות אדירה אצל ולדימיר איביץ'. שחקן אירופאי לכל דבר. מהיר, חזק, פיזי, שתי רגליים, כובש ומבשל, הגנה והתקפה, ממושמע, הטוב בליגה היום. וליהונתן כהן לא נמצאה דקה אחת לשחק בשני המשחקים האחרונים? לא יאמן.

כל מאמן שיאמן בעוד 4 חודשים בפלייאוף, בתקווה שזה לא יהיה הרצוג, חייב לעשות שינויים מרחיקי לכת בנבחרת. אי אפשר לתת לשחקנים שכיום בסגל את ההזדמנות הנוספת. הם קיבלו 10 משחקים והיו חלשים להחריד, פרט לזהבי. אנדי הרצוג היה שבוי של עצמו. הוא זימן סגל בתחילת דרכו והמשיך איתו לאורך כל הקמפיין מבלי לשים לב ששחקנים לא פוגעים ולא בכושר. דוגמאות לא חסרות. לואי טאהא, עמרי בן הרוש, ביברס נאתכו וביאם כיאל "הרגו" את הנבחרת לא במשחק אחד, כמעט בכולם והרצוג המשיך לתת להם הזדמנויות.

למאמן הייתה פריבילגיה שאין לאף מאמן קבוצה: להחליף כל משחק ומשחק את החלשים, שחקנים שלא בכושר ושחקנים שלא תרמו כלום. הרצוג כשל בזה ובגדול. אתם מכירים בוודאי את הסיפור שהמאמן הגדול של נבחרת ישראל בשנות השישים, גיולה מנדי, נתן לכל העיתונאים לבחור את הרכב הנבחרת ולא היה הרכב אחד שדומה לשני. או ריצ'ארד נילסן שאמר שיש 50 אלף מאמנים באצטדיון ר"ג. שניהם צודקים לחלוטין. אף אחד במדינה לא בא להחליף את המאמן, אבל מצד שני, אין היום אוהדים שלא יודעים היטב מי לא צריך לשחק. האוהדים לא טיפשים ואם הרצוג היה מפנים את מה ששמעתי מהם במהלך כל הקמפיין, לא היינו מתבזים כמעט משחק אחר משחק.

בסיום עוד משחק נפל של הנבחרת מול צפון מקדוניה, אמר הרצוג "אם משחקים כך, לא צריך לדבר על הפלייאוף. נראה איך ניראה מבחינת הסגל בחודש מרס". בגלל מי הם משחקים כך מיסטר הרצוג? מי הדריך אותם? מי הרכיב אותם? מי הזמין אותם? מי לא ידע ללמד אותם איך לעמוד בקרנות ובכדורים חופשיים? אני מאד מקווה שבהתאחדות לכדורגל יפנימו, וכמה שיותר מהר, שלא אתה זה שתעשה את השינויים המתאימים לקראת חודש מרס.

אלו יהיו חמישה ימים קריטיים לכדורגל הישראלי. לנבחרת ישראל אין מה לחפש ביורו, היא ממש לא מתאימה לתחרות הגדולה והנהדרת הזאת. אבל כשאומרים לך באופ"א קח, תיקח. על מתנות כאלה לא מוותרים, השאלה אם ניקח את המתנה הזאת לכיוון חיובי. כרגע, כמו שהנבחרת נראית, אין שום סיכוי.

אני אדם אופטימי מטבעי, אני חושב שבמשחק אחד בו הכל מתחבר, הכל יכול להיות. הפעם, לצערי, הנבחרת נתנה לי תחושה של חוסר אמונה. כולנו נהיה עכשיו בהמתנה לחודש מרס, שני משחקים בחמישה ימים ששוב כולנו נתאחד סביב הנבחרת ונקווה להצלחתה.

אהבת הנבחרת היא ללא תנאים, ממש כמו אהבה למדינה. אבל הצעד הראשון חייב לבוא מההתאחדות לכדורגל והעומד בראשה אורן חסון. אם לא יעשו את השינויים הדרושים, שוב נראה את היורו בטלויזיה ולא תהיה עוד הזדמנות כזאת. אז למען עתיד טוב יותר, מר אורן חסון, תבצע באופן מיידי את השינויים.