ערן זהבי: "גאים להמשיך יחד אתכם לעבר החלום"

רוטנשטיינר וחזן הוצגו רשמית: "לא מצפים מנאתכו לשיר את ההמנון. החזון? רוצים להחזיר את ישראל לטופ האירופי. החוזה עד 2022, אך בדצמבר נדבר שוב". עיקרי הדברים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  22.07.20 - 19:17
תחילת כתבה

אחרי שכבר היה בדרך הביתה, דרש פיצוי של מיליון שקלים וסירב לקצץ בחוזהו 50 אחוזים כפי שהתבקש - ווילי רוטשנטיינר מונה לבסוף למאמן נבחרת ישראל. אמנם מדובר בשיקול כלכלי נטו, אבל עבור האוסטרי מדובר בהזדמנות שעד לפני שבועיים כלל לא הייתה על הפרק.

מאוחר יותר, הכוכב של הנבחרת, ערן זהבי, הביע תמיכה במינוי וכתב בעמוד האינסטגרם הרשמי שלו את הדברים הבאים: "ווילי ואלון, גאים להמשיך יחד אתכם לעבר החלום הגדול של כולנו - העפלה לטורניר גמר יורו 2020. בהצלחה".

אחרי 14 שנים שלא אימן, רוטשנטיינר מקבל הזדמנות שאולי לא תחזור - אך לצד זה הוא סופג ביקורת מכל כיוון, הן מתוך ההתאחדות והן מצד הציבור. המאמן החדש של הנבחרת, שמלכתחילה רצה את המשרה וקיבל "ברקס" מאלי אוחנה, יודע שהכרטיס לאוסטריה כבר מוכן מדצמבר - ואם הוא ואלון חזן לא יובילו את ישראל להצלחה בפלייאוף ליגת האומות ועלייה ליורו, זמנו קצוב.

רוטנשטיינר, שאפילו לא עדכן את אנדי הרצוג על מינויו ולמעשה הופתע בעצמו מההחלטה להפוך אותו למאמן הלאומי, קיים היום (רביעי) מסיבת עיתונאים בזום, כשלצידו מי שנכשל עם הרצוג לאורך כל הקמפיין הקודם, אלון חזן ופתח את הכל מול התקשורת.

"זה כבוד גדול להיות מאמן נבחרת ישראל ולעבוד עם השחקנים הטובים בארץ", פתח ווילי רוטנשטיינר את דבריו. "אני רוצה להגיד תודה לכל חברי הוועדה שתמכו בי, זה כבוד גדול. אני שמח לעשות את זה עם אלון ביחד, הוא מאמן מצוין והיה שחקן מצוין. ביחד נוכל לעשות דברים טובים".

"החזון שלנו הוא להחזיר את הכדורגל הישראלי לטופ של אירופה. המטרות שלנו לליגת האומות, להישאר בדרג ב'. המטרה השנייה, לנצח את חצי הגמר. אנחנו מפוקסים על כך במאת האחוזים. עבורי, הנבחרת הזאת צריכה להיות מצליחה, דינאמית ומחוברת לקהל הישראלי. אנחנו חייבים להיות לב אחד ולעבוד למען מטרה אחת. אנחנו רוצים להראות לכולם בישראל שהקבוצה הזאת לא מוותרת לעולם, נביא ווינריות. את הגישה הזו אני רוצה לפתח יותר ויותר".

"החזרה לטופ זה תהליך", המשיך רוטנשטיינר. "קיבלנו יותר מי שערים בהגנה, וצריכים להיות לנו הרבה שחקנים שיכולים להבקיע - אנחנו תלויים בזהבי יותר מדי. אני רוצה לפתח בקבוצה אינטנסיביות גבוהה. אני מקווה שיותר ויותר שחקנים יופיעו בצורה טובה יותר בקבוצות שלהם, ויתרגמו את היכולת לנבחרת. אנחנו רוצים שהשחקנים שלנו ישחקו ברמה הגבוהה ביותר. הווינריות הזאת, מחוייבות הטקטית הזאת, תגיע רק עם 100% מהשחקנים. אנחנו נצטרך להשתפר בכל הפרמטרים ממשחק למשחק, בתקווה שנשיג את המטרות שלנו".

"המינוי קרה אחרי פגישה השלישית, בה לא נכחתי", הסביר רוטנשטיינר את השתלשלות העניינים. "זה היה הפתרון הטוב לכולם. מההתחלה המטרה הייתה להביא את הפילוסופיה שלי, אחריותי הייתה למנות מאמן, הייתי מעורב. אין סיבה לשנות הכל עכשיו, התהליך החל מזמן. אנחנו כאן כדי לשפר את הכדורגל ולהשיג את המטרות, אלה היו מטרות זהות אם היה ממונה מאמן אחר".
 
"כשהגעתי היה לחץ בהתאחדות והיה רק דיון אחד - האם מאמן יכול להגיע בזמן קצר ולקחת את המושכות?", המשיך המאמן הלאומי. "אני מעורב בכדורגל הנבחרות כבר מעל 20 שנים, אני יודע בדיוק מה קורה שם. בנוסף, יש לי את אלון לצידי. אני חושב שיחד אנחנו חזקים מספיק וצברנו די ניסיון כדי לקחת את הנבחרת הלאומית קדימה. שוב, זה הפתרון הטוב ביותר לתקופה הקורונה. זה אתגר נהדר עבורי, ובעתיד נראה אם זו החלטה נכונה או לא".

"אני לא הייתי בפגישה שקבעה את המינוי, יו"ר ההתאחדות הודיע לי ואמר לי שאני יכול להגיד כן או לא. נפגשתי עם אלון, התייעצנו והוא אמר ישר כן. לאחר מכן, גם אני הסכמתי. החוזה שלי לא נגמר בדצמבר, הוא עד 2022 - אבל יש לשני הצדדים אופציה להפסקת ההתקשרות, כך שנדבר שוב בסוף השנה. אני מגיע עם המון מוטיבציה, ולמרות שזו סיטואציה קצת שונה - אותי זה לא מעניין. מעניין אותי לדבר עם השחקנים שלי, לדבר עם הקפטן, לעבוד עם אלון על בסיס יוצי ולהצליח מול סקוטלנד".

"ברקוביץ'? אני מעריך אותו, הוא היה שחקן גדול. אני יודע שיש לו המון ידע בכדורגל, אבל אין לי מה להוסיף לגביו. דיברנו כמה פעמים והיה לנו שיחות טובות, אני גם מכיר את אחיו, אבל זה הכל".

מאוחר יותר, גם אלון חזן נשאל מספר שאלות: "פעמיים אימנתי את הנבחרת כמחליף, וידעתי שאני מחליף זמני. אני לא מעמיד את עצמי למועמד סתם כך, אם לא הייתי ברשימה זה היה בסדר מבחינתי. גם בציוות שלנו יחד, מבחינתי וויילי הוא הסמכות העליונה ואני עובד איתו. אני לא מחפש שיגדירו אותי, תפקידי הוא לעבוד כדי שהנבחרת תהיה טובה יותר".

"אעבוד לצד ווילי בדיוק כמו שעבדתי לצד אנדי, אותו דבר הייתי עושה גם עם ברקוביץ' או כל אחד אחר", המשיך מי שהיה עוזרו של הרצוג. "אני אף פעם לא שואל איפה אני בהיררכיה הזאת. ברקוביץ'? אני חבר שלו ומעריך אותו, אבל אני לא ממנה אנשים ולא מחפש כבוד. אני עושה את מה שאני צריך כי אני אוהב את מה שאני עושה, אני מסתכל מאינטרס אחד - וזה לנסות ולשפר את הכדורגל הישראלי. לא מעניין אותי הדיבורים מהצד. סוגיית ההמנון? אני לא מצפה מביבראס נאתכו לשיר את ההמנון הלאומי, אני זה שבחר בו לקפטן".