"אני 11 שנה בנבחרת, כנראה שאני מגן טוב על מאמנים"

הביקורות על ווילי רוטנשטיינר ("מחפשים אותו יתר על המידה ולא מסיבות מקצועיות"); התהליך של הנבחרת ("לא נהיה אלופי העולם בתוך שנתיים"), המטרות ("הלוואי שנילחם על המקום השני") ופרץ ("רציתי שייצא לאירופה לפני כמה שנים"). ביברס נאתכו בראיון מיוחד

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  01.04.21 - 07:42
תחילת כתבה

כשביברס נאתכו הבקיע אתמול (רביעי) את השער הרביעי לרשת של מולדובה קפטן הנבחרת שחרר חיוך גדול. מעבר לשער והעובדה שהוא מתקרב בצעדי ענק לעשרת השחקנים שלבשו הכי הרבה פעמים את המדים הלאומיים, זו היתה שמחה של שחקן שלא נתן לביקורות להשפיע עליו. זה לא קמפיין ראשון שהקפטן של הנבחרת שומע גורמים כאלה ואחרים שטוענים שצריך להחליף דור, שאין לו יותר מה לתרום, שעם כל הכבוד לליגה הסרבית, בה הוא מציג יכולת טובה, הגיע הזמן לעבור הלאה.

נאתכו שמע, אבל כמו בכל הקריירה שלו, הוא לא נתן לדברים להשפיע עליו. החיזוק מהמאמן ווילי רוטנשטיינר, היחס של החברים לנבחרת והאמונה בעצמו שיש לו עוד הרבה מה לתת אלו הדברים היחידים שעמדו לנגד עיניו.

למה רצת אחרי השער למאמן?
"הרגשתי שמחפשים אותו יתר על המידה בארץ ולא בגלל סיבות מקצועיות. שחקני עבר כאלה ואחרים ומאמני עבר כאלה ואחרים ניסו לעשות יותר מדי בגלל שהוא לא ישראלי ומי כמוני יודע את זה. כשאתה קצת שונה אז יש כאלה שלא רוצים לקבל אותך. היה לי חשוב שיידע שאנחנו השחקנים כל הזמן בשבילו. הוא תמיד הגן עלינו ותמיד היה שם בשבילנו ורואים את זה בהערכה של השחקנים כלפיו".

מאז המשחק מול סלובניה ב-2019 לא כבשת במדי הנבחרת. עבר יותר מדי זמן
"עבר לא מעט זמן. בנבחרת מאז ומתמיד אני לא כובש הרבה שערים כי המאמנים שהיו לי ושיטת המשחק שהנבחרת דורשת ממני הם אחרים מאשר בקבוצות שהייתי שהן יותר דומיננטיות. בנבחרת צריכים אותי לנהל את המשחק ולהוציא אותנו מהלחץ של הקבוצות האחרות. לרוב אנחנו לא דומיננטים אז יש דברים אחרים שאני צריך לעשות ועל פיהם אני נשפט ובגלל זה מעריכים אותי גם אם ברחוב קצת פחות. אני רגיל להתמודד עם זה".

76 הופעות. אוטוטו נכנס לעשרת הגדולים. השחקן הלא יהודי הראשון שמחזיק בסרט הקפטן. כמה זה מרגש אותך?
"כבוד גדול להגיע למספר כזה והלוואי ויהיו עוד כמה. אם אכנס לעשרת הגדולים בכלל זה כבוד גדול ולא מובן מאליו. מספר הופעות מאוד מכובד וזה כבוד בשבילי להיות קפטן של המדינה בה גדלתי בה אני מרגיש שייך. אין גאה ממני להיות הקפטן של הנבחרת הזו".

אומרים שלולא אתה, זהבי וסולומון ווילי לא היה מקבל עוד קמפיין
"אומרים הרבה דברים וימשיכו להגיד האנשים שבתוך הנבחרת יודעים כמה ווילי עובד וכמה הוא עושה. אנשים אוהבים לדבר ולהגיד סתם כדי למלא שורות, אבל הנבחרת הזו מתקדמת. אנשים שוכחים מול אילו נבחרות שיחקנו בשנתיים האחרונות, כולן למעט מולדובה היו טובות מאיתנו ואני לא חושב שנפלנו מהן והתבטלנו מולן. ניסינו לשחק כדורגל שלנו ודגלנו בכדורגל שהוא ביקש. הוא מתחיל לשנות דברים, אבל בישראל רוצים לרוץ לפני שלומדים ללכת. זה תהליך שייקח הרבה שנים ולא תוך שנתיים נהיה אלופי העולם. מי שבתוך הנבחרת יודע כמה דברים שנכתבים ונאמרים עליו לא בהכרח מוצדקים".

יש כאלו שאומרים שאתה מגן עליו כי הוא נותן לך לשחק
"אז אומרים. גם ווילי נותן לי כי אני מגן עליו, גם אנדי הרצוג נתן לי כי אני מגן עליו וגם אלי גוטמן נתן לי כי הגנתי עליו אז כנראה אני מגן טוב על מאמנים. כנראה ש-11 שנים בנבחרת והמאמנים בקבוצות שלי טועים ורק כאלה מבחוץ בעלי אינטרסים צודקים. אפשר לדבר ולחשוב, אבל המספרים אף פעם לא טועים ואני גאה על זה".

אבל יש גם ביקורת לגיטימית. הוא לא משנה מערכים, הוא לא מגיב למתרחש. הוא מקובע לשיטת שלושת הבלמים. האסיפות שלו לא נגמרות
"ביקורת לגיטימית אנחנו נקבל וננסה לענות ולהסביר את הצד שלנו. הוא מאמין בדרך מסוימת והוא חושב שזו השיטה שהכי מתאימה לנו. אם הוא ישנה שיטה יכול להיות שזה יראה את כל נקודות החולשה שלנו. אני הולך איתו כי הוא מאמין במשהו ומאמין שאפשר להתקדם עם זה. היו לי מאמנים שעשו אסיפות הרבה יותר ארוכות. הוא פוגש אותנו פעם בכמה חודשים ורוצה להכניס אותנו לחשיבה שלו, שזה משהו לא פשוט, אז הוא עושה אסיפות ארוכות. אז מה? אנחנו בבית מלון לא יקרה כלום אם נהיה חצי שעה באסיפה. זה אחד הטיעונים הכי מצחיקים ששמעתי".

שמונה שחקנים פותחים בהרכב שלושה משחקים רצופים. זה לא יוצר תחושה שלא מאמינים באחרים שזומנו?
"יש מאמן והוא מחליט לגבי ההרכב. הוא חושב שזה מה שהכי טוב לנבחרת למשחק ספיציפי. שחקנים מחליפים צריכים לדעת לקבל את הדקות שהם מקבלים ולהוכיח שמגיע להם יותר, וככה זה אמור להיות בנבחרת. יש כאלה שישחקו יותר יש כאלה שלא ישחקו ויש כאלה שפחות. כולנו צריכים להתעסק רק בהצלחת הנבחרת".

אם טאהא לא היה סוחט כרטיס אדום אולי לא היינו מנצחים כי המחצית הראשונה הייתה רעה
"אם טאהא ואם נגד סקוטלנד היינו מבקיעים שניים במחצית הראשונה אז היינו מנצחים. המשטח לא היה טוב ובמחצית הראשונה התקשינו. לצערי ספגנו מקרן וזה סיבך אותנו, אבל גם מזה צריך לדעת לצאת ונבחרות יותר גדולות מאיתנו התקשו במחצית הראשונה. כדורגל משחקים 90 דקות, נגד סקוטלנד היינו טובים בחצי הראשון לא הצלחנו לנצח. כשמנצחים שואלים למה רק מחצית שנייה כשלא מנצחים שואלים איך לא ניצחנו".

יש תחושה שאתם השחקנים חושבים שכל הזמן מחפשים בנבחרת רק מה לא בסדר
"אינטרסנטים מחפשים רק מה רע. במקום לתמוך בנבחרת, שזו הנבחרת של המדינה ולקרב את האנשים ולתת רוח גבית וחיובית, אז יש כאלה שמחפשים רק דברים רעים. אלה עובדות. לא ראיתי יותר מדי ניתוח טקטי ענייני, שמישהו מדבר כדורגל נטו. זה חבל שזה הלך הרוח במדינה שלנו".

באופן אישי איך אתה חי עם הדיבורים סביבך בנבחרת?
"אני חי וחי טוב ברוך השם. כל עוד אני בריא הילדים שלי המשפחה שלי ואשתי הכל בסדר. כבר התרגלתי. היו תקופות שלקחתי מאוד ללב, אבל בסופו של דבר למדתי והבנתי עם מי אני מתעסק וממה זה נובע ושיהיה להם לבריאות. אני לא אקטין אחרים כדי להגדיל את עצמי, יחי ההבדל הקטן".

דנמרק הביסה בווינה את אוסטריה. אנחנו ספגנו בבלומפילד רק פעמיים מהנבחרת החזקה בבית. אז מה זה אומר? שיש לנו סיכוי למקום השני?
"דנמרק זו אחת הנבחרות הכי חזקות ששיחקנו נגדן בשנים האחרונות. הם רציניים, ממושמעים, לא מורידים הילוך ורואים את זה בתוצאות שלהם. הם בפער הכי חזקים בבית. יש לנו את אוסטריה במפגשים הבאים, אבל לדבר עכשיו זה פחות חכם כי לא יודעים מה יהיה עד אז. נרצה להגיע למשחקים האלה ולנצח והלוואי שנוכל להילחם עד הסוף על המקום השני. זה החלום שלנו".

דור פרץ מתפתח להיות שחקן מפתח בנבחרת ובכלל. כאחד שעושה קריירה ענקית מעבר לישראל מה היית ממליץ לו?
"השנה דור מביא את עצמו גם במספרים והלוואי והוא יוכל לצאת לאירופה כדי לעשות את קפיצת המדרגה. מה שהולך בישראל לא תמיד הולך אותו דבר בחו"ל ובעיני זה גם חשוב מאוד לבנייה של האופי שלו. הוא בגיל מצוין לעשות את זה. כבר לפני כמה שנים רציתי שייצא החוצה, אבל לא תמיד מה שרוצים קורה. מעבר לזה שהוא שחקן מצוין, באמת מגיע לו להתקדם כי הוא גם חבר טוב לנבחרת ואחד שאתה רוצה מאוד שיתקדם ויגשים חלומות".