היסטוריה: ברנאל הבטיח את הזכייה בטור דה פראנס

אחרי דרמת קיצור קטע 19 ו-20, הרוכב הפך לקולומביאני הראשון שעולה לראש הפודיום. תומאס יגיע שני לפאריז, קרוויסביק שלישי. ניבאלי ניצח בוואל תורן, אלאפיליפ התפרק

דני פורת
דני פורת  27.07.19 - 17:30
תחילת כתבה

אגאן ברנאל עשה את זה. הרוכב בן ה-22 שמר על החולצה הצהובה הערב (שבת) בקטע המקוצר בוואל תורן (59 ק"מ מאלברטוויל) ויוכתר מחר כמנצח הטור דה פראנס לשנת 2019 בשאנז אליזה בפאריז. הרוכב של אינאוס יהפוך לקולומביאני הראשון אי פעם שעולה לראש הפודיום במרוץ החשוב בעולם ולמעשה למנצח הצעיר ביותר של הטור מאז מלחמת העולם השנייה והשלישי הכי צעיר בהיסטוריה.

ברנאל כאמור סיים את השלב יחד עם גיירנט תומאס, כשהשניים, שהגיעו במקומות הרביעי והחמישי לפסגת הקטע האחרון באלפים, חוצים את קו הסיום בוואל תורן מחובקים. הוולשי עלה למקום השני על הפודיום עם דקה ו-11 שניות פחות מבן קבוצתו, ואילו סטיבן קרוויסביק ההולנדי יגיע לפאריז במקום השלישי במרחק של 1:31 מברנאל. זאת לאחר שז'וליאן אלאפיליפ, שהוביל את הטור עד הקטע ה-19 אתמול, התפרק בעלייה האחרונה כ-13 ק"מ לסיום והגיע באיחור של יותר מ-2 דקות וחצי מהמנצח. הצרפתי הסתפק במקום החמישי הכללי - 3:45 דקות מברנאל.

וינצ'נזו ניבאלי, שעבר טור קשה ברמה האישית, הוא המנצח של שלב 20 אחרי שהיה שותף לקבוצת בריחה גדולה בתחילת היום, וביצע את ההתקפה המחושבת שלו כ-12 ק"מ לסיום הוואל תורן (33 ק"מ, 5.5% שיפוע). הרוכב האיטלקי של קבוצת בחריין מרידה חגג את ניצחונו השישי בקריירה בטור דה פראנס בזמן של 1:51.53 שעות. אלחנדרו ואלוורדה הגיע שני לפסגת אתר הסקי ואילו מיקל לאנדה, חבר קבוצתו למוביסטאר, שלישי בפיגור של 10 ו-14 שניות בהתאמה.

צריך לזכור, אגאן ברנאל כלל לא היה אמור להתחרות על הזכייה בטור השנה. הוא סומן כמי שיוביל את הקבוצה לג'ירו בחודש מאי. אבל פציעה שסחב כמה ימים לפני פתיחת המרוץ הוציאה אותו מהתמונה ואת הזמן השלים להתאוששות לקראת הטור. ואז הגיעה הפציעה של כריס פרום והניצחון בטור של שווייץ, שהכניס אותו לרשימת הפייבוריטים ומי שיוביל את קבוצת אינאוס יחד עם גיירנט תומאס.

למרות תוצאה לא טובה בקטע ה-13 נגד השעון, ברנאל שמר על יציבות בהרי הפירינאיים והרשים באלפים, כאשר הגיע אתמול ראשון לקול ד'איסראן, הפסגה הגבוהה ביותר בטור, ומחק פיגור של דקה וחצי מז'וליאן אלאפיליפ, בדרך לחולצה הצהובה. נכון, אי אפשר היה לדעת איך מה היה קורה אם הקטעים של היומיים האחרונים לא היו מקוצרים, אבל ברנאל הוכיח שהוא המטפס הטוב והרוכב היציב ביותר בטור של 2019, בנסיבות הקיימות.

קבוצתו של ברנאל אינואס, לשעבר סקיי, משלימה זכייה שביעית בטור בשמונה השנים האחרונות ומוכיחה שוב שהיא הקבוצה החזקה והדומיננטית בוורלד טור. ברדלי וויגינס עשה זאת ב-2012, כריס פרום ב-2013, 2015, 2016 ו-2017, גיירנט תומאס ב-2018 וברנאל כאמור העונה.

מחר יזכו חברי הקבוצה ללגום משמפניית הניצחון כאשר הרוכבים יגיעו לפאריז לקטע ה-21 והאחרון בהחלט (186 ק"מ מרומבלייה), שבו הספרינטרים יתחרו על הניצחון בשדרות הכי מפורסמות בעולם.