"אילו ברקוביץ' היה המאמן, ייתכן שלא הייתי משחק"

ביברס נאתכו בראיון בלעדי ל"5 באוויר": על סוגיית ההמנון ("לא יכול לשיר 'נפש יהודי הומיה'"), על המועמד ("טוב שלא נבחר, לא צריך לערבב פוליטיקה בכדורגל"), על זהבי ("צריך מקום שיאמינו בו"), סולומון ("גדל לנו מול העיניים") - וגם על הפלייאוף בגלאזגו

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.09.20 - 16:00
תחילת כתבה

נבחרת ישראל סגרה אמש (שני) את פתיחת קמפיין ליגת האומות שלה. 2 מ-6, זה השלל שאיתו יצאה מהמפגשים נגד סקוטלנד וסלובקיה, פעמיים היתה טובה יותר, פעמיים הצליחה לחזור מפיגור - אבל עוד לא הצליחה להתעלות ולנצח. אחרי שהעניינים בנבחרת נגמרו, ולקראת חצי גמר הפלייאוף ליורו 2021 מול סקוטלנד בחודש הבא, קפטן הנבחרת ביברס נאתכו התראיין ל"5 באוויר", כדי להוריד קצת מהלב - על הנבחרת, על הטעות נגד הסלובקים, אבל גם (ואולי חשוב מכל) על סאגת אייל ברקוביץ'.

כזכור, ברקוביץ' (שהיה מועמד לאמן את נבחרת ישראל, עד שהפסיד לרוטנשטיינר את חזן שמובילים את הכחולים לבנים בקמפיין הנוכחי) הצהיר כי במידה ויהיה המאמן - נאתכו, או כל שחקן אחר שלא יהיה מוכן לשיר את ההמנון הלאומי, "התקווה" - לא יוכל לשמש כקפטן. נאתכו הסתפק בשתיקה וניסה להתעסק בכדורגל, אבל כעת - הוא גם בוחר לענות.

"קיבלו את ההחלטה הטובה (כשלא מינו את ברקוביץ')", הוא התייחס להחלטה. "בנבחרת לא צריכים להכניס פוליטיקה או דברים של גזענות, בתקופה שהיא הכי מפולגת. אנשים כמו מאמני נבחרת צריכים להרגיע את הרוחות, ולהחזיר את המדינה לשפיות. לא להכניס דעות או דברים שמתייחסים לדת וגזע".

נאתכו אף הרחיק לכת והצהיר: אם ברקוביץ' היה ממונה - אני בחוץ. "יכול מאוד להיות שלא הייתי מגיע לנבחרת", הוא הודה בגילוי לב, "אני חושב שגם 90% מחבריי (בני המיעוטים המשחקים בנבחרת) חושבים כמוני. אנחנו באים לנבחרת מתוך אהבה ורצון לתרום, ולא נהיה במקום שלא רוצים אותנו בו. לא נבוא בכוח. אני מייצג את מדינת ישראל מעל 10 שנים, בכל מקום שאני נמצא. מגיע לי מספיק כבוד בשביל להיות שחקן נבחרת, ואם אני שחקן נבחרת - אז אני ראוי להיות קפטן".

הוא התייחס גם למחלוקת סביב ההמנון: "אני עושה הכל למען המדינה. אני וכל המשפחה שלי היינו בצבא, משלמים מסים, את כל החובות. אני לא יכול לשיר 'נפש יהודי הומיה'. אני לא נגד ההמנון, ולא מבקש לשנות אותו, כי אני מכבד את המדינה והעם היהודי, אבל אי אפשר לבקש ממי שאינו יהודי - לשיר אותו".

אחרי כל מה שמחוץ למגרש, הוא התעסק גם בכדורגל - ובמשחקי הנבחרת האחרונים. "במשחק הראשון (סקוטלנד) היה טוב, שלטנו בקצב ובמשחק. הם לא הגיעו יותר מדי לשער, המשכנו לשחק כמו שרצינו והשווינו. אולי בעתיד היינו צריכים ליצור יותר מצבים". ומה באשר לסלובקיה? "זה היה סיוט", התייחס ללחות האדירה ששררה באצטדיון, "שיחקתי כבר במקומות קשים, כולל במינוס 21 מעלות, והיה לי קשה מאוד בגלל הלחות. לוקח אחריות על הגול שספגנו. נלמד מזה לעתיד".

כמו כן, הוא התייחס לשניים מחבריו לנבחרת: ערן זהבי ומנור סולומון. באשר לזהבי (ששיחק איתו ביחד גם בהפועל ת"א), הוא התייחס לסוגיה המעניינת ביותר שעל הפרק - היכן ישחק? "ערן הוא תופעה בנבחרת", שיבח את חברו, "יש לו מספיק ניסיון. הוא צריך מקום שבו מאמן או הצוות רוצים אותו, וייתנו לו את הבמה. עשיתי את הטעות באולימפיאקוס, חשבתי שכולם רוצים אותי, אבל אני והמאמן לא היינו באותו הכיוון. הוא צריך שקט, והוא יעשה את הדברים הכי טוב שיש".

ומה באשר לכוכב שחטאר דונייצק (שלכל הדעות היה המצטיין בצמד המשחקים)? "הוא שחקן מדהים", התייחס לסולומון, "אני מדבר איתו הרבה, אני שמח שבמשחקים האחרונים הוא משתחרר בנבחרת, לוקח על עצמו יותר ומשתפר. זה חשוב לנבחרת, אנחנו זקוקים לשחקן כמוהו. אני מאוד שמח לראות שחקן גדל לנו מול העיניים, הוא משתפר כל שנייה. רק שימשיך ככה".

ולסיום, עם או בלי קשר לברקוביץ', הוא התייחס גם להחלטה למנות את ווילי רוטנשטיינר ואלון חזן למאמני הנבחרת. "זה היה מהלך מאוד נכון", טען נאתכו. "היו לנו יומיים וחצי להתאמן, תאר לעצמך שהיה עכשיו מאמן חדש. קיבלו את ההחלטה הטובה ביותר במצב הנתון". האם נגיע ליורו? "נורבגיה נבחרת מפחידה מאוד, והיא זו שנפגוש אם נעבור. אבל זה כדורגל, אלה שני משחקים. הכל יכול לקרות. אנחנו קרובים מאוד ומאוד רחוקים".