הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

צפו: תאונות המוניות בפתיחת הטור, פרום נפצע

אוהדת גרמה לתאונה קשה. אלאפיליפ ניצח בקטע הראשון

דני פורת
דני פורת  26.06.21 - 18:18

איזו פתיחה אדירה לטור דה פראנס. ז'וליאן אלאפיליפ, האב הטרי, ענה על הציפיות וזכה היום (שבת) בקטע הראשון של מרוץ האופניים הגדול בעולם אחרי התקפה בעליה האחרונה בלאנדרנו (198 ק"מ מברסט). מייקל מאתיוס האוסטרלי סיים במקום השני, ואילו פרימוז' רוגליץ', שלישי כשהוא נוטל 4 שניות בונוס יקרות. 

אלאפיליפ, רוכב דקוניק קוויק סטפ, הפך לאלוף העולם הראשון שמנצח בקטע פתיחה של הטור מאז ברנרד הינו ב-1981 וילבש מחר את החולצה הצהובה בגאון. מאתיוס (טים בייק-אסצ'יינג') יתפוס את החולצה הירוקה של המאיץ הטוב ביותר ואילו אידה סלינג (בורה-הנסגרו) יחזיק בחולצה המנוקדת אחרי שצבר 3 נקודות בעליות המדורגות של השלב הראשון. טדיי פוגצ'אר, אלוף הטור, סיים בזמן זהה לזה של הפייבוריטים וידווש עם החולצה הלבנה.

בכל אופן ועם כל הכבוד לאלאפיליפ, הסיפור של הקטע הראשון היו התאונות ההמוניות. קצת יותר מ-40 ק"מ לסיום השלב התרחשה תאונת ענק מפחידה, אחרי שטוני מרטין נתקע בשלט של אוהדת ונפל על האספלט, כשהוא גורר איתו עשרות רוכבים יחד. בעקבות התאונה ההמונית בפלוטון, יאשה סוטרלין, הרוכב של DSM, הפך לרוכב הראשון בטור שנאלץ לפרוש. כל השאר חזרו לרכב ו-11 ק"מ לסיום נתפסה גם הבריחה, לקראת העליה האחרונה והמכרעת של השלב הראשון.

7 ק"מ לסיום, התרחשה עוד תאונה מופרעת בפלוטון - כאשר במקרה הזה לא פחות מחמישה רוכבים של סטארט אפ ניישן היו מעורבים. כריס פרום נפצע בצורה לא פשוטה והתקשה לעמוד על הרגליים. הוא נעזר בסיוע של מנהל המרוץ של סטארט אפ, ריק וורברוגה. בסופו של דבר, פרום, אלוף הטור 4 פעמים בעבר, הצליח להתאושש ולסיים את הקטע. גם עומר גולדשטיין, מייקל וודס, אנדרה גרייפל היו מעורבים בנפילה.

פרום וגולדשטיין סיימו ביחד את השלב הראשון 14:47 דקות פיגור מאלאפיליפ (בין האחרונים בפלוטון). גם מייקל וודס, הרוכב הבולט של הקבוצה הישראלית, איבד זמן רב, כמעט 9 דקות מהמנצח וינסה לתקן בימים הבאים.

הקטע השני של הטור ייצא מפרו גוירק עד למור דה ברטאן - 293 ק"מ עם 6 עליות מדורגות, כשהפינאלה צפוי להיות מרתק במיוחד - 2 ק"מ אחרונים בשיפוע של כמעט 7 אחוזים. דן מרטין מסטארט אפ ניישן חולם להביא לקבוצה הישראלית ניצחון היסטורי בטור, אבל לא מעט מטפסים, כולל מהפייבוריטים, אמורים לקחת חלק בדרמה שתתרחש ביום ראשון.