התוצאות מול סלובקיה ייכללו בחישוב, ישראל על סף עליה

ישראל מתכוננת לשני המשחקים האחרונים במוקדמות היורובאסקט, אבל הופתעו לשמוע מפיב"א כי מה שייקבע את ההעפלה יהיה יחס הניצחונות, ולא יחס הסלים. המשמעות: ניצחון על הסלובקים יסלול את הדרך לאליפות כבר מחר

רועי גלדסטון  07.09.12 - 13:28
תחילת כתבה

אחרי הניצחון הביתי הקליל על איסלנד (75:92), לנבחרת ישראל נותרו רק עוד שני משחקים בקמפיין מוקדמות היורובאסקט. מחר (שבת, 21:00) הישראלים יארחו את סלובקיה למשחק שיהווה סוג של תור חזרה גנרלית לפני המבחן האחרון בסרביה.

עוד לפני המשחק, בנבחרת הופתעו לגלות כי השתנתה שיטת חישוב הנקודות בשלב המוקדמות. למעשה, משמעות השיטה שתונהג בפועל, תביא לכך שניצחון, לצד הפסד לטורקיה, שבדיה או אזרבייג'אן יביא לעלייה ליורובאסקט כבר מחר.

כידוע, מתוך 6 הבתים, ארבע הנבחרות שיסיימו במקום השלישי בבית שלהם עם המאזן הטוב ביותר, הן שיעלו לאליפות אירופה בסלובניה. עד עתה, במשך כל שלבי הקמפיין סברו בנבחרת כי המשחקים נגד הקבוצה האחרונה בבית א' (סלובקיה או איסלנד) לא ייחשבו בשכלול זה, מאחר וביתר הבתים יש רק 5 נבחרות, אבל אחרי בדיקה נוספת הגיעה הודעה מפתיעה מפיב"א, שהסבירה כי המשחקים מול סלובקיה כן ייחשבו. אם ישראל אכן תנצח מחר ותפסיד לסרביה בחוץ, מאזנה יהיה 6 מ-10 כלומר 60 אחוזים ויהיה לה יתרון על נבחרות שסיימו עם מאזן של 4:4. אם היו מורידים לישראל את התוצאות מול האחרונה (בהנחה שהנבחרת תנצח את סלובקיה ותפסיד לסרביה), היה לה מאזן של 4:4 בקרב על העולות מהמקום השלישי.

משמעות השינוי היא בעצם יתרון מסויים שמקרב את חניכיו של שיבק למטרה, שכן ישראל תשחק שני משחקים יותר מאחרות, אבל עצם ההודעה המאוחרת והשינוי התמוה ממה שפרסמה פיב"א עד כה, הפתיע רבים בנבחרת.

אריק שיבק התייחס לעניין ואמר: "זה התחיל מכך שירון ארבל העלה את הסברה הזו, שיחס הניצחונות ייקבע, ולא הפרש הסלים. לאחר מכן ערכתי שיחה עם מאמני נבחרות שבדיה, בלגיה והולנד, ובסוף הגיעה ההודעה של פיב"א. משמעות השינוי היא לא קריטית עבורנו, אבל זה הופך את המשחק מול סלובקיה ליותר חשוב".

בתוך כך, השחקנם ערכו אימון מסכם והמשיכו להתכונן כרגיל. אלכס טיוס: "אנחנו רק מנסים להישאר בריכוז. הפוקוס הוא רק על סלובקיה ואנחנו לא חושבים עדיין על הסרבים. האולם בבלגראד? לא שיחקתי שם, שמעתי קצת על האווירה במקום, ואני חושב שיהיה קצת יותר לוהט מבאולם באשדוד", הוסיף בחיוך. 

יובל נעימי, שבחלק מהמשחקים ישב על הספסל דקות ארוכות, סיכם: "זה דורש המון עבודה עצמאית, לשמור על עצמך כשאתה לא תמיד משחק. אני עובד לבד על כושר וזה לא אידיאלי, אבל אני מתאמן חזק. לא שאלתי את המאמן למה זה קורה, כי שחקן נבחרת משחק כמה שאומרים לו ואני שמח שסך הכל כן מאמינים בי. חייבים לנצח את המשחק מחר, וזה יכול לבנות עוד בטחון אצלנו".