ריבקין שמטה את הכדור, מדורגת במקום ה-14 הכללי

הישראלית פתחה טוב עם ציון של 27.450 בתרגיל החישוק, אבל עשתה טעות קריטית בתרגיל השני בו קיבלה רק 26.200: "עשיתי טעות אחת קטנה, אבל אני עדיין יכולה לעלות לגמר". נבחרת הנשים פתחה טוב והיא כעת במקום השמיני

דניאל רוט, שליחת ערוץ הספורט ללונדון  09.08.12 - 16:57
ריבקין (AFP). עדיין בתמונה
ריבקין (AFP). עדיין בתמונה
תחילת כתבה

ביום ראשון המשחקים האולימפיים ה-30 בלונדון יגיעו לסיומן. היום (חמישי) נכנסו 7 ישראליות נוספות למעגל התחרויות. מדובר בנטע ריבקין ונבחרת הנשים שפתחו את שלב המוקדמות בהתעמלות אמנותית ליחידות ולנבחרות. שלב המוקדמות יימשך יומיים ובסופו נדע האם הן תעלנה לגמר האולימפי. ריבקין פתחה טוב עם תרגיל החישוק, אך טעות אחת בתרגיל הכדור עלתה מעט ביוקר. לאחר היום הראשון מדורגת ריבקין במקום ה-14 הכללי. נבחרת הנשים פתחה טוב מאוד והיא כעת במקום השמיני הכללי.

היום הראשון של ריבקין
להופעה הראשונה שלה בלונדון ריבקים עלתה להתחרות בתרגיל החישוק, ועשתה זאת לאחר 22 מתעמלות, אחת לפני האחרונה. בתרגיל עצמו ריבקין הפגינה שליטה ובטחון רב, והשופטים הראו את הערכתם בציון די גבוה: 8.800 על הקושי, 9.400 על יצירתיות ו-9.250 על הביצוע. סה"כ: 27.450, שדירג אותה במקום ה-7 אחרי שכל מתעמלת ביצעה מכשיר אחד. ההמשך היה פחות טוב. ריבקין עלתה לתרגיל הכדור, ודווקא תוך כדי אלמנט לא מסובך במיוחד שמטה אותו ואיבדה ניקוד רב. הישראלית קיבלה ציון של 26.200 וסיימה כאמור את יום התחרויות הראשון במקום ה-14. מחר ריבקין תשלים את הופעתה במוקדמות כשתתחרה באלות ובסרט.

"החישוק היה תרגיל טוב מאוד ונקי ובכדור הייתה לי טעות אחת קטנה", סיכמה ריבקין את יום התחרויות הראשון שלה. "עשיתי שטות וחוץ מהטעות הזו הרגשתי שהייתי טובה. המטרה היא לעלות לגמר ואני צריכה לעשות שני תרגילים טובים נוספים מחר כדי לעלות לגמר. אין לי מה לשפר מבחינת התרגיל, רק מבחינת הריכוז. התחושה שונה ממה שהיה לפני 4 שנים בבייג'ין. הפעם היה לי הרבה ביטחון. הרבה ישראלים עודדו אותי וזה נתן לי הרבה מוטיבציה".

ענף ההתעמלות האומנותית אינו ותיק כמו התעמלות המכשירים בתכנית האולימפית. תחרות היחידות הצטרפה למשחקים רק בלוס אנג'לס 84' והתחרות הקבוצתית באטלנטה 96', אבל הענף הצליח מהר מאוד לכבוש את ליבו של הקהל בשל יופיו והוירטואוזיות שמפגינות המתעמלות. בלונדון הוא מתארח באולם וומבלי, שהוא השני בגודלו בבירה האנגלית אחרי הנורת' גריניץ'. בתחרות היחידות (החל מ-14:00), בה משתתפת כאמור נטע ריבקין, כל מתעמלת תבצע ארבעה תרגילים בשלב המוקדמות - בכדור, חישוק סרט ואלות. סך כל הציונים יקבע מי יהיו 10 המתעמלות מבין 24 שיעלו לגמר.

בניגוד לאליפות העולם, שם מחלקים מדליה גם על כל מכשיר בנפרד, במשחקים האולימפיים המדליות הן רק בתחרות הקרב רב. זה כמובן הקטין את סיכוי המדליה של נטע ריבקין, שזכתה בארד היסטורי באליפות העולם בתרגיל החישוק, ולאחר מכן במדליית הכסף באליפות אירופה בתרגיל האלות, אבל בקרב רב סיימה באליפות העולם האחרונה במקום העשירי. עם זאת , ריבקין שואפת גבוה ומקווה להיות במיטבה אחרי שנה נהדרת, ואולי גם להפתיע עם מדליה. היא תנסה בנוסף לשפר את ההישג הטוב ביותר של מתעמלת ישראלית במשחקים האולימפיים, השייך לאירה ריסנזון, שסיימה תשיעית בגמר בבייג'ין.

הפייבוריטית לזכיה במדליית הזהב היא יבגניה קבאייבה מרוסיה, האלופה האולימפית מבייג'ין והמתעמלת המעוטרת ביותר בתולדות הענף: שלוש פעמים אלופת העולם בקרב רב, שלוש פעמים אלופת אירופה בקרב רב ועם שיא נוסף ברזומה - בשתי אליפויות עולם היא זכתה בכל מדליות הזהב האפשריות כולל במכשירים הבודדים. מדובר בכוכבת על ברוסיה וזאת תהיה הפתעה ענקית אם לא תסיים ראשונה בגמר, למרות פתיחה בינונית מבחינתה במוקדמות.

נבחרת הנשים בדרך לגמר?
המקצוע השני בהתעמלות האומנותית הוא התחרות הקבוצתית, כאשר 12 נבחרות העפילו למשחקים האולימפיים וכל אחת מהן תבצע במוקדמות שני תרגילים. חמש מתעמלות יבצעו יחד תרגיל עם חמישה כדורים, ועוד תרגיל עם שלושה סרטים ושני חישוקים. שמונה הנבחרות הטובות ביותר יעפילו לגמר. המדליות יחולקו לנבחרות שישיגו את הניקוד הגבוה ביותר בסיכום שני התרגילים.

גם נבחרת הנשים פתחו את שלב המוקדמות שלהן עם תרגיל הכדורים, שהוא הראשון מבין שניים בשלב בו לוקחות חלק 12 נבחרות. ישראל תנסה לסיים מחר את המוקדמות בין 8 הראשונות ולהעפיל לגמר הכללי שייערך ביום ראשון באולם וומבלי בלונדון. ישראל קיבלה 26.500 נקודות על תרגיל הכדורים בו לא עשו טעויות ולא ספגו עונשים. הבנות של אלה סמופלוב קיבלו 8.800 נקודות על דרגת הקושי, 9.00 על דרגת האומנותית ו-8.700 על הביצוע. מתוך 6 הבנות, ויקטוריה קושל, נועה פלצ'י, פולינה ז'קלוז'ני, מרינה שולץ ומורן בוזובסקי לקחו חלק בתרגיל. ישראל כעת במקום השמיני בתום היום הראשון.

"אנחנו מאוד מרוצות מהתרגיל, שנחשב לחלש יותר שלנו באופן יחסי. מחר ניתן את הכל בתרגיל החזק שלנו", אמרה מורן בוזבסקי לשליחת ערוץ הספורט בלונדון. מרינה שולץ (17), הספורטאית הצעירה ביותר במשלחת, הוסיפה: "עשינו את המקסימום שלנו היום. זה בהחלט מרגש להיות באולימפיאדה. חששתי שאני אפחד מעט, אבל היה בסדר. התרגיל היום נתן לי הרבה ביטחון".

לישראל יש מדליה היסטורית באליפות העולם ב-2011 בתרגיל הסרט והחישוק, מדליה שלא ניתנת לזכיה באולימפיאדה, ובקרב רב נאלצה אז ישראל להסתפק במקום העשירי. השאיפה של המתעמלות - מורן בוזבסקי, ויקטוריה קושל, נועה פלצ'י, מרינה שולץ, פולינה זקלוזני ואליאורה זולקובסקי היא לעלות לגמר ולשפר את הישג השיא במשחקים האולימפיים של נבחרת ישראלית, שהוא המקום ה-6 בגמר. המועמדת העיקרית לזהב היא כמובן רוסיה, האלופה מבייג'ין. נבחרת נוספת שתנסה לחזור לפודיום האולימפי היא איטליה, אלופת העולם שלוש פעמים, ויחד איתן יתמודדו גם בלארוס ובולגריה על המדליות בלונדון.