אלישע לוי: "אם נאמין בשחקנים, נעלה לטורניר גדול"

מאמן הנבחרת בעבר ל'5 באוויר': "ישראל לא נופלת פיזית מנבחרות אחרות"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  16.11.20 - 15:25
תחילת כתבה

ביורו 2020 כבר לא נהיה ופגרת הנבחרות האחרונה לשנה הנוכחית קבעה שרק נס יוביל לכך שנעפיל למונדיאל 2022. הביקורות מוטחות לכל עבר, נראה שאין ממש אור בקצה המנהרה, אבל אחד שהיה באותו המצב של ווילי רוטנשטיינר רק לפני שלוש שנים - אלישע לוי - מסרב להתייאש.

"להיות מאמן נבחרת ישראל זה לא דבר פשוט, אבל השאלה איך מסתכלים על זה", טען אלישע ב'חמש באוויר' וציין לטובה את הפורמט של ליגת האומות המאפשר לנבחרות משיפולי היבשת להגיע ליורו. "בקמפיין מוקדמות המונדיאל שאימנתי לא היה את הדבר הזה שנקרא ליגת האומות. הפורמט הזה הוא טוב לנו ונותן סיכוי גדול יותר להגיע ליורו ולמונדיאל. להגיע למונדיאל דרך המוקדמות כשרק אחת עולה זה כמעט בלתי אפשרי".

"הצוות הזה קיבל שלוש הזדמנויות טובות לעלות. פעם אחת הוא עשה את זה מצוין ועלה לפלייאוף ואז הפסדנו לסקוטלנד", ציין אלישע וביקר: "במוקדמות היורו סיימנו במקום החמישי שזה היה הכי רע שאפשר, אני לא זוכר דבר כזה ובמוקדמות המונדיאל יש לנו סיכוי נמוך".

"50 שנה לא הגענו לטורניר גדול והבעיה היא מאוד שורשית", הצביע המאמן. "הבעיה היא לא מאמן כזה או אחר. לישראלים יש פחות סבלנות. אנחנו צריכים להיות אופטימיים כי שלוש ההזדמנויות האחרונות הוכיחו לנו שאם נבוא במאני טיים למשחק כזה או אחר, אנחנו כן יכולים לעלות לטורניר גדול, אנחנו לא נופלים פיזית מאף נבחרת, אבל חסר לנו הגרוש לליגה, תמיד יש את השגיאה התורנית בהגנה. אני מאמין בכדורגל הישראלי. אם תהיה לנו סבלנות, אם נמשיך להאמין בשחקן, יום אחד זה יקרה. מול סקוטלנד זה היה בפנדלים, עוד מדרגה אחת".

בנוסף, דיבר אלישע לוי על התקופה בבני יהודה: "היה לי טוב מאוד, הגעתי אחרי שיוסי אבוקסיס עזב והייתה סיטואציה בעייתית. עשינו חצי עונה טובה מאוד, עמדנו בכל היעדים, גם התקדמו כמה שחקנים צעירים כמו רועי בן שמעון ושי מזור".

אז מה השתבש? "היה לי חיבור מאוד טוב עם הקהל. היה לי טוב ברמה האישית עם ברק אברמוב, אבל בעונה השניה התגלו חילוקי דעות מקצועיים שאי אפשר היה לגשר עליהם ביני ובינו", הסביר אלישע וטען: "אני יזמתי את השיחה. לפעמים לא מסתדרים בצד המקצועי. כשראיתי שזה הולך לכיוונים כאלה, מתוך כבוד לאברמוב, אמרתי שזה הזמן הכי טוב להיפרד. גמרנו את זה כמו חברים".

"אני בנאדם שמשתף פעולה, נוח, אבל לכל מאמן יש קווים אדומים", המשיך המאמן. "היו לי את הקווים האלה גם בגיל 34, בלי פרנסה. היום העבודה היא בשיתוף פעולה עם הבעלים וזה בסדר. עבדתי במכבי חיפה, בהפועל באר שבע, במ.ס אשדוד ועם אלי טביב, ובעלים מאוד דומיננטים. כל אחד קובע את הקווים האדומים שלו. דברים כאלה קורים בארץ ובעולם. אנחנו לא המצאנו את זה. בכל מועדון זה אחרת. מכבי חיפה זה מועדון אחר, בסדר גדול אחר".

ומה הלאה? "כל מועדון יכול להיות אופציה בשבילי, זה דינמי. אם מסתכלים על הזמנים של היום, כל מחזור מזעזע מערכת. זו המציאות, זה לא צריך להיות ככה , אבל זה מה שקורה", חתם אלישע.