הקרב על השם: איזה רונאלדו בכיר יותר?

שניהם הכניעו את מיטב שוערי תבל, הארון שלהם שופע תארים אישיים וקבוצתיהם והם הוליכו את נבחרותיהם לפסגות חדשות. שני חלוצים, שם אחד: מי מהם ייזכר כהכי גדול?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.04.20 - 13:40
תחילת כתבה

לצד אינספור שינויים שעבר הכדורגל משנות ה-90, נראה שרק דבר אחד נותר קבוע: השם רונאלדו לא ירד מהצמרת העולמית. האחראי הראשון לכך היה רונאלדו לואיס נזאריו דה לימה הברזילאי, ומי שירש ממנו בהמשך את הכתר - כריסטיאנו רונאלדו דוס סנטוס אביירו הפורטוגלי.

שניהם חוררו את הרשתות של מיטב שוערי תבל, זכו להערצה של מיליארדים, שיחקו בליגה האיטלקית, נרכשו על ידי ריאל מדריד בסכומי עתק ומכרו חולצות בסכומים לא פחות גדולים, והובילו את נבחרותיהם לפסגות חדשות. "כריסטיאנו מתעצבן כשאומרים שאני רונאלדו האמיתי, יש שחקנים שאי אפשר להשוות ביניהם", טען הברזילאי. ובכל זאת, זה הזמן לבדוק: מי הגדול יותר מבין השניים שנשא את השם?

קריירת מועדונים
הברזילאי: 352 שערים ב-518 הופעות (0.68 למשחק). תארים בולטים: 2 אליפויות ספרד, 1 גביע ביניבשתי, 1 גביע ספרדי, 1 גביע הולנדי, 1 גביע ברזילאי, 1 אליפות מיניירו, 1 אליפות פאוליסטה.

הפורטוגלי: 626 שערים ב-836 משחקים (0.75 למשחק). תארים בולטים:  5 זכיות בליגת האלופות, 3 אליפויות אנגליה, 2 אליפויות ספרד, 1 אליפות איטליה, 4 זכיות בגביע העולם למועדונים, 2 גביע ספרדי, 1 גביע אנגלי.

למרות יכולת עוצרת נשימה באיינדהובן ובברצלונה, שבמדיהן פירק את הגנות היריבות בכוחות עצמו, התואר המשמעותי הראשון של R9 הגיע רק באינטר - גביע אופ"א ב-1998. ואז לצערו (לצער כולנו), הגיעו הפציעות הקשות ברצועה הצולבת, שבלעדיהן אין לדעת איזה שיאים עוד יכול היה לשבור. בהמשך הגיעו גם הביקורות על אורח החיים הלא ספורטיבי ועודף המשקל, שב-2011 החלוץ חשף שנגרם בעקבות דלקת בבלוטת התריס.

עם זאת, הוא עדיין קרע רשתות גם בפרויקט הגלאקטיקוס בריאל מדריד, זכה איתה באליפות ב-2002/3 והיה שותף לעוד אחת בחצי העונה ששיחק בה ב-2006/7. במילאן הוא כבר לא הצליח לשחזר את יכולת השיא שלו והתואר המשמעותי האחרון היה אליפות הפאוליסטה עם ב-2009 עם קורינתיאנס, שבמדיה פרש ב-2011.

בניגוד לברזילאי, אורח החיים הספורטיבי של CR7 הוא כנראה דבר שאין לו אח ורע, ולמזלו הוא גם סבל מהרבה פחות פציעות. הילד הצנום מספורטינג ליסבון ששבה את עיניו של אכלס פרגוסון במשחק אימון רק הלך והשתבח עם השנים. הוא הוביל את מנצ'סטר יונייטד לשלוש אליפויות אנגליה וזכייה בליגת האלופות עבר ב-2009 לריאל מדריד כשחקן היקר בהיסטוריה (94 מיליון יורו) והוסיף עוד ארבע זכיות בליגת האלופות תוך חמש שנים (כנראה היתרון הגדול שלו מול R9), אם כי בזירה המקומית זכה רק בשתי אליפויות בתשע שנים מול ברצלונה של ליאו מסי.

ב-2018, עם יותר שערים ממשחקים במדים הלבנים (450 ב-238) הוא עזב במעבר מתוקשר ליובנטוס ועד כה הוליך אותה לאליפות אחת. בגיל 35, בו אל פנומנו, כבר תלה את הנעליים, נראה שכריסטיאנו רונאלדו לא מתכוון להיעלם מהנוף בעתיד הנראה לעין.

קריירה בינלאומית
הברזילאי: 62 שערים ב-98 הופעות (0.63 למשחק). תארים: 2 גביעי עולם (1994, 2002), קופה אמריקה (1997, 1999), גביע הקונפדרציות.

הפורטוגלי: 99 שערים ב-164 הופעות (0.6 למשחק). תארים: יורו (2016), ליגת האומות (2018/19).

בניגוד לקריירת המועדונים, כשמגיעים לארון התארים הבינלאומי, אין ספק שה-R9 לוקח פה בענק עם רשימה שמקבילו הפורטוגלי יכול רק לחלום עליה. במוקד כמובן שלושה גמרי מונדיאל רצופים ושתי זכיות, שאם לא הקריסה ב-1998, אולי היו הופכות לשלוש. בנוסף, הוא החזיק שמונה שנים כמלך השערים של המונדיאל (עד שהגיע מירוסלב קלוזה) עם 15 כיבושים, שניים מהם לרשתו של אוליבר קאן ב-2002.

לזכותו של הפורטוגלי, ייאמר שבעוד ברזיל לא הפסיקה לייצר כשרונות שהגיעה לכדורגל העולמי CR7 כמעט שלא זכה לשיתוף פעולה איכותי במדים הלאומיים למעט בתחילת הקריירה עם תור הזהב שהגיע לגמר יורו 2004, ובשנים האחרונות. עם זאת, הוא רחוק רק 10 שערים מהשוואת שיאו של עלי דאי ככובש הבינלאומי הגדול בכל הזמנים.

תארים אישיים
הברזילאי: 3 שחקן השנה של פיפ"א, 2 דור הזהב, 2 מלך השערים בספרד, 1 נעל הזהב, 1 נבחרת השנה של אופ"א. מלך השערים של המונדיאל בכל הזמנים (2006-2014)

הפורטוגלי: 5 כדור הזהב, 5 שחקן השנה של פיפ"א, 3 שחקן השנה באירופה, 7 פעמים הלך השערים של ליגת האלופות 3 פעמים מלך השערים בספרד, 1 מלך השערים באנגליה, 4 נעל הזהב של אירופה. מלך השערים של ליגת האלופות בכל הזמנים.

יש לציין שכל אחד מהשניים זכה בעשרות תארים אישיים שונים, וכאן צוינו הבולטים שבהם. כאן היתרון הוא אומנם של CR7, אך לזכותו של אל פנומנו ייאמר שבנוסף לפציעות, בתקופתו התחרות על התארים האישיים הייתה גדולה יותר, בעוד הפורטוגלי היה חצי מהדואופול ששלט בכדורגל העולמי יחד עם מסי. בנוסף, אין ספק שנראה שבשנים האחרונות כמות התארים האישיים שאפשר לזכות בהם גדלה משמעותית.

ומה אתם חושבים? הצביעו בסקר>>>