הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מנור סולומון ישחק באחת מעשר הגדולות באירופה"

אחרי ההצגה של הישראלי במדי שחטאר נגד ריאל מדריד, אבי לוזון ל"מגרש פתוח": על הפוטנציאל ("הוא שווה בין 25 ל-40 מיליון יורו"), ההצעות ("רצו אותו מישראל, אבל אני סירבתי") והעתיד ("אסור לו לחזור לישראל"). וגם: מי השחקן הבא שיוציא ממכבי פ"ת?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.10.20 - 17:37
תחילת כתבה

מנור סולומון הפך בשבוע האחרון לאחד השמות המדוברים באירופה: הכדורגלן הישראלי, שגדל במכבי פתח תקווה והגיע עד שחטאר דונייצק, רשם הצגה עם שער מרהיב והופעה בלתי נשכחת מול ריאל מדריד בחוץ. מי שנחשב לאחד המומחים הגדולים בעניינו של סולומון, הוא יו"ר מכבי פ"ת, אבי לוזון - האיש שזיהה את הפוטנציאל מראש, וגם מכר אותו לאימפריה האוקראינית.

  • בואו לראות את הכוכב הישראלי הלוהט באירופה - מנור סולומון! שבת 17:00 ב-5SPORT: וורקסלה - שחטאר

"הרגשתי צמרמורת בכל הגוף", שחזר לוזון את התחושה ברגע כיבוש השער. "זה כיף, אתה רואה את החלום שלך מתגשם, אבל יש לי עוד חלומות יותר גדולים, ואני בטוח שהוא יגשים אותם". לוזון רואה עתיד ורוד לשחקן שגדל אצלו: "סולומון ישחק באחת מעשר הקבוצות הטובות באירופה", הוא התנבא. "תמורת סכום שבין 25 ל-40 מיליון יורו. הוא צריך לשחק בקבוצה שמתחרה על האליפות בפרמייר ליג, או קבוצה בספרד, כי לדעתי הטכניקה שלו יותר מתאימה לשם. אם הוא היה משחק בברצלונה, זה היה מושלם".

בהמשך, חשף לוזון את התהליך שהוביל למכירתו של סולומון: "האמת היא שעוד שתי קבוצות בישראל הציעו לי 3.5 ו-4 מיליון יורו, ואני אמרתי 'לא', כי חיכיתי. אמרתי שאני לא מוכן תמורת פחות מ-6-7 מיליון יורו". למה שחטאר נבחרה? "משתי סיבות: האחת, שההצעה שלהם היתה הוגנת, והיא היתה הכי רצינית. והשנייה, שהם משחקים בליגת האלופות כל שנה. היה לנו חלום שמנור ישחק בשלב הבתים, הוא הגשים אותו; אח"כ, שיבקיע בשלב הבתים וגם זה קרה, הראשון והשני והשלישי - ואלה לא יהיו הגולים האחרונים".

"זה שחקן שנולד פעם בדור", שיבח לוזון את סולומון. "עם כל הכבוד לאבי לוזון, או ליוסי בניון, 90% מזה זה מנור סולומון עצמו. הוא הכדורגלן הכי גדול שנולד במכבי פ"ת, לפחות בשלושים שנה שאני שם. יש לי עוד כמה שיוכלו לעשות דברים יפים, אחד מהם זה ליאל עבדה. תזכרו את השם הזה". לוזון התייחס גם להשוואה ההיסטורית: "בניון שיחק ברמות הכי גבוהות, אבל הוא עשה את זה בגיל 30 ומעלה.. מנור רק בן 21. רק תארו לעצמכם איפה הוא יהיה בעוד עשור, הוא יכול להשתוות ואפילו להתעלות על בניון".

"הוא ילד שתמיד רוצה ללמוד ולהתקדם", סיפר לוזון על סולומון. "גם היום, אני יכול להגיד שמנור יצא כשחקן פחות טוב ממה שהוא היום, אבל הוא השקיע והתקדם, והגיע לאן שהגיע - והוא יגיע עוד יותר רחוק. הוא גם חזק, למרות שהוא נראה קטן, אי אפשר 'להעיף אותו לגדר'. ההפך הוא הנכון, יש לו כושר גופני שהוא יכול לרוץ 180 דקות ולא 90. את הדריבל שלו קשה ללמד". ובאשר לאופי? "רק שיישאר כמו שהוא. הוא יגיע לאן שהוא רוצה עם הדרך הטובה והצנועה שלו. עוד חצי שנה הוא יהיה טוב מהיום. אני מאמין שיהיה כוכב, שייקח גם את הנבחרת על הגב, ויביא אותנו ליורו 2024".

האם מנור סולומון יחזור לישראל? "אין לו סעיף שהוא חייב לחזור למכבי פ"ת, ולדעתי הוא גם לא צריך לחזור לישראל. אני רוצה שיסיים את הקריירה באירופה. כשאתה רואה מה קרה עם יוסי בניון או אייל ברקוביץ', אתה מבין שהוא צריך לסיים בקבוצת טופ - ולחזור לארץ אחרי הפרישה, שיתחיל כמאמן נוער", הוא צחק.

ואם כבר בניון, הוא גם סיפר כיצד תרם כוכב העבר להישגים של סולומון בהווה: "הבאתי אותו (את בניון) לפ"ת, כי ידעתי שהוא יוכל לתת לו טיפים ולהכווין אותו. יוסי הוא בנאדם שעוזר לכל אחד, ויש לו יד ורגל בזה. אבל זה קודם כל מנור".