"היה מדהים. הכרנו את היריבות רק מהסרטים"

50 שנה להופעה במונדיאל: בפיפ"א הקדישו כתבה לנבחרת ישראל

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  02.06.20 - 09:29
תחילת כתבה

חגיגות היובל. אמנם רובכם בוודאי מתקשים להאמין שזה באמת קרה, אבל כן, לפני 50 שנים בדיוק נבחרת ישראל בכדורגל פתחה את משחקיה במונדיאל. זה קרה במקסיקו 1970, גביע עולמי שנחשב לאחד הטובים ביותר, ובוודאי עם האלופה הגדולה ביותר, ולצידו הכוכבים: הטורניר הגדול הראשון והיחיד בו השתתפו הכחולים-לבנים.

מוטל'ה שפיגלר, גיורא שפיגל, יצחק שום, שייע פייגנבוים וחבריהם תחת המאמן עמנואל שפר יצאו מהטורניר ללא ניצחון, אבל עם הרבה גאווה. ההפסד 2:0 לאורוגוואי במשחק הראשון התקבל בהבנה, אבל אז הגיע ה-1:1 עם שבדיה והשער הזכור של שפיגלר ואיתו גם היד שהונפה למעלה.

הטורניר של ישראל הסתיים עם 0:0 מול הפיינליסטית איטליה. שפיגלר היה יכול להשלים סנסציה עולמית, אבל השוער אנריקו אלברטוסי סיפק הצלה ומנע מישראל סיכוי לעלות שלב. מי ידע שגם 50 שנים לאחר מכן נחכה לעוד הופעה בטורניר גדול.

באתר הרשמי של פיפ"א הקדישו היום (שלישי) כתבה לפורצי הדרך הישראלים. "באנו למקסיקו עם לב רוטט", סיפר הקיצוני השמאלי שמוליק רוזנטל, "היינו שחקנים אנונימיים שראו את הכוכבים העולמיים ומעל כולם פלה הגדול רק ביומנים או בסרטי 8 מילימטר בשחור ולבן".

"היינו נבחרת, אבל שיחקנו כמו קבוצה" ציין כובש השער היחיד שפיגלר, "לא היה לנו אגו ועבדנו קשה". השוער יצחק ויסוקר הוסיף: "עברו 50 שנים, אבל אנחנו עדיין מתרגשים כשאנחנו נזכרים במה שקרה אז. זה היה מדהים בכל צורה. מלבד העניין העולמי, בישראל דיברו רק על כדורגל והנבחרת. הסיכוי לעלייה היה נמוך, במיוחד לנוכח היריבות שפגשנו, אותן הכרנו מדפי העיתון".

שום סיפר: "היה מתח גדול במשחק מול איטליה. אם היינו מנצחים, היינו מדיחים אותם. זו הייתה יכולה להיות סנסציה. זו הייתה הנבחרת הטובה ביותר של ישראל בכל הזמנים". צביקה רוזן סיכם: "נשארנו במקסיקו עד הגמר. באחד הימים החופשיים טיילנו בשוק של מקסיקו סיטי ופגשנו את שחקני נבחרת איטליה, שאמרו שהמשחק נגד ההגנה שלנו היה סיוט עבורם".