הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שזירי קבע שיא, התאחדות הקליעה תתנער?

הקלע קבע תוצאה מושלמת בליגה, הישג שאמור להוביל להכרה ומענק. היו"ר: "הוא אורח". שזירי: "פשוט חוצפה"

דניאל רוט  24.04.12 - 13:33
שזירי, בהתאחדות חושבים רק על הכסף?
שזירי, בהתאחדות חושבים רק על הכסף?
תחילת כתבה

הקלע דורון שזירי השווה לפני עשרה ימים את שיא ישראל בירי 60 כדורים במצב שכיבה ברובה חופשי (טווח 50 מ', מטווח פתוח) כשצבר 600 נקודות והיה לקלע השני במדינה שהצליח להשיג תוצאה מושלמת במקצה זה. אולם, על אף ההישג המרשים, יכול להיות כי בהתאחדות הקליעה יחליטו שלא לאשר את השיא מסיבה שנויה במחלוקת שנוגדת באופן חד משמעי את תקנון ההתאחדות.

לפי טענת יו"ר התאחדות הקליעה איציק יונסי, שזירי ירה בתחרות על מטרה אלקטרונית מסוג "הרינג", שנמצאת במטווח האולימפי בהרצליה כמטרה ניסיונית, ועל כן קיים ספק בהתאחדות לגבי השיא. חשוב לציין כי העמדה שבה שזירי לקח בה חלק באליפות היא עמדה שהוקצתה לו על ידי הנהלת התחרות, ומדובר בעמדה מן המניין במטווח עצמו.

יונסי סיפר לאתר ערוץ הספורט כי הנהלת ההתאחדות תדון בנושא ותחליט האם יש לאשר את השיא. "יש ישיבת הנהלה בסוף החודש, כרגע השיא של שזירי לא מופיע בסדר היום. נפתח זאת לדיון במידה שיהיה לנו זמן". כאשר נשאל לגבי הטענה על כך שעמדת הירי בה המטרה המדוברת הוקצתה לו על ידי הנהלת התחרות עצמה ובאישורם של השופטים, ענה: "לפעמים בן אדם לא אשם בדברים, אבל אי אפשר להכיר לו בהם. חוץ מזה, הוא נמצא בליגה על תקן אורח".

שזירי עצמו, נכה צה"ל עטור הישגים, הופתע מאוד ביממה האחרונה כאשר שמע בזמן אימון כי ההתאחדות שוקלת האם לאשר לו את השיא. "הרווחתי את השיא ביושר על סמך הישגים ולא ביקשתי שיעשו לי טובה. זו פשוט חוצפה", סיפר הקלע המוכשר לאתר ערוץ הספורט.

שיא ישראל בקליעה יכול להיקבע רק באליפויות ישראל, אליפויות הפועל הפתוחות, בתחרויות בינ"ל ובליגות הישראליות, כמו במקרה הזה. השיא של שזירי אמור להקנות לו מענק בסך 1,500 ש"ח מהתאחדות הקליעה וכניסה לסגל א', הסגל הבכיר שמקנה לו נסיעות לתחרויות הבינ"ל הבכירות ומענק כספי בסך 1,000 ש"ח בחודש בשנה הקרובה.

קריטריון הסגל הבכיר עומד על 595 נקודות לתחרות, אותן ניתן לקבוע בשתי תחרויות מתוך רשימת התחרויות שגם ניתן לקבוע בהן את השיא הישראלי. בנוסף, התאחדות הקליעה צריכה לספק עבור כל קלע בסגל הנ"ל תחמושת אימונים ותחרויות שבדרך כלל מספקים המועדונים עצמם לקלעים שאינם חלק בסגל הבכיר. כדור אימונים עולה עד שקל וחצי לכדור, בעוד כדורים מותאמים לקנה הרובה של הקלע יכולים להגיע למחיר של שני שקלים ליחידה. בשבוע אימונים יורים מאות כדורים וגם לקיחת חלק בתחרויות הוא רציף במקצוע הזה, אז עשו את החשבון בעצמכם.

"לדעתי כל העניין סובב סביב פוליטיקה, זאת הסיבה האמיתית שלא רוצים לאשר לי את השיא", מאמין שזירי. "יש הוצאות כספיות להתאחדות בעקבות ההישג, אחרת מה אכפת להם שהספורט שלנו ייראה טוב? כל העניין הזה שהיו"ר טוען שאני אורח זה קשקוש ולא טענה שאפשר להסתמך עליה. שוחחתי איתו אישית על הנושא, הוא לא היה ברור וניסה להתנער מהעניין. השיא שלי וזה מגיע לי".

לעובדה ששזירי הוא קטוע רגל אין משמעות במקצה ירי השכיבה, בניגוד למקצועות הירי האחרים בהם יש הפרדה וחוקים ברורים בין הקלעים האולימפיים לפראלימפיים. רק מכיוון שהוא לוקח חלק במועדון "בית הלוחם", שלא יכול להעמיד קבוצה של שלושה קלעים בליגה הלאומית, הוא נחשב כאורח בתחרות. בליגה עצמה, הדירוג הוא גם קבוצתי וגם אישי ותקנון ההתאחדות אומר כי קלע שמשתתף כאורח בתחרות יכול להיות מדורג בדירוג האישי, על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

גיא סטריק, מאמנו של שזירי והישראלי היחיד לפניו שצבר 600 נקודות בתחרות, נמצא כרגע בתחרות הקדם אולימפית בלונדון (גביע עולם). סטריק הצליח להעפיל לגמר מהמקום החמישי עם 594 נקודות. בגמר עצמו הוא השיג תוצאה של 102.5 נקודות ונותר חמישי.