גרייפל פרש מהטור: "לא הייתה לי יכולת לדווש"

סטארט אפ ניישן איבדה רוכב ראשון בקטע ה-18 בשל מחלה. גיא ניב מתקרב לפאריס: "הייתי בטוח בעצמי"

דני פורת
דני פורת  17.09.20 - 16:56
תחילת כתבה

הטור דה פראנס לא מפריד בין הגדולים לקטנים, בין הבכירים למתחילים, בין הספרינטרים למטפסים. הטבע האכזרי של המרוץ גובה מחיר כבד ברגע שהוא תופס אותך לא מוכן. אנדרה גרייפל פרש היום (חמישי) בקטע ה-18 של הטור והאחרון באלפים הצרפתים והפך לרוכב הראשון מסטארט אפ ניישן שנושר מהתחרות התובענית בעולם.

גרייפל, שזכה 11 פעמים בעבר בקטעים בטור, נאלץ לפרוש בתחילת השלב במריבל בעקבות מחלה. הגורילה, כפי שהוא מכונה בפלוטון, סבל מהצטננות קשה בימים האחרונים ולמרות זאת המשיך להילחם כמו אריה, כפי שקבוצתו הגדירה זאת. הרצון של גרייפל היה כאמור להגיע לשדרות השאנז אליזה ואולי להשיג ניצחון בספרינט היוקרתי ביותר - בשחזור למה שעשה בבירה הצרפתית לפני ארבע שנים.

"אני רוצה שהילדים שלי ידעו שאין ויתורים. אם להגיע למצב שאתה מפסיק מרוץ - זה יהיה על האופניים וכאשר אין לך עוד יכולת לדווש", סיפר גרייפל באכזבה גדולה לאחר שנכנס לרכב הקבוצה ונסע לנקודת הסיום כשאופניו נלקחו ממנו.

מדובר באכזבה אישית וקבוצתית גדולה מאוד, שכן המזרח גרמני סבל מטור קשה במיוחד עם נפילה כואבת כבר בשלב הראשון. גרייפל הצליח להשתתף רק פעם אחת בספרינט הסיום והגיע למקום השישי בקטע ה-10 באיל דה רה, אך זה מעט מדי עבור מי שנחשב בעבר לאחד הספרינטרים המובילים בעולם.

2020 לא תיזכר כשנה של הגורילה, לאחר שהחל אותה עם פציעה במהלך נסיעה שגרתית עם אופניו במולדתו, כשהוא עדיין ללא ניצחון בוורלד טור השנה. גרייפל ינסה להתאושש ולחזור בחודש הבא להתחרות במרוצי הקלאסיקות.

גיא ניב סיים במקום ה-132 ועמד במגבלת הזמן של מארגני הטור, כשהוא מגיע 31:32 דקות אחרי המנצח ועושה צעד גדול לעבר השלמת הטור הראשון שלו בקריירה. כריס ניילנדס מסטארט אפ ניישן היה שותף לבריחה הראשונה של היום אך הוחזר מהר מאוד לפלוטון וסיים רק במקום ה-103 את הקטע ההררי.

בסיום הקטע סיפר גיא ניב על התחושות שלו: "ברור שהיו קצת חששות אחרי אתמול. סיימתי באמת מרוקן את השלב אתמול, וידעתי איזה שלב קשוח מגיע היום. יחד עם זאת, ידעתי שזה פשוט יום לא טוב, ובדיעבד גם פקששתי עם התזונה שלי אתמול במהלך השלב, וידעתי שאם אתאושש כמו שצריך - הרבה אוכל ושינה טובה - אז היום זה יום חדש ובסבירות גבוהה שארגיש טוב והכל יהיה בסדר".

"זה הסטייט אוף מיינד ששידרתי לעצמי. זה פשוט מה שאתה חייב לעשות. להיכנס לפאניקה לא יעזור. אז אכלתי טוב, והשקעתי בהתאוששות. ידעתי שיהיה לי קשה להירדם, אז לקחתי כדור שינה מהרופא, לוודא שאשן כמו שצריך הלילה ושאגיע מוכן לשלב הזה".

"כשהתחיל השלב הייתי רגוע לגמרי ובטוח בעצמי. ידעתי שאני הולך לעבור את היום הזה וששום דבר לא ישבור אותי. הגעתי מוכן לחפור עמוק בהתחלה. ואחרי שעברתי את הבליץ הראשוני בשלום - ידעתי שהיום כבר לא יהיו דרמות. לא שזה היה קל או משהו, לטפס 4,500 מטרים בקצב של טור דה פראנס זה לעולם לא יכול להיקרא 'קל'. אין חיה כזו בטור. מי יודע זאת טוב ממני עכשיו. פאריס? עוד לא הגעתי. עוד שלושה ימים, 72 שעות אולי הארוכות בחיי".