הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יונתן כהן: "עם איביץ' וזהבי, מכבי יכולה לפתות אותי לחזור"

האפשרות לחזור למכבי ת"א ("חד משמעית, זו אופציה"), הקשיים בפיזה ("הייתי מתאמן הרבה בצד"), מלחמות הטוויטר ("למה לא קיללו כשכבשתי מול חיפה?"), היחסים עם הפועל ("הייתי אוהד שלהם, כששיחקתי שם) והדימוי העצמי ("אני כוכב כדורגל"). צפו בליגיונר מדבר על הכל בראיון עם שי האוזמן

אלון אמסלם
אלון אמסלם  24.06.22 - 13:30

תגיות: יונתן כהןפיזה

אחרי עונת בכורה מתסכלת באיטליה, וכשהוא כבר עם הפנים לעונה הבאה, יונתן כהן התפנה לדבר על הכל. הקיצוני של פיזה התארח אמש (חמישי) לראיון מיוחד אצל שי האוזמן, דיבר בפתיחות על הדמות שיצר לעצמו על כר הדשא, נתן הצצה למה שקורה מאחורי הקלעים של מכבי ת"א, סיפר על הפרידה הקשה והימים העוד יותר קשים בארץ המגף ולא שכח את "מלחמות" הטווויטר עם אוהדי מכבי חיפה, הבוז למואנס דאבור והסערה סביב דור מיכה ועומר אצילי. צפו בראיון המלא בנגן הווידאו למעלה >>

אתה כוכב כדורגל?
"במובנים מסוימים כן. אני חושב שאם תשאל הרבה אנשים בישראל, אני לא כוכב כדורגל. למה? כי לא עשיתי איזו עונה מפלצתית של 25-30 שערים כמו שעשו פה ערן זהבי ואנשים גדולים באמת".

אם נעשה סקר סביב האנשים בענף ונשאל מה חושבים על האופי של יונתן כהן?
"בחור מאוד צנוע, שקט, מצחיק ומקצוען".

כי מצד שני , כששואלים אנשים מחוץ לענף על יונתן כהן - ואנחנו שאלנו בשבוע האחרון - אומרים יהיר, מרוכז בעצמו, פוזות, אתה גם מכיר את הדיבור הזה.
"ברור לי. במגרש אתה דמות אחרת. לפעמים אשתי אומרת לי 'למה אתה לא בבית כמו שאתה במגרש. צועק, מתעצבן, שחצן, רע, אימפולסיבי וצועק. אני לא מכירה אותך ככה בבית, אני מכירה אותך שקט', הכל ברוגע והכל בכיף".

כמה אגו מרכיב בהחלטות שלך?
"יש הרבה אגו בהחלטות שלי. להגיד לך שזה טוב? זה לא כזה טוב. היו החלטות שקיבלתי כשהייתי צעיר, שהאגו באמת השפיע עליי. כשחזרתי משתי השאלות שונות למכבי ת"א, הגעתי כבר בגיל 22. שנה אחת בבית"ר ת"א/רמלה אחרי הנוער, ושנתיים בבני יהודה. וחזרתי ואמרתי שעם האגו שלי, אני את מכבי ת"א לא עוזב יותר. לא יוצא לשום השאלה. ואם צריך, אני אשב שנה בספסל מצידי. האגו השתלט עליי".

"התחלתי מקרטע במחזור הראשון של העונה, ופתאום פתחתי משום מקום ובישלתי. ואז, פתאום 10 משחקים לא שיחקתי. היו שלבים שהייתי מתאמן בצד כי היו 22 שחקנים על המגרש. הייתי יוצא החוצה ומתאמן עם מאמן הכושר, שחקנים בקבוצה ניגשו אליי ואמרו לי 'חבל שתבזבז את השנה הזו, לך תשחק'. ואמרתי להם שהכל בסדר, האגו השפיע עליי ברמה אבסולוטית".

האגו הזה הציל אותך.
"כן, במקרה הזה כן. זו הייתה החלטה טובה של האגו שלי. לא ויתרתי, התאמנתי ועבדתי. בסוף המאמן ראה את זה וכשקיבלתי את ההזדמנות הייתי מוכן".

"הייתי אוהד הפועל ת"א כששיחקתי שם, היום אני מכבי בדם"

בימים בהם אנחנו רואים את מכבי ת"א בכדורסל מנסה להחזיר את הציביון המכביסטי, מכבי ת"א בכדורגל דווקא עושה את הדרך ההפוכה ומתפרקת מנכסיה המכביסטים, ביניהם יונתן כהן. "מכביזם הוא דבר שמאוד קשה להשריש, נולדים עם זה", סיפר כהן. "אתה מגיל צעיר כבר גדל שם והכל הרבה יותר קל. גם בגילאים הצעירים כבר מלמדים אותך לנצח תמיד, גם אם זה במשחקון הכי קטן באימון. בכל מחיר, גם אם אתה תדרך על מישהו שלידך".

אבל יחסית למכביסט, אתה במשך כמה שנים היית אוהד הפועל.
"שיחקתי בהפועל שנה ואהדתי את הקבוצה כששיחקתי שם, כן. התמונה שלי בגופיה האדומה? אנשים חושבים שזה קשור לאהדה של הפועל. זה היה יום ההפכים בבית הספר והיה לנו חבר בכיתה ששיחק בהפועל כדורסל, אז אמרנו בוא נתחפש אנחנו לשחקני הפועל בכדורסל ואתה תתחפש לשחקן מכבי בכדורגל".

אבל כששיחקת בהפועל, אתה גם היית אוהד הפועל. בדרבי נגד מכבי, אתה אהדת את הפועל.
"חד משמעית, כששיחקתי בהפועל אהדתי הפועל. היום אני אוהד מכבי, בדם שלי, לא משנה איפה אני אשחק עוד. אני לא רואה את עצמי משחק בהפועל ת"א, וגם לא רואה את עצמי משחק במכבי חיפה. אני לא רואה את עצמי משחק בשום קבוצה אחרת בארץ".

כשאתה חוזר, אתה חוזר למכבי?
"חד משמעית, זאת אופציה". 

בוא נדבר על ההתנהלות של מכבי ת"א. תסביר לנו בבקשה, מה זה מיץ' גולדהאר מבפנים?
"בשנתיים שהיו לנו עם איביץ' הוא היה קצת יותר פעיל, עשה שיחות לפני משחקים חשובים. הוא איש מאוד סוחף, מאוד רציני ומראה לך שמכבי ת"א חשובה לו. שיחות אחד-על-אחד איתו? פעם אחת".
 
אבל כשאתה רוצה ללכת לפיזה, אם אני מבין נכון, לאיטלקים לא היה עם מי לדבר, הם חיכו שהוא יענה למיילים
"גם מחכים לו, גם מחכים לג'ק (אנגלידיס א.א). אני שלחתי גם כמה הודעות לג'ק והוא פשוט לא ענה לי. לא יודע להסביר לך את זה".

ברק יצחקי, כמה דומיננטי הוא?
"לדעתי הוא כן מחליט על שחקנים וכן מסתכל על שחקנים, אני יודע את זה כי הייתה לנו שיחה בתחילת העונה ודיברנו פתוח על שחקנים ועל המצב הקבוצתי. הייתה לנו באמת שיחה טובה, אנחנו בקשר טוב.

איפה מכבי ת"א טועה? מה היא צריכה לעשות כדי לחזור להיות דומיננטית?
"אני חושב שלשדרג את הסגל המקצועי. לפתות יותר שחקנים. לשלם אולי טיפה יותר".

אם עכשיו פונים אליך, אומרים לך 'יונתן, טעינו. תחזור, אנחנו נגבה את האמירה שלנו בכסף'. זה משהו שיכול לקרות הקיץ הזה מבחינתך?
"חד משמעית. אף אחד לא אמר לא למכבי ת"א ואף אחד לא חסם שום דבר".

אבל בדרך לפיזה הייתה את הפרשיה הזו עם מכבי ת"א
"שמע הייתה תקופה לא פשוטה בשבילי. בסופו של דבר אתה לא רוצה לעזוב ככה את המועדון שלך. היו כמה פישולים שלי, פישולים שלהם בדרך. היה לנו משחק באירופה, ניצחנו ועשיתי לדעתי משחק טוב. הדיבורים בימים האחרונים שהיה לי עם האנשים במכבי ת"א, שאני השחקן הכי טוב בקבוצה, המספרים שלי אין להם תחליף ולא רוצים לשחרר אותי. אני תחת חוזה, וכרגע נשאר במכבי ת"א".

"ואני משחק, ובישלתי במשחק הזה, ועוד התחלתי מהלך של גול. עשיתי משחק יחסית בסדר, לא לסטנדרטים שאני מצפה להם, אבל יחסית בסדר לתחילת עונה. וחילוף ראשון, דקה 50 ומשהו, השלט שלי מונף. אתה חושב עם עצמך מה קורה פה, אתם מראים לי שאני הכי טוב ומחליפים אותי חילוף ראשון. זה מאוד פוגע. יצאתי, והייתי מאוד עצבני, עצבני רמה שבחיים לא הייתי ככה במכבי ת"א, ולא לחצתי יד למאמן. בראש, אני במחשבות של אני אעזוב פה בכל מחיר, זה לא יעזור. כל ההתנהלות מסביב הייתה לא מוסברת בשבילי ברגע שאומרים משהו אחד ומתנהלים אחרת, אתה מבין שהמועדון לא מסונכרן".

מה עוד לא עשית בסדר אחרי זה?
"אחרי זה באימונים הבאים עשיתי פרצופים והתלוננתי קצת שאני לא מרגיש טוב. לא הרגשתי טיפה טוב, אבל אולי זה מהעצבים שלי במשחק. יכולתי להתאמן והתנהלתי לא כמו שאמור להתנהל מקצוען.

אבל אפשר לעשות פרצופים אצל איביץ'?
"לא, מי שעשה לא היה".

במקום המאמנים שהיו, איביץ' לוקח אליפות עם מכבי?
"בשנה שאני הייתי, כן, היינו קבוצה טובה. השנה הוא היה יכול להתמודד אחרת עם הסיטואציה, אבל להגיד לך שבוודאות הוא היה לוקח אליפות? לא יודע. יכול להיות שאיביץ' יחזור וייכשל, אין פה עכשיו הבטחה שאיביץ' יביא אליפות למכבי ת"א. הם צריכים לשדרג את כל ההתנהלות שם, צריכים לשדרג את הקבוצה מבחינה מקצועית. אבל אני בטוח שאיביץ' יודע בדיוק במה מכבי ת"א חסרה והוא ישדרג שם את המקומות שהיא פגיעה בהם".

תגיד, איזו עמדה אתה בכדורגל?
"או חלוץ שני או כנף ימין, אבל רוב הקריירה שלי אני משחק באגף שמאל. במכבי, באגף ימין היה עומר אצילי, באגף שמאל היה אלירן עטר וחלוץ היה נע בין שכטר לצ'יקו. ואתה יודע, אלה שחקנים שהם יותר בכירים ממך בשלב הזה של הקריירה".

כשאתה היית השחקן הכי טוב בליגה, שיחקת בעמדה שאתה פחות טוב בה ושאתה לא רוצה לשחק בה
"לא רציתי בהתחלה, ואחרי זה כבר יישרתי קו עם הדבר הזה - אבל כן , זה הזוי. היו לי הרבה שיחות על זה במהלך השנתיים - שלוש במכבי ת"א. גם עם אבא שלי, גם עם הסוכנים, גם עם הקרובים אליי. אמרו לי שאני צודק, אבל אי אפשר לעשות עם זה יותר מדי. בסופו של דבר אתה תעשה את מה שהמאמן מחליט".

למי אתה דומה בתכונות?
"אני תמיד כיוונתי לערן זהבי. היו לנו הרבה שיחות על זה, יש לי הרבה שיחות עם ערן, הוא חבר טוב שלי. כשהייתי מגיע לנבחרת הייתי מדבר איתו הרבה. הוא היה אומר לי 'אתה מתבזבז בכנף שמאל, אני רואה אותך, אני רואה את עצמי'.

"אני אספר לך סיפור על ערן זהבי שהייתי ב'היי' מטורף, והוא הוריד אותי לקרקע בהודעה. בתקופה של מכבי ת"א, כשהיה את המשחק של ה-3:4 נגד מכבי חיפה, קיבלתי אחרי המשחק אלפי הודעות של מחמאות. הרימו אותי לשמיים, באמת. ופתאום קיבלתי ממנו הודעה באיזה שתיים בבוקר. הוא רשם לי 'כל הכבוד, כל מיני ברכות, ואז הוא כתב שהייתי צריך להכניס את החמישי. זה לא יכול להיות שאתה לא מכניס את זה, זה לא יכול להיות שאתה לא מרוכז, אל תישאר שבע לרגע'. על זה הוא התביית. אף בן אדם לא רשם לי על זה. הוא טילטל אותי, שינה לי את התפיסה שלי. יכולתי לתת שלושער, לקחת את הכדור הביתה".

אתה יודע, אני שומע את טון הדיבור שלך משתנה פעם אחת עם איביץ' ופעם שנייה עם ערן זהבי. אם אתה יודע ששניהם נמצאים, אז ברמת מידת העניין שלך לחזור, היא משתנה?
"יכול להיות. כמו שאמרתי שלא פיתו אותי שנה שעברה בקיץ, השנה יכולים לפתות אותי. איך? איך שהם יראו לנכון, זו העבודה שלהם, לא התפקיד שלי".

"אם עד ינואר ארגיש שאני לא משחק בפיזה, לא אשאר"

עד שמכבי ת"א אכן תנסה לפתות את יונתן כהן, הוא נשאר בפיזה האיטלקית שפיספסה את העליה לסרייה A בשנייה האחרונה של העונה. כהן אמנם היה שותף לכך, אבל לא שותף בכיר כמו שהיה רוצה להיות. "למה ליגה איטלקית שנייה? כי זה מה שהיה על השולחן מבחינתי, פתחו לי את הדלת", הוא מספר. "זו ליגה מאוד קשה, ליגה לא פשוטה. לא ידעתי עד כמה עד שהגעתי לשם וחוויתי את המשחקים, אבל אני חושב שלקריירה שלי היא עשתה רק טוב. אני כרגע שחקן הרבה יותר טוב ממה שהייתי. אני חושב שאם הייתי משחק לאורך עונה שלמה, אז כן הייתי עושה עונה טובה הרבה יותר ממה שעשיתי".

איפה הם פספסו אותך שם? או איפה אתה פספסת?
"הגעתי לפיזה בכושר משחק לא טוב, לקח לי טיפה זמן להשתלב. זו הייתה התקופה במכבי שפחות התאמנתי. ואז כשקיבלתי הזדמנות פעם ראשונה בהרכב, עשיתי משחק מצוין וניצחנו. בישלתי וזכיתי בשחקן המשחק. ופתאום משחק אחרי אתה לא משחק".

למה?
"לדעתי זה המאמן. ממה שאני קלטתי, הוא פחות החזיק ממני. אני יכול להגיד לך שבמכבי ת"א אם הייתי לא משחק ככה, יכול להיות שהיה פרצופים ויכול להיות שהייתי מתנהג אחרת. ברגע שאתה נמצא שם, אוטומטית גם האופי שלך וגם האישיות שלך משתנה ומתעצבת. היום אני בן אדם שונה ושחקן שונה, גם בחדר ההלבשה וגם מבחינת הלויאליות למועדון. אני לא אעשה שום בעיות".

תסביר לי רגע את הקושי. אתה מגיע לשם ומבין שאולי ההשתלבות תהיה לא פשוטה. אתה מתייבש, משחק פה ושם, זה נורא
"כשאתה לא משחק, אתה לא מרגיש גם חלק מהקבוצה לפעמים. אלו דברים מאוד קשים, לחוות פעם ראשונה בקריירה חוסר אונים. היו לי לילות לא פשוטים".

יש רגעים שאתה אומר שהגיע הזמן לחזור?
"אני לא, אבל בבית הדיבור הוא כן לפעמים. בסופו של דבר, כשאנחנו מדברים ומסתכלים אחורה, אנחנו לא רוצים לחזור".

אם אומרים לך אתה נשאר בפיזה ואתה חוזר לאותה סיטואציה?
"אם אני אשאר בפיזה ועד ינואר אני מרגיש שאני לא משחק עוד פעם, אני לא אשאר שם".

אם אני מבין נכון, הרגע הכי קשה שהיה לך מקצועית השנה בכלל לא היה באיטליה, אלא נגד גרמניה במשחק הנבחרת
"הגעתי לנבחרת בתקופה שלא שיחקתי. כשנכנסתי בשבע דקות האלה, עשיתי 2-3 פעולות מאוד משמעותיות. פעם אחת לצאת למתפרצת, לשבור שמאלה ולבעוט סנטימטר מהחיבור. ופעם שנייה ללחוץ את הבלם כשהוא שאנן ולסחוט פנדל. אתה ניגש לפנדל ואתה יודע בתוך תוכך שהפנדל הזה יכול לשנות לך את העונה, באיטליה בעיקר כי בסופו של דבר זה הלחם והחמאה שלי. ואז אתה בועט את הפנדל ומחמיץ, אין מה לעשות זה חלק מהכדורגל. מבאס מאוד. להגיד לך שישנתי בלילה? לא ישנתי בלילה. חשבתי על הפנדל הזה וראיתי אותו עשרות פעמים".

"עכשיו אוהדי חיפה מרשים לעצמם. כשכבשתי מולם, הם נכנסו מתחת לאדמה"
גמר גביע המדינה האחרון הביא איתו דרמה ענקית על כר הדשא, ודרמה לא קטנה מחוצה לו. במרכז הסערה, תאמינו או לא, עמד יונתן כהן. אקס מכבי ת"א, שידוע 'בהטרלות' שלו ברשתות, צייץ "אופי לא קונים במכולת" וספג מבול של גידופים.

"הופתעתי, כי קודם כל אף פעם לא חוויתי את זה", הוא סיפר. "גם כשעשיתי דברים שאפילו שנוגעים אליי אישית, שזה מכבי או הפועל בוא נגיד ככה. ברגע שצייצתי איזה משהו וזה מגיע למשפחה ולא מגיע אליי ישירות... הופתעתי, כן. את רוב ההודעות קיבלה המשפחה, האחיות של אישתי. להגיד שאני תמים? לא, אני לא תמים".

"לא צייצתי עכשיו משהו כזה גרוע, בוא נגיד את האמת. דיברתי על אופי של קבוצה. ואני גם אני לא באמת אומר שלמכבי חיפה אין אופי, בסופו של דבר זו הקבוצה הכי טובה בארץ. מה אכפת לי? זה לא אכפת לי, אבל זו הפלטפורמה, זה הטוויטר, אין מה לעשות".

כי כוכב כדורגל צריך שתהיה לו יותר נוכחות גם ברשתות החברתיות
"אתה איש כדורסל. עכשיו למיאמי היה איזה משחק ואמביד צייץ בטוויטר שחסר להם כוכב. תחשוב אם מישהו היה מצייץ בארץ על מכבי חיפה שחסר להם כוכב אחרי גמר הגביע, מה היו עושים לו? היו קורעים אותו. זה רק יעזור לי בקריירה, תאמין לי".

אז עשית את זה בכוונה. אתה טרול מחושב שיודע מה הוא עושה, ואתה גם מבין שאתה לא תגיע למכבי חיפה
"יכול להיות שאני בסופו של דבר לא אגיע למכבי חיפה. תקשיב, מכבי ת"א זה הבית שלי, אבל זה לא משנה. ברגע שאתה רוצה לעשות טיפה עניין, ואתה לא כמו רובוט שמצייץ דברים לא קשורים, אז אתה משחק לפעמים ברגשות של אוהדים. אתה יודע שיכול להיות שיטרילו אותך בסופו של דבר, שיעקצו אותך, שיפגעו בך - אבל ברגע שזה אובר, אז פה אתה מבין שיש פה בעיה".

כתבת בציוץ שלאחר מכן ש"זה כבר לא כיף". אז עכשיו יש לי שאלה, בפעם הבאה לא יהיה "אופי לא קונים במכולת"?
"תשמע, להגיד לך שאני לא אצייץ יותר על דברים כאלה... זה יגרום לי לחשוב פעמיים, בוא נגיד ככה".

אבל ברגע שאתה הופך להיות פעיל ברשתות החברתיות, זה בא עם הטריטוריה. זה לא אינסטגרם שמעלים תמונות מחויכות בבגדי ים, זה המקום הכי מרושע בעולם
"אין בעיה. אני יכול להגיד לך שלפעמים אני מקבל הרבה הודעות מאוהדים של מכבי חיפה והפועל ת"א שכן רושמים לי 'וואלה, אנחנו מאוד מעריכים אותך, אתה כן מדבר מהלב, זה שלפעמים אתה פוגע בקבוצה - זה יכול לקרות'".

אתה פגעת בהם יותר כש'דפקת' להם שערים מכריעים. אם לא היית פוגע, הציוצים לא היו מפריעים להם
"נכון, נכון. אז למה הם לא קיללו אותי אחרי הגולים?".

אני בטוח שהם קיללו אותך, בטח היית פחות ברשתות
"לא, הם פשוט נכנסו מתחת לאדמה אחרי הגולים שלי. לא היה להם את הביטחון שיש להם עכשיו, כשהם זוכים באליפויות. עכשיו מישהו 'בא עליהם' אז עכשיו הם מרגישים על גג העולם ומרשים לעצמם להיכנס במשפחה שלי".

בוא נדבר על מואנס דאבור. היית למשל יוצא לקהל בפוסט ואומר תפסיקו עם זה?
"אם הייתי שחקן משמעותי בנבחרת, הייתי מביע את דעתי ואומר שיפסיקו את זה. ברור שהדברים שהוא אמר הכעיסו אותי, זה הכעיס עוד הרבה אנשים, אני בטוח שהוא בתוך תוכו מצטער על מה שהוא עשה והיה יכול אולי למתן את זה או בכלל לא לעשות את זה. ברגע שהוא עשה את זה, הוא צריך לעמוד מאחורי מה שהוא עשה, אבל להגיד לך שצריך לשרוק לו בוז? לא, זה לא יעזור.

הוא צריך להישאר בנבחרת?
"ברור, הוא שחקן מצוין".

דור מיכה ועומר אצילי. ראיתי גם במקרה הזה פוסט שלך שבו אתה נפרד מהם ומביע את הערכתך על התקופה המשותפת, אתה חושב שמכבי צדקה?
"אני לא נותן פידבקים למכבי ת"א. זו החלטה שלהם".

ברמת השיח שלך איתם יצא לך לומר להם 'חבר'ה מה עשיתם'?
"היו לי הרבה שיחות איתם, אבל להטיף להם עכשיו זה לא היה באמת עוזר. הם יודעים שהם עשו את מה שהם עשו וזה היה לא בסדר. הם נפלו לסיטואציה שהוסיפו שמן למדורה, ניסו לתפוס אותם שם בסיטואציה לא נעימה, אני חושב שהם שילמו על מה שהם עשו כבר והם עכשיו במקום אחר. תמכתי בהם בפורמט האישי, לתמוך בהם עכשיו מול המועדון שלי זה לא משהו רציונלי או בריא לעשות. צריך להיות חכם לפעמים ולא להתלהם".