זהבי: "אני חושב על חזרה למכבי תל אביב"

הכוכב דיבר בפודקאסט של כספי על הקריירה והתכניות לעתיד

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.06.20 - 19:47
תחילת כתבה

הפודקאסט של עמרי כספי - פרק 7. אחרי שראיין את חבריו לקבוצה דני אבדיה ואמארה סטודמאייר, ולאחר מכן עבר למספר אנשים בולטים בזירות אחרות בישראל דוגמת סיוון רהב מאיר וחבר הכנסת עפר שלח, הכדורסלן הכי מצליח בתולדות ישראל אירח בתכנית החדשה שלו בעמוד הפייסבוק את אחד הכדורגלנים הכי גדולים שיצאו מהארץ, ואולי הגדול של המאה ה-21 - ערן זהבי.

כספי פתח עם אמירה על התקופה בה התחיל לעשות את הפודקאסטים האלה: "עשיתי את זה בדיוק בשביל הרגעים האלה, לדבר עם ספורטאים עצומים כמוך". זהבי הגיב בצורה מעודדת: "כיף להיות פה איתך. לפעמים אתה לא יודע אם לסמוך על המראיין או לא, אז הסיפורים לא הכי פתוחים". במהלך הדיון, הכדורגלן סיפק הצהרה מעניינת לגבי עתידו: "אתה עשית צעד של לחזור למועדון בו גדלת מכבי תל אביב, וגם אני חושב לעשות את הצעד הזה".

כספי גם דיבר לאחר מכן על האירועים שלפני הגעתו בחזרה ללבוש צהוב: "עלה החשש לחזור לארץ, איך יקבלו אותנו, איך הכדורסל, איך אני גופנית, איך התקשורת, איך הקהל. מכבי הצליחה לשים אותי במקום טוב, למאמן היה חלק בלתי רגיל בלהכניס אותי למערכת. בתקופה שהגעתי הציעו לי להיות הקפטן, אמרתי אני לא רוצה. מעדיף שג'ון ימשיך להיות הקפטן. אני יכול להיות עדיין בשיא הקריירה. במבט אחורה, אני מאוד שמח, המשפחה פורחת פה".

זהבי החמיא לחברו על המהלך: "עשיתי צעד מצוין שלא לקחת את הקפטן. אוטומטית הצפיות ממך בשמיים, מצפים שתקלע 50 במשחק. אתה חייב את הפרגון של החברים לקבוצה. אנשים לא מבינים למה אנחנו לוקחים החלטות כאלה ואחרות, חושבים שרק הקריירה זה הדבר הכי חשוב. הבן שלי אומר כל כמה חודשים שהוא רוצה לחזור לישראל. כאבא אתה יודע שאתה שולח אותו לבית ספר, חצי שעה באוטובוס וזה לא החברים הישראלים. במכבי בילדים הוא עף. הוא עם חיוך. זה משהו שאתה לא יכול לקנות בכסף. הקריירה שלנו היא קצרה, למרות שהיא נראית ארוכה. צריך להתמודד עם קשיים כאלה".

הקשיים בקריירה והעזרה מהמשפחה
זהבי
גם דיבר על החיים מאחורי הזוהר: "אני זוכר את עצמי אומר בראיון שאני רוצה להיות כמו יוסי בניון, הוא היה המודל לחיקוי שלי. הכוח שיש למילים, שהיה לנו את האומץ להגיד את הדברים וללכת אחריהם באמונה שלמה.... עבדת קשה יום יום, ההקרבה שלנו היא בסוף שמביאה את התוצאות שלנו, על מה שאנשים רואים היום, ההצלחה. יש רגעים מאד קשים, היו רגעים שאמרתי לעצמי שאולי זה לא יקרה, כמו כשירדתי לליגה הלאומית. אבל רדפתי אחרי החלום ואמרתי לעצמי שאעבוד הכי קשה שאני יכול, שלפחות אוכל להגיד שנתתי הכל".

"יש הרבה דברים שמוותרים עליהם, מפספסים דברים מהילדות, אתה לא יודע מה זה לא לאכול בזמן או לישון בזמן, יש דברים שלעולם לא תוכל להחזיר לעצמך. אלה דברים שאנשים לא רואים, מה שיש מאחורי הקלעים. ההקרבה היא גם של המשפחה".

לאחר מכן כספי סיפר על העסקה בה הוא היה צריך למחרת בבוקר לטוס לניו אורלינס בהפתעה. זהבי פרגן לו על הקושי שעבר בקריירה: "השינויים שאתה עברת הרבה יותר קשים, עברת הרבה בין ערים. אני לפחות כאן 4 שנים באותו מקום, אבל זה עדיין תרבות שונה ולא פשוט. בתקופת הקורונה היינו צריכים לטוס לפה, ולא ידענו אם באמת נגמר, ויום לפני הטיסה אמרתי לאשתי שאולי עדיף שהיא והילדים יישארו פה, אני אסע ונראה מה יקרה. היא אמרה לי אין דבר כזה, אנחנו משפחה ועוברים הכל ביחד. זה היה מזל שנסענו, כי אחר כך סגרו שערים ואחרת היינו נשארים כל אחד במקום אחר. כשיש משפחה תומכת זה מאד משמעותי להצלחה של ספורטאי".

"חושבים שאנחנו רק על המגרש כל היום. אבל יש חיים מעבר. יש לנו את הזכות להיות הרבה יותר עם הילדים מאשר אנשים אחרים. יש תקופה של טיסות, אבל כשאנחנו בבית, אז אנחנו בבית. יש אימון בוקר, ואחרי זה יש הרבה זמן עם הילדים. אז בעצם הרווחנו. עכשיו בקורונה אין טיסות, רק משחקי ידידות פה בעיר, ואני ככה חצי שנה פה בבית עם הילדים. אחד הדברים הכי טובים שיצאו מהדבר הזה".

השניים דיברו גם על האימון שזהבי צפה בגולדן סטייט: "זו הייתה אחת החוויות ספורט הכי גדולות שהיו לי", אמר זהבי. "אני בדרך כלל מתאר את זה כאווירה של לחץ, אבל זה היה צחוקים. משהו לא הגיוני, מוזיקה באימון, כל אחד בחופשיות. ספורטאים ברמה הכי גבוהה בעולם וכולם יודעים מה כל אחד צריך בכל רגע נתון". כספי נתן דוגמא על הגישה של מאמנו בזמנו בווריירס: "כששאלתי את סטיב קר אם אתה יכול לבוא לאימון, הוא לא הבין למה אני בכלל שואל, אמר שהוא יכול אפילו לעלות איתנו על האוטובוס. גם כשאח שלי רצה לבוא איתנו למשחק, הוא אישר ושיחקנו פוקר עם קרי, תומפסון וגרין על המטוס".

הדיון הפיננסי: "החיים זולים, הפוזה עולה כסף"
בהמשך השניים נגעו לא מעט בנושא הכלכלי ובחיים בצל המשכורות הגבוהות. זהבי: "קח סקופ. אני עובד על משהו מאד רציני, על איך לשמור על כסף של ספורטאי. זה לא חייב להיות מיליונים. משהו כמו חברת השקעות, ביטוחים, סוכנות שחקנים. כל דבר שהשחקן צריך, אני רוצה להרים את זה, וזה לא יהיה רק בכדורגל. אנחנו לא אנשי עסקים, ספורטאים זה טרף קל. לפעמים מתפתים לעשות עסקאות, אף אחד לא חינך אותנו בעניין הזה. זה משהו בחינוך, זה צריך להגיע מלמטה. כל מחלקת נוער צריך שיהיה בה מישהו מהמועדון שמגיע כל יום לקבוצה אחרת ומלמד אותם איך להתנהל כלכלית, אם וכאשר הם יגיעו לסכום כסף מסוים. איך להתנהל בתקשורת, שישמרו עם הרגליים על הקרקע".

"תראה כמה שחקנים עשו שנה אחת מצוינת ופתאום נעלמו. כשאנחנו למעלה, יש הרבה מאד חברים וכולם נדבקים להצלחה ורוצים לבלות איתך. אבל צריך להיות מאד חכם ולקחת את הדברים שפרופורציות. אני מכיר הרבה שחקנים שהיו גדולים בעבר ונשארו בלי כסף. בזבזו על הימורים או פיתויים. לפעמים אתה לא חושב, פשוט מעביר את האשראי. החיים הם זולים, הפוזה עולה כסף. מי שלא שומר על רמת החיים הגבוהה אז מבחינת כולם מסביב הם 'נפלו'".