הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מיליונר בלילה אחד: סיפור עסקת ליאל עבדה לסלטיק

בתום שבוע מורט עצבים, נסגרה העסקה הגדולה של הכדורגל הישראלי: ה"סינדרלה" ממכבי פתח תקווה עומדת בשערי גלאזגו, ועכשיו ניתן לגלות - הפספוס ב-MLS, ההתעניינות מיוון, הרגע שבו דודו דהאן נכנס לתמונה, ומסכת של שקרים לבנים עד החתימה. הסיפור המלא ממש כאן

גיל לוין
גיל לוין  15.07.21 - 12:00

בסופו של דבר, הכל קרה בשבוע. שבוע מורט עצבים שכלל הרבה מתח, חרדה, שקרים לבנים ודמעות של אושר. אחרי תקופה ארוכה של ציפיות גדולות ואכזבות כואבות שנבעו מעסקאות שקמו ונפלו ברגע, בסוף זה קרה. ליאל עבדה, ה"סינדרלה" של מכבי פתח תקווה הגשים את החלום והפך למיליונר בלילה, כשחתם אמש (רביעי) בסלטיק לחמש השנים הקרובות.

שכרו מוערך ב-11 מיליון ש"ח לא כולל פרמיות ומענקים. והמלאבסים הכניסו לקופה 4 מיליון יורו עבור 80 אחוזים מכרטיס השחקן שלו. הכל על השבוע הסוער שהתנהל מאחורי הקלעים באקזיט של אבי לוזון.

בשביל להבין את הסיפור של עבדה חייבים להתחיל מההתחלה. היהלום הצעיר של מכבי פתח תקווה גדל במשפחה צנועה בת שלושה ילדים מהמושבה, כשהאבא רונן משכים מדי יום, עוד לפני צאת החמה, כדי להגיע לעבודתו כמחסנאי מזה 30 שנים ב"אסם" ואשתו, לילך, עובדת בהנהלת החשבונות באותה החברה.

עבדה אמנם החל את דרכו בקבוצת הילדים של הפועל פתח תקווה, אך הלוזונים זיהו את הפוטנציאל מוקדם, עקבו אחר הכישרון וכשהיה בן 13 הצליחו להעביר אותו לרשותם והעניקו לו חוזה "טאלנט" אשר יחסוך למשפחתו את העלויות הכבדות. משם, הביטוי "סולומון הבא" דבק בו והציפיות הגבוהות היו בהתאם.

לפני חצי שנה היה נראה שזה סוף סוף קורה, עבדה היה על סף חתימה בעסקת ענק שכוללת 5 מיליון יורו עבור 75% מכרטיס השחקן שלו. אך ברגע האחרון העסקה נפלה - במכבי פתח תקווה יגידו שזה קרה בגלל חשיפתה של העסקה על ידי התקשורת בשלב מוקדם מדי שגרם לאוקראינים לוותר על החוזה.

כך או כך, האירוע השאיר צלקת והיה כמעין טראומה עבור השחקן הצעיר. אביו סיפר לערוץ הספורט: "זה היה חלום שהתנפץ והיה מאוד קשה לאסוף את השברים, לחזור לתלם ולהתרכז במה שחשוב. אני לא בטוח אם שחקן אחר בגיל של ליאל (19) היה מצליח להתמודד עם הסיטואציה הזאת באותה הבגרות".

מאז היו הרבה דיבורים, על קבוצות מאיטליה, צרפת, טורקיה ויוון שהביעו עניין, אך שום דבר לא היה פרקטי למעט שתי קבוצות בלבד. אולימפיאקוס ולוס אנג'לס FC מה-MLS החלו במשא ומתן עם המועדון והשחקן אף היה קרוב מאוד לחתימה במועדון האמריקאי, אלא שהם ביקשו מספר ימים על מנת לקבל אישורים תקציביים. בשלב הזה סלטיק נכנסה לתמונה.

לפני כשבוע ימים בלבד דודו דהאן התקשר לאבי לוזון וסיפר לו: "יש לי הצעה רצינית מסלטיק, אבל אני רוצה לייצג את ליאל", עד אותו היום לעבדה לא היה סוכן ואבי לוזון נענה להצעה ואמר: "אם תשיג עסקה, תוכל לייצג אותו". משם הדרך הייתה קצרה ועבדה הצעיר פרץ בבכי נרגש כאשר התבשר כי רגע האמת הגיע והמועדון מגלזגו מעוניין שימריא בהקדם לסקוטלנד. אך יש תנאי אחד למועדון - הכל חייב להיעשות בדממה. "אם העסקה תיחשף בתקשורת - היא תיפול", הזהירו ומאותו הרגע הוטלה הדממה על כלל המועדון.

בתוך כך החלה מסכת "שקרים לבנים", הכל על מנת למנוע את התפוצצות העסקה. ליאל הנרגש ארז לא פחות משלוש מזוודות מלאות בכל מה שיכול היה לקחת והמריא הישר ללונדון. כאשר נעדר מאימוני הקבוצה החלו שאלות ולחבריו אמר כי הוא חולה. כאשר התגלה כי עזב את ישראל, נאלצו במלאבס להמציא שקר נוסף על מנת להסיט את תשומת הלב מן העסקה המתגבשת בסקוטלנד ולסביבתו נאמר כי הוא המריא לצרפת.

לאחר שעבר בבוקר את הבדיקות הרפואיות, זה כבר היה ברור שהחתימה בדרך, אך ברגע שזה קרה, ליאל ומשפחתו כולה פרצה בדמעות של אושר. ורונן עבדה ששהה ברגע החתימה עם אופיר לוזון במתחם האימונים סיפר: "עשיתי הרבה החלטות לא טובות בחיי, הרבה אנשים רימו ושיקרו אותי, אבל החלטה אחת עשיתי טובה בחיי שהאמנתי במכבי פתח תקווה ואנשים שלהם".

ביומיים הקרובים ימצאו לעבדה הצעיר דירה, בניסיון שתהיה קרובה ככל הניתן לניר ביטון, אשר משחק בסלטיק כבר למעלה משמונה שנים ויעזור לו להתאקלם, כאשר גם במהלך המשא ומתן ייעץ לו והמליץ לו להגיע למועדון. כעת, חובת ההוכחה ברגליים של השחקן הצעיר, שלא ישן הלילה מרוב התרגשות.