הישג מצוין: נטע ריבקין שביעית בגמר ההתעמלות האמנותית

הופעה נהדרת למתעמלת, שרשמה הישג שיא לישראל בענף. ריבקין קיבלה את הציון השלישי בטיבו באלות עם 27.800 נקודות. זכתה גם ב-27.350 נק' בחישוק, 26.850 בכדור ו-27.000 בסרט. זהב 2 רצוף לקאנייבה. צפו בביצועיה של ריבקין

דניאל רוט, שליחת ערוץ הספורט ללונדון  11.08.12 - 17:56
תחילת כתבה

נטע ריבקין הביאה הרבה נחת היום (שבת) למשלחת הישראלית אחרי שרשמה הישג שיא בענף ההתעמלות האמנותית. ריבקין סיימה במקום השביעי בגמר הקרב-רב ושיפרה בשני מקומות את ההישג שרשמה אירה ריסנזון במשחקים האולימפיים לפני ארבע שנים בבייג'ין.

ריבקין נתנה הופעה נקייה כמעט לחלוטין משגיאות ושיפרה בעשירית אחת את הציון הכללי שרשמה במוקדמות. המתעמלת סיימה עם 109.000 נקודות בדיוק ודורגה כאמור במקום השביעי הכללי בגמר לפני נציגות מבולגריה, פולין ואוקראינה.

ההישג של ריבקין נמנה על ההצלחות המשלחת הישראלית, למרות שלא הצליחה להביא מדליה אולימפית לראשונה אחרי 5 אולימפיאדות רצופות. כזכור, לי קורזיץ סיימה שישית בדגם הניל פרייד, אלכס שטילוב שישי בגמר תרגיל הקרקע בהתעמלות מכשירים ויעקב טומרקין הגיע שביעי בגמר ה-200 מטרים גב בבריכה. אחרי ריבקין ניתן למצוא את המקום התשיעי של סרגיי ריכטר ברובה אוויר מ-10 מטרים והעשירי של גל נבו ב-200 ו-400 מטרים מעורב אישי.

יש לזכור שריבקין היא בסך הכל ספורטאית צעירה למדי (21) והיא בהחלט יכולה להמשיך ולזכות בתארים ולהביא הישגים רבים גם בעתיד. אמנם בריו דה ז'ניירו 2016 היא תיחשב למתעמלת יחסית ותיקה (25), אך עם עבודה נכונה והתמדה, כפי שעשתה עד עכשיו, היא בהחלט תוכל לרשום הופעה שלישית במשחקים האולימפיים.

"העובדה שהגעתי לגמר האולימפי זה הישג ענק", אמרה נטע ריבקין לשליחת ערוץ הספורט בלונדון, "זו התוצאה הטובה ביותר שלי ואני מרוצה מאוד. התחרות הייתה קשה כי שום דבר לא משתווה למשחקים האולימפיים. עבדתי קשה מאוד במשך 4 שנים כדי להגיע לרגע הזה". לאחר התחרות בישר יו"ר הוועד האולימפי, צביקה ורשביאק, לריבקין כי היא תניף את דגל ישראל בטקס הסיום מחר בערב בלונדון.

על עתידה האישי אמרה ריבקין: "אני עוד לא יודעת אם אגיע לריו 2016, כרגע אני צריכה חופש ואחר כך אחזור להתאמן. אבא שלי ז"ל רצה שאגיע לכאן ואני יודעת שהוא גאה בי מאוד. אני מאמינה שמתעמלות ישראליות בעתיד יוכלו להביא מדליה. הענף הזה מתפתח בארץ במהירות עצומה".

המאמנת הראשית של נבחרת ישראל ושל נטע ריבקין, אלה סמופלוב, אמרה: "ריבקין עשתה עבודה מעולה, היא עלתה מהמקום ה-14 במוקדמות עד המקום השיבעי וזה דבר שקשה מאוד לעשות מבחינה מנטאלית. לדעתי הגיעה לה ציון גבוה יותר בסרט ולכן עירערנו.

התרגיל הראשון - החישוק
ריבקין פתחה את התחרות בתרגיל החישוק וסיפקה ביצוע יחסית טוב מבחינתה. ריבקין קיבלה ציון גבוה על רמת האמנותיות - 9.350 נקודות וגם על הביצוע (9.150), אך דרגת הקושי הייתה יחסית נמוכה בהשוואה למתעמלות האחרות (8.850). לריבקין לא היו עונשים והיא סיימה עם 27.350 נקודות.

התרגיל השני - הכדור
במוקדמות ריבקין הפילה את הכדור וקיבלה רק 26.200 נקודות, אך הפעם התרגיל עבר חלק והיא הצליחה לקבל ציון גבוה יותר מזה שקיבלה שלשום - 26.850 נקודות. ריבקין קיבלה ציון נמוך על דרגת הקושי - 8.4 נקודות, אך הרשימה בביצוע (9.2) ורמת האמנותיות (9.3). השופטים החליטו גם להעניש את ריבקין בהפחתת 5 מאיות מהציון.

לאחר מחצית הגמר דורגה ריבקין במקום התשיעי הכללי, כאשר הפער מהמקום השביעי היה יחסית קטן, אך כבר אז ניתן היה לראות את הפער העצום בין יבגניה קנאייבה ודריה דימיטרייבה מרוסיה לבין יתר המתמודדות.

התרגיל השלישי - האלות
זהו התרגיל החזק של ריבקין, שבשנה שעברה זכתה בו במדליית הארד באליפות העולם. גם הפעם היא הוכיחה שהיא אחת מהגדולות בעולם בתרגיל האלות. ריבקין קיבלה את הציון השלישי בטיבו מבין המתעמלות לאחר שקיבלה 27.800 נקודות. השופטים העניקו לריבקין 9.3 נקודות על דרגת הקושי, 9.350 על רמת האמנותיות ו-9.150 נק' על הביצוע. בזכות ההופעה באלות זינקה המתעמלת הישראלית שני שלבים בדירוג למקום השביעי.

התרגיל הרביעי - הסרט
נטע ריבקין נעלה את התחרות שלה עם ציון יפה מאוד של 27.000 נקודות, שהורכב מ-9.3 נק' ברמת האמנותיות, 9.150 על הביצוע ורק 8.55 על דרגת הקושי. ריבקין החליטה לערער על דרגת הקושי הנמוכה שקיבלה, אך הערעור נדחה על הסף.

המתעמלת האמנותית הגדולה בדורנו, יבגנייה קנאייבה, זכתה במדליית זהב שניה ברציפות במשחקים האולימפיים. אלופת העולם נתנה הופעה על גבול השלמות כאשר ניצחה עם 116.900 נקודות והקדימה בפער גדול את בת ארצה מרוסיה, דריה דימיטרייבה, שצברה 114.500 נקודות. מדליית הארד הלכה לליובו צ'רקאשינה מבלארוס, שפרצה בבכי לאחר התרגיל האחרון שלה, שהעלה אותה למקום השלישי הכללי וסידר לה מקום בפודיום.