הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מתחיל מהסוף: למה רומא החתימה את פודגוראנו?

לא בכל יום אימפריה כמו רומא מצרפת שחקן ישראלי צעיר, אך מי שעוקב אחרי הקריירה של קשר מכבי חיפה סוף פודגוראנו לא הופתע. היכרות עם היהלום של הכדורגל הישראלי

סהר דיין
סהר דיין  10.07.20 - 15:32

"רומא החליטה לצרף את סוף פודגוראנו ממכבי חיפה", הפתיעו לפי כחודש בתקשורת האיטלקית. שחקן ישראלי בן 18 לרומא?! כן כן, זה לא חלום זו מציאות. הקשר, שנבחן במועדון הפאר בינואר והרשים את הצוות המקצועי, הגיע לג'יאלארוסי בעזרת סוכן שחקנים איטלקי, שזיהה את הכישרון שלו. אתמול (חמישי) המעבר הושלם והיהלום הצטרף רשמית לאימפריה האיטלקית. פרויקט הנוער של אתר ערוץ הספורט עלה לכרמל כדי להכיר את האיש שעושה רעש גם בארץ המגף.

בין פיורנטינה לרומא
"אני לא זוכר שחקן בן 18 שיצר התעניינות כזו מאירופה", אמר גורם המקרוב למכבי חיפה על השחקן שמחזיק בדרכון רומני, "הסיפור עם רומא לא מפתיע, לקראת גיל 16 הוא גם נבחן בפיורנטינה שהתעניינה בו, אבל אביו בחר להישאר בישראל. בנוסף, לפני שנה הייתה התעניינות מהליגה הצרפתית. רומא היו מאוד רציניים אחרי שהוא הרשים במבחנים לפני שלושה חודשים".

סוף פודגוראנו, 193 סנטימטרים של כישרון, סומן כבר בגיל צעיר כפוטנציאל עוד כששיחק בהפועל חדרה. גם כשהיה בן 11 מספר קבוצות בכדורגל הישראלי רדפו אחריו ומכבי חיפה הבינה שהמפתח שימשוך אותו לכפר גלים הוא אביו, שחקן העבר דני פודגוראנו. בסופו של דבר הירוקים הגיעו להבנות מולו ושיכנעו אותו כי היהלום יתפתח בצורה הטובה ביותר במחלקת הנוער שלהם. 

ומאז שנפתח הים והוא נכנס למכבי חיפה, סוף לא עוצר (יציאת מצרים או חדרה?). הקשר הבקיע 70 שערים בקבוצות הילדים והנוער של המועדון ושיחק באופן קבוע עם שנתון גדול ממנו. הוא גם ערך 21 הופעות בשלושה שנתונים של נבחרת ישראל במהלכן כבש 5 שערים ולפני פגרת הקורונה אף הוקפץ לנבחרת האולימפית.

"ההתפתחות שלו הלכה והתגברה בכל שנה. סוף תמיד בלט. מעבר לכישרון שלו, האופי, המנטאליות והיכולת שלו להשתפר יביאו אותו קדימה. הוא מקצוען ברמות הכי גבוהות", המשיך אותו מקורב, "סוף מגיע מבית חזק ואין לי ספק שיצליח".

"המעבר הגדול בהיסטוריה של הנוער"
לאורך השנים בחיפה דאגו לתרגל אותו במספר עמדות בחלק הקדמי, כשהיתרון שלו בא לידי ביטוי במשחק הכנפיים בזכות הכוח והטכניקה יוצאת הדופן שלו. בנוסף, לאחר שכבש 4 שערים העונה וזכה עם קבוצת הנוער באליפות, הוא החל להשתלב בקבוצה הבוגרת. סוף שיחק חמישה משחקים בפלייאוף העליון, במהלכם אף בישל בדרבי מול הפועל חיפה.

"זה המעבר הגדול בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי בגילאי נוער. זה מאוד מחמיא גם לשחקן וגם למכבי חיפה", אמר סוכנו שחר גרינברג, שמלווה את השחקן מגיל 15 יחד עם דודי זנטי, "שחקן מישראל בן 18 שחותם במועדון פאר אירופי כמו רומא זה דבר שעוד לא היה. סוף הוכיח בחיפה שהוא קורץ מחומר מיוחד ומה שמאפיין אותו זה האופי החזק שלו, שיביא אותו להיות שחקן שידברו עליו עוד הרבה שנים".

רומא כאמור החתימה את סוף על חוזה ארוך טווח, אך הוא חתם על מסמכי סודיות שלא מאפשרים לחשוף את פרטי החוזה המלאים. "סוף יתחיל להתאמן עם קבוצת הגיל שלו ואני מקווה שהוא ישתלב כמה שיותר מהר בקבוצה הבוגרת", המשיך גרינברג, "הוא חלק מקבוצה עם מספר לא מבוטל של שחקנים בינלאומיים וכישרונות גדולים בכדורגל האיטלקי ובכלל"

"כשנכנסנו למתחם בטריגורה (מתחם האימונים של רומא) ראינו שחקנים כמו אדין דז'קו לדוגמא והרגשנו שאנו עומדים בפני ציון דרך. חובת ההוכחה היא עליו ורק עכשיו מתחיל הדבר האמיתי". פודגוראנו יצטרף למחלקת הנוער של רומא תחת המאמן אלברטו רוסי. בכל מקרה, סוף שאינו נחשב לספורטאי עילוי, לא יוכל לנצל את חוק 'בן שהר' ויצטרך לבקש דחיית שירות כדי לעבור לשחק בחו"ל. אם בקשתו לא תיענה בחיוב על ידי המדינה, רומא צפויה להשאילו לקבוצה בישראל.

בנוסף, עדיין קיימת מחלוקת סביב דמי ההשבחה. מכבי חיפה תדרוש ממועדון הפאר האיטלקי סכום של 350 אלף יורו, ובמקרה שלא תענה בחיוב, ייתכן שתיגש לבוררות.  בינתיים הקהל הישראלי נהנה ממנו במשחקי הפלייאוף ובעונה הבאה הוא כבר עשוי לרוץ לצד הקולוסיאום. הקיסר הבא יגיע בגרסה הישראלית?