הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"לא מבטיח שאמשיך לקמפיין הבא"

חזרה לישראל ("לא על הפרק, זה יפגע בי ובסובבים אותי"), רוטנשטיינר ("איש מקצוע מהשורה הראשונה") התחושות אחרי סקוטלנד ("כולם היו עצבניים"), זהבי ("כל מה שנגיד ימעיט בערכו"), והשיחה שערך עם דאבור ("גם לזהבי שרקו בוז"). ביברס נאתכו, קפטן הנבחרת, בראיון רחב

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.10.21 - 19:30
תחילת כתבה

בגיל 33, ביברס נאתכו סוגר כבר 11 שנים בנבחרת ישראל. השחקן שמשמש כקפטן מאז 2018, הוא אחד הבאנקרים הכי גדולים של ווילי רוטנשטיינר בהרכב, ואחרי שני המשחקים נגד סקוטלנד ומולדובה וכשאנחנו מתקרבים לסיום קמפיין מוקדמות מונדיאל 2022, נאתכו דיבר ב'מגרש פתוח' על התחושות אחרי המשחקים, והתכניות שלו לעתיד.

הגוף בהתאוששות? אתה עייף מתמיד אחרי שבוע דחוס שכזה?
"זה כבר הפך להרגל, אין מה לעשות. כדורגל היום הפך להיות בעיקר שואו ביזנס, צריכים להיות מוכנים לזה".

סיכום קצר שלך למשחקים השבוע?
"שבוע מטלטל. להתחיל בסקוטלנד עם ציפיות, כן להיות במשחק ולשחק טוב, לחטוף דקה 90 וללכת הביתה עם כלום. מתסכל וקשה. לשמחתי אתמול ניצחנו, גם אם לא בקלות ולא בצורה חלקה, אבל לפחות ניצחנו".

איך אתה מדרג את הנבחרת הזאת בהשוואה לקודמות? היא הכי מוכשרת?
"לא, לא הכי מוכשרת. גם בתקופות שלי היו נבחרות לא פחות מוכשרות ואפילו יותר, אבל זאת הנבחרת שהכי נהניתי לשחק בה. כדורגל התקפי מאוד, נכון שזה לא הביא אותנו להצלחה מסוימת, אבל  אני רואה שינויים שלא קשורים במאמן כזה או אחר אלא מסביב, המון השתנה. גם בזכות ההתאחדות וגם בזכות מי שעובד בנבחרת. דברים נראים טוב יותר וזה נותן לי תקווה לעתיד".

מה השינוי שאתה רואה?
"המון אוהדים פונים אליי ואומרים שהם גאים בנבחרת, אנחנו תוקפים ונותנים הכל ורואים את זה. אני לא אומר שהיא מושלמת, יש הרבה מה לשפר, אבל רואים תהליך, צעירים נכנסים לתפקידים חשובים.אני אופטימי מאוד, הלוואי והתהליך יימשך".

אתה שומע את השיח על ווילי, שהוא איש מקצוע טוב אבל לא מאמן טוב. אתה חושב שמפספסים פה משהו?
"אני חושב שמי שיעבוד איתו קצת יכול להבין שמדובר באיש כדורגל מהשורה הגבוהה ביותר שיש, מהשורה הראשונה. מבין כדורגל ברמות גבוהות. אני יכול להגיד עליו רק דברים טובים".

אתה רואה אותו נשאר בתפקיד מסוים שהוא לא תפקיד המאמן?
"אני לא יודע להגיד מה יחליטו בהתאחדות. לא מתפקידי לקבוע. אני חושב שגם שם יודעים ומעריכים אותו כאיש מקצוע שתרם ותורם. להגיד שאני יודע מה התכנון? אני לא יודע. אני מקווה שהכל יסתדר על הצד הטוב ביותר לכולם".

האם מקום 3 זה המקום הריאלי שלנו בבית?
"
זאת מחמאה. בבית הזה ברמת היכולת אנחנו מקום 4".

אז זה הישג בעצם.
"זה לא מהאופי שלי והטבע שלי להגיד הישג על מקום 3 כאשר רק 2 מעפילות. צריך להיות אמיתיים, גם  אוסטריה, וגם סקוטלנד ודנמרק לא פחות טובות מאיתנו".

מה היה בחדר ההלבשה אחרי סקוטלנד?
"כל אחד נכנס עצבני לחדר הלבשה, זה היה להיות או לחדול וככה הרגשנו. זה היה מתסכל כי הגענו לכיוון הלחדול, אבל ראית שאחרי דקה שאנחנו יושבים, אנחנו  מסתכלים אחד לשני בעיניים ולא יכולים להגיד שלא עשינו את המקסימום. עשינו וזה לא הספיק".

מה קרה במחצית? זה היה נראה שזה שלנו.
"כן, הייתה אווירה חיובית מאוד, היינו באנרגיות טובות מאוד אפילו להבקיע עוד אחד ולסיים ב1:3. לצערי האנרגיות הלכו אליהם עם הדחיפה של הקהל ואנחנו פחות מצאנו את הנקודות שהשתמשנו בהן במחצית הראשונה".

אתה מרגיש שלאחרונה אתה מקבל יותר כבוד מהקהל?
"הייתה תקופה, אפילו יותר מפעם אחת, כמה פעמים, שאמרו שאני צריך לפרוש מכדורגל ומנבחרת ישראל. נראה לי שהיום לאוהד הנייטרלי כבר נמאס מהפמפום שעשו שביברס לא מספיק טוב ולא מהסיבות המקצועיות. כשלאוהד נמאס לשמוע הוא הלך עם העיניים שלו ומה שהן רואות. המאמנים כנראה יודיעם טוב יותר ממי שיושב באולפן במטרה ללכלך על שחקנים כאלו או אחרים".

האוהד הנייטרלי יראה אותך גם בקמפיין הבא?
"אני לא יכול להגיד בפה מלא, לא ישבתי וחשבתי על זה מספיק. אשב עם המשפחה, עם אשתי ועם ההתאחדות וכשיגיע הזמן נקבל החלטה. הראש לא היה בזה, הכיוון היה שנעפיל ולא אצטרך להתרכז בזה".

מרגיש שאתה רוצה להמשיך.
"אני לא אוהב להחמיא לעצמי, אבל אף פעם לא התחמקתי ממשחק נבחרת, או לא נתתי 100%, אני הכי גאה בזה. הייתי שם גם כשהייתי פצוע או שהייתי צריך לעבור ניתוח. לחשוב על היום שאחרי מאוד קשה לי. אני אוהב כדורגל אבל זאת לא החלטה שבאה מהיום להיום. כשיגיע הזמן אתם תדעו את זה".

חזרה לארץ נמצאת על הפרק?
לא. בכל פעם שאני מגיע לנבחרת אני מתרחק עוד יותר מהרצון לשחק בישראל. אני לא רוצה לפגוע באף אחד, אבל  התרבות ספורט בארץ ומסביב לכדורגל לא מכבדת אותנו כששחקנים. זה כואב לי באמת. אם אשחק בארץ שנה שנתיים אני אפגע בעצמי ובסובבים אותי. אני מעדיף שלא.

מי מתאים לעזור לנבחרת?
"אני לא אעביר ביקורת על שחקן כזה או אחר. כדי שנוכל לעשות משהו גדול ולהיות ברמות הללו באופן קבוע ולא הבלחה, נצטרך שהרבה שחקני הגנה ישחקו ברמות גבוהות כמו שחקני ההתקפה. שיהיה לנו מבחר בהגנה ובקישור האחורי. עם כל הכבוד לליגה הישראלית, לשחק מול חלוצים שאולי פעמיים או שלוש תוקפים אותך במשחק, זה משהו שיוצר פערים בינינו לבין הנבחרות האחרות".

אז צריך להוציא יותר שחקני הגנה לחו"ל?
"ככל שייצאו לנו שחקנים בגיל מוקדם יותר לאירופה, ולמאמן הנבחרת תהיה אפשרות לבחור מתוך 30 שחקנים ולא בכל התכנסות למצוא עוד ועוד שחקן, זה יקל עלינו. זה לא פשוט גם למאמן. כשנהיה 30-35 שחקנים שמשחקים ברמות גבוהות כל אימון בכל שבוע, אין לי ספק שזה יעזור. זה לא אומר שנהיה הכי טובים בעולם, אבל זה יעזור להתמודד בכל קמפיין על העליה".

מה דעתך על הטיפול של רוטנשטיינר בסוגיות רגישות כמו החזרת זהבי והבוז לדאבור?
"היתרון של מאמן מחו"ל הוא שאתה פחות שומע את רעשי הרקע המקומיים. כשאתה ליגיונר או מאמן שנמצא במדינה אחרת, אתה מתעסק במקצועי נטו וזה מה שמעניין אותך. ווילי או אנדי לפניו היו עם פחות פחות עם אינטרסים אישיים במועדונים".

בתור חבר של דאבור, מה עניין שריקות הבוז עושה לך?
"אמרתי למונס באופן אישי מה שאני חושב ואני אעדיף שזה יישאר בינינו. גם לערן זהבי בהתחלה שהוא חזר שרקו בוז, וברגע שהוא הפך למכונת שערים עודדו אותו. ככה זה הכדורגל".

עניין דאבור הוא סוגייה יותר נפיצה.
"זה ברור. אני לא משווה בין המקרים. פה מדובר בפוליטיקה והדעות יותר קשות או קיצוניות. אני לא נכנס למה שמונס אמר. אפשר היה שהדבר הזה לא יקרה, אבל אין מה לעשות והוא אמר מה שהוא חושב. אני מקווה בשבילו שישכחו לו את זה, לא יודע איך להסביר את זה. אני מקווה שייגמר העניין עם שריקות הבוז, אבל לא יכול להגיד למונס או לקהל מה לעשות".

לסיום, איך הגיב חדר ההלבשה לשיא של ערן זהבי?
"אין מה להגיד. יש מקרים שכל מה שתגיד ימעיט בערכו של ערן. אנחנו מאוד שמחים בשבילו. אני מכיר את ערן מעל 20 שנים ועברתי איתו וחוויתי איתו הרבה. אני מאוד מאוד שמח בשבילו, והלוואי שיהיה לו עוד הרבה שערים בנבחרת ובקבוצות שלו".