הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מס' 1: נתוני הדריבל המדהימים של סולומון

מעל מסי, ניימאר ואמבפה באחוזי הדריבלים המוצלחים. אבל, ישנו פרמטר משמעותי במיוחד אותו יהיה חייב לשפר. כל הפרטים בדו"ח של ערוץ הספורט

דניאל מקדאואל
דניאל מקדאואל  15.11.21 - 18:49

(בוידאו שלמעלה: מיטב הדריבלים של מנור סולומון בליגת האלופות ובליגה האוקראינית)
אין ספק כי הקיץ הקרוב עומד להיות מעניין במיוחד עבור מנור סולומון. לכוכב הישראלי, שהצהיר לא אחת כי ברצונו לנסות את מזלו באחת הליגות הבכירות ביבשת החל מהעונה הבאה, יש פרמטר מרכזי אותו יוכל יחד עם סוכניו להציג לקבוצתו הבאה.

על פי בדיקת ערוץ הספורט, סולומון הוא הדריבליסט היעיל ביותר ב-31 הליגות הבכירות באירופה. מבין כלל שחקני הקישור הקדמי וההתקפה ששותפו לפחות ב-15 משחקים העונה בכל המסגרות וביצעו לפחות חמישה דריבלים למשחק, הישראלי הוא בעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביבשת.

אחרי 26 משחקים בכל המסגרות, בהם ביצע שישה דריבלים בממוצע למשחק, לסולומון לא פחות מ-71% הצלחה בפעולות הללו. לצורך ההשוואה, אחרי הקשר הישראלי נמצאים כוכבי העל הגדולים ביבשת כמו ליונל מסי (68% הצלחה ב-7 דריבלים למשחק), ממפיס דפאי (58% ב-6 דריבלים למשחק) ניימאר (55% ב-12 דריבלים למשחק) וקיליאן אמבפה (54% ב-8 דריבלים למשחק).

אך לכל אליה, קוץ בה. כי על אף אחוז ההצלחה הנהדר של סולומון בדריבלים, שאלה נוספת חייבת להישאל: היכן מבצע הישראלי את הדריבלים שלו? הרי כל מעבר על פני שחקן אחר בהחלט מועילה לקבוצה, אך כשמדובר בשחקן בעל אוריינטציה התקפית, מירב הפעולות שלו אמורות להיות מבוצעות בחלק הקדמי של המגרש.

כאן חבויה הנקודה בה הישראלי יהיה חייב לדעת עליה את הדעת: רק 56% מהדריבלים של סולומון מתבצעים בשליש הקדמי. לצורך השוואה, ממפיס דפאי (72% מהדריבלים מתבצעים בשליש הקדמי), קיליאן אמבפה (68%) וליאו מסי (65%) מבצעים את מירב הפעולות שלהם באזור המסוכן. אגב, ניימאר (51%), נמצא מתחת לסולומון בקטגוריה הזאת.

כשהוא עם ארבעה שערים וארבעה בישולים ב-26 משחקים בכל המסגרות, מיקומי הדריבל הלא מספקים של סולומון מקבלים משנה תוקף. לצורך ההשוואה, קיליאן אמבפה (13 שערים ו-14 בישולים ב-20 הופעות), ליאו מסי (7 שערים ב-17 הופעות) ומפפיס דפאי (15 שערים ו-6 בישולים ב-23 הופעות) מקדימים את הישראלי מבחינת התרומה ההתקפית שלהם. כמובן שהשחקנים הנ"ל משחקים בקבוצות חזקות משמעותית מזו של סולומון (פ.ס.ז' וברצלונה לעומת שחטאר דונייצק), אך יש לזכור כי קשר הנבחרת משחק בליגה האוקראינית הנחשבת חלשה יותר מהצרפתית והספרדית.

את הנתונים הללו אפשר לחבר לשתי ידיעות שהתפרסמו בתקשורת העולמית בתקופה האחרונה על סולומון. רק בראשון האחרון, נכתב כי הישראלי נמצא בראש טבלת מוקדמות המונדיאל בקטגוריית הדריבלים המוצלחים שביצע, זאת לפי גוף הסטטיסטיקה "WhoScored". סולומון ביצע 31 דריבלים מוצלחים, יותר מכל שחקן אחר. מיד אחריו אפשר למצוא את ראחים סטרלינג (28) ולירוי סאנה (26).

כמו כן, לפני פחות משבועיים גם אתר הסטטיסטיקה "CIES" בדק נתון דומה באשר לישראלי.  במחקר ניתחו את ביצועי כל השחקנים בקבוצות מ-33 ליגות בכירות בעולם כולו, וסיננו את השחקנים שעדיין לא השלימו 40 דריבלים מתחילת העונה. סולומון היה השחקן היחיד שעבר את רף ה-80% הצלחה בקטגוריה זו, עם 80.6%. הוא מבצע דריבל מוצלח כל פחות מ-10 דקות של משחק נטו כשהוא נמצא על הדשא. שחקן שדולק אחריו בטבלה הוא אדאמה טראורה מוולבס, שמבצע הרבה יותר דריבלים (אחד לכל 7 דקות), אך כרגע עומד על 78.9% הצלחה.

*הנתונים נידלו מאתר "אינסטאט"