רוטנשטיינר: "יש בתקשורת אנשים שלא רוצים שנעלה"

אחרי ה-1:4 על מולדובה, המאמן מגיב לביקורות האחרונות: "זה גוזל ממני אנרגיות מיותרות. לא יודע אם יש מאמנים שהצליחו יותר ממני בנבחרת. לא קל להצליח". על שיטת שלושת הבלמים: "גם באיירן לא מחליפה מערך. בלגיה משחקת כמונו". האוסטרי עולה להתקפה

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  01.04.21 - 17:00
תחילת כתבה

אחרי הניצחון 1:4 על מולדובה, נבחרת ישראל סיימה את השבוע הראשון של מוקדמות המונדיאל עם 4 נקודות מ-9 אפשריות. עם זאת ולמרות הניצחון, לא מעט ביקורת נשמעה על צורת המשחק של ווילי רוטנשטיינר מצד פרשנים, שחקני עבר, אוהדים ואנשי תקשורת. המאמן האוסטרי של הנבחרת התראיין היום (חמישי) לערוץ הספורט ועלה להתקפה משלו.

רוטנשטיינר סיכם את שלושת המשחקים: "אם אני מנתח את המשחקים, דנמרק היתה טובה יותר, למרות שאפשר היה להשוות אחרי המחצית. במשחק השני היתה אכזבה. היינו צריכים להכריע את המשחק אחרי המחצית הראשונה שהיתה הכי טובה בתקופתי. מול מולדובה, שלוש נקודות זו תוצאה טובה. ההתחלה לא היתה טובה. חלק מהשחקנים היו עייפים. רואים שאין משחקים שאפשר לנצח בקלות".
 
"הדבר הכי חשוב מבחינתי הוא ההתקדמות של הנבחרת, הרבה רואים את זה. דיברתי עם אחד המאמנים הטובים בישראל והוא אמר לי שהרמה במחצית הראשונה בסקוטלנד היתה גבוהה. זה מחמיא לי. יש לנו עוד הרבה מה להשתפר. אנחנו בדרך הנכונה למעלה".

על כך שלא שיתף צעירים, אמר: "אני תמיד בונה הרכב לנבחרת ומנסה למצוא את האיזון הכי טוב. אני לא יכול לתת הזדמנות ל-5-6 שחקנים, נספוג הפסד בתוצאה גבוהה ואז להגיד שבנינו משהו. לפי מה שאני מבין, זה תהליך. השחקנים הצעירים היו איתנו, ולמדו הרבה. אמנם הם לא שיחקו, אבל הם היו חלק מאיתנו. הם רואים את דאבור, זהבי, ויסמן ומדברים איתם. צריך להיות מוכן לצעד הראשון בנבחרת. אם אתה מגיע לנבחרת, אתה לומד כל הזמן. זה היה מדהים עם השחקנים הצעירים. הם התאמנו בצורה טובה אינדיבידואלית. אני רוצה לקדם את התהליך הזה, ולכן לקחתי עוד שלושה שחקנים צעירים, ולא לקחתי רק 23 שחקנים".

מדוע לא ביצע רוטציה אחרי דנמרק: "אם היו לי את אנדרסן ו-וסטרגרד מהפרמייר-ליג כדי להכניס אותם כמחליפים, הייתי עושה את זה. יש להם סגל עמוק מאוד. לשנות 10 שחקנים זה סיכון. יש להם איכות".

על שיטת שלושת הבלמים: "אני לא משחק עם ארבעה שחקני הגנה מול חלוץ אחד, אלא עם שלושה. זה פתרון מצוין כדי להתחיל את הההתקפות מלמטה. באיירן מינכן משחקת באותה שיטה גם בליגה וגם באלופות. בלגיה משחקת כמונו. איסלנד משחקת באותו מערך כל הזמן. זו הפילוסופיה של המאמן. אני לא נגד גמישות טקטית. זה יבוא. רציתי שהשחקנים יבינו מה אני רוצה ולא לשנות. זה תמיד הימור כי יש ביקורות. כרגע בראש שלי נמצאת פילוספיה אחת ואנחנו מנסים להשתפר. המטרה שלנו שתהיה לנו עוד שיטה לשחק".

על הביקורות של הפרשנים: "הניצחון נגד מולדובה הוא לא שקר. הוא מציאות. אולי ברקוביץ' התכוון שזה היה קל יותר אחרי הכרטיס האדום. זה נכון, כי אם יש מצב שהתוצאה 1:1 ויש לך יתרון מספרי, זה יתרון. אבל כרטיסים אדומים וצהובים זה חלק מהמשחק. נתנו הופעה טובה והבאנו את מולדובה למצב שהיא קיבלה אדום".

"אמרו לי ששרף ביקר אותי כשהייתי במשחק הכדורסל. בימים של פגרת הנבחרת אני מתמקד בעבודה, כי הדברים האלה לוקחים ממני אנרגיה ואני לא רוצה שזה יקרה. אם הביקורת נגד נאתכו, זהבי או אחרים, זה משפיע על הקבוצה ואני צריך להתערב. באופן כללי, אני לא יודע על מה המאמנים הגדולים מדברים. אם זה בגלל שאני זר? אני לא יודע איך מבקרים פה מאמנים ישראלים".

על כך שלא התחשב בקבוצות ולא נתן מנוחה לשחקנים: "אני מנסה לדבר עם הקבוצות כל הזמן. נתתי לדור פרץ הוראות להישאר מאחור ולא להשקיע יותר מדי בהתקפה. הוא אמר לי שאין בעיה, הוא יכול לעשות את זה. הוא מאוד אחראי. אני יודע כמה קשה למועדונים. לא לקחנו סיכונים עם חאתם, כי הוא לא היה פצוע. אני אחראי גם למועדונים. פרץ שיחק בקו האחרון והוא רצה לסיים את המשחק".

על אי זימון רפאלוב: "חשבתי לקרוא לרפאלוב בגלל הפציעה של דאבור. כשגולסה נפצע, הפתרון היה שיהיה עוד שחקן מנוסה. יש לנו בהתקפה את זהבי, דאבור, סולומון ו-ויסמן. בקישור היו לי בעיות. היו לכיאל אופי נהדר בימים האלה. הוא עשה עבודה נהדרת גם עם הצעירים".

למה אנחנו לא יכולים לעשות מה שצפון מקדוניה עשתה?
"הפסדנו בפנדלים, היינו בחצי הגמר. זו הסיבה שלא היתה לנו הזדמנות לשחק נגד סרביה. אולי גרמניה לא הגיעה למשחק מול צפון מקדוניה עם מוטיבציה".

מה אתה יותר טוב - מאמן או מנהל טכני?
"קשה להשוות בין היסטוריה שלי כמאמן וכמנהל טכני. אני חושב שעשיתי הרבה באוסטריה כמנהל טכני ואני גאה בעבודה. בישראל יש לי כמה נקודות טובות. האקדמיה במכמורת, ההתפתחות של המאמנים. עוד 10-15 שנים אנשים יגידו שזו החלטה טובה. אימנתי 10 משחקים הפסדתי 3 ואחד בפנדלים. אני לא יודע אם היו מאמנים שעשו טוב ממני. זה לא קל להצליח בישראל. לא להפסיד נגד סקוטלנד וסלובקיה...להפסיד נגד צ'כיה ודנמרק...יכול לקרות. ההפסד בפנדלים היה קשה".

מה צריך לקרות כדי שיהיו לנו הרבה שחקנים איכותיים?
"ההחלטה עם מכמורת היתה נכונה. עם יילה חוס אנחנו צריכים להמשיך קדימה. אין דרך אחרת. האקדמיות בישראל צריכות להיות ברמה גבוהה. אם נשווה לאירופה, אנחנו צריכים תמיכה של הממשלה כדי לבנות תשתית. הצעד הכי חשוב הוא לעשות את הצעד החוצה לכדורגל בינלאומי. השחקנים הדנים משחקים במועדונים גדולים. זה נותן לך את האיכות כמאמן. לצאת החוצה ולשחק".

על כך שנטען שמרקו בלבול מאוכזב: "הוא לא מאוכזב. לפני 15 דקות הוא שלח לי הודעה על הימים האחרונים, שהוא נהנה ויש לו מוטבציה. הוא יותר אחראי על השחקנים שמשחקים הישראלים, רופרט אחראי על השחקנים שמשחקים בחו"ל".

למה הצהיר שלא יבקר את זהבי: "זה בסדר לבקר אותו בתוך הנבחרת, אבל טפשי מצדי לעשות את זה במסיבת העיתונאים. בכל משחק, אנחנו מנתחים את המשחק וגם את המשחק האינדיבידואלי. כך אפשר להשתפר. הניתוח נעשה בתוך הנבחרת, ולא בתקשורת".

הביקורות מהתקשורת: "כשעיתונאי הוא מומחה והוא מבקר את המחצית השניה נגד סקוטלנד, צריך לדבר גם על המחצית הראשונה. אני לא אוהב כשהתקשורת בשנתיים האחרונות מדברת נגד הקפטן שלנו או כשעיתונאי אומר שיש שחקנים מסוימים נגד שחקן מסוים. השאלה שלי היא אם התקשורת רוצה שנעפיל? יש לי הרגשה שחלק מהתקשורת לא רוצה שנעפיל כי הם פוגעים בנבחרת. הרבה אנשים אוהבים את זה ולכן הם עושים את זה. צריך להיות אובייקטיבי ולתת מחמאות אם יש משחק טוב".

על המטרות קדימה: "המטרה שלנו לעולם לא היתה המקום השלישי. התהליך הוא יותר חשוב. חשוב שנעלה בדירוג ואם זה יקרה, נהיה שם. האסטרטגיה היא לחשוב ממשחק למשחק ולנתח את המשחק מול מולדובה. המשחק הבא שלנו נגד איי פארו יהיה ביום רביעי, ועל דשא סינטטי. זה יהיה ממש מאתגר להשיג תוצאה טובה ואז עוד מחכה לנו משחק נגד אוסטריה".