הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בין ליונל מסי לאגוארו: הדבר הבא בארגנטינה

הוא פרש מכדורגל לאחר שאביו נהרג, אבל החליט לחזור ועשה זאת בגדול. התערבות עם חבר העלתה את מחירו, נשיא פאלרמו בטוח שימכור אותו ב-40 מיליון יורו וטבס והיגוואין חוששים בגללו למעמדם בנבחרת ארגנטינה. הכירו: פאולו דיבאלה, הדבר הגדול הבא

מור רכס  14.03.15 - 12:00

זה היה אמור להיות עוד אימון שגרתי במגרש הבוקדיפלקו הפסטורלי בפאלרמו, עד שלפתע פרנקו ואסקס ופאולו דיבאלה, צמד הארגנטינים, החליטו להוסיף מעט פלפל ולפתוח בהתערבות. המטרה: להכניס כדור מטווח של 30 מטרים היישר לפח שנשען על הגדר. לאחר מספר ניסיונות לא מוצלחים של ואסקס הגיע תורו הראשון של ילד הפלא בן ה-21 שבדיוק מופתי הנחית את הכדור במרכז הסל וחתם את ניצחונו הקליל.

מי שישב בצד וצפה בהתערבות היה לא אחר מאשר מאוריציו זמפריני - האישיות השנויה ביותר במחלוקת בכדורגל האיטלקי והסוחר הממולח ביותר במדינה. תחביבו הגדול ביותר? לקטוף צעירים כישרוניים מדרום אמריקה ואחרי ליטוש קצר בבירת סיציליה למכור את פרחי הבוסר לכל המרבה במחיר.

"בשבילם, זאת עוד התערבות, בשבילי זה כמה מיליונים נוספים לחשבון בנק", גיחך הנשיא כשגילה שצוותי הטלוויזיה שנכחו באימון תיעדו את ניצחונו המוחץ של la goya ("התכשיט") מקורדובה. אם רציתם לדעת מהו תג המחיר אותו המחזרות הרבות יצטרכו לשלם כדי לזכות בשירותיו של ילד הפלא, מדובר בסכום צנוע של 40 מיליון יורו.

חלון ההעברות ייפתח מחדש רק בעוד מספר חודשים, אבל עכשיו אפשר לנחש מי יהיה המלפפון החם ביותר בקיץ. הכירו: פאולו ברונו דיבאלה, שכבר בגיל 21 נחשב לאחד היהלומים הכי נוצצים בכדורגל העולמי.

ילד פלא תוצרת זמפריני
אבל הרננדס, אדינסון קבאני וכמובן חאבייר פסטורה זכו מיושבי הרנצו ברברה לכינוי המחייב - "פיקירידו" (ילד פלא בסיציליאנית). אם נחשב בזריזות את הסכום הצנוע שהשלישייה הכניסה לכיסו של זמפריני, נגיע ל-70 מיליון יורו. לא רע בהתחשב בכך שהגיעו מפניארול, דאנוביו והוראקן תמורת 15 מיליון יורו בלבד. עם כל הכבוד לכוכבים שהזכרנו, נדמה כי דיבאלה, החלוץ הרותח של פאלרמו (12 שערים העונה) שהפך לאחד הסקוררים המבטיחים שנראו בשנים האחרונות – יסדר לבעלים גזירת קופון גדולה במיוחד.

דיבאלה מסתכל בימים אלו על כולם מגג העולם. הוא בכושר פנטסטי, האוהדים הפכו אותו לאהוב הקהל ולמרות המחיר המטורף שנשיאו דורש, אריות היבשת ממשיכות לחזר אחריו. פאוליטו נמצא כעת בתקופה הוורודה ביותר בקריירה הקצרצרה, אך אם נחזור 6 שנים לאחור נגלה סיפור טראגי שכמעט שם סוף לסיפור הסינדרלה בטרם החל.

"אני קם כשדמעות מכסות את עיניי"
עוד לפני שילד הפלא עלה לכר הדשא והחל לחורר רשתות, אביו המסור, רודלפו, ליווה אותו לכל מקום. "החלום הכי גדול שלו היה שאחד מבניו יהיה כדורגלן. אחיי הגדולים, גונסאלו ומריאנו בחרו בדרך אחרת - אז כבר מגיל צעיר ידעתי שזהו תפקידי", סיפר דיבאלה בראיון לגוארין ספורטיבו: "הוא היה הצל שלי. מעולם הוא לא הפסיד שום אימון או משחק ולא משנה מזג האוויר או העבודה הרבה שהייתה לו. הוא היה מוותר על הכול כדי לראות אותי משחק, עד שפתאום הכל נעצר". בגיל 15, כשדיבאלה ג'וניור התחיל לקצור את הפירות ולהפוך לשם דבר, קרה הנורא מכל ואביו נכנע למחלת הסרטן הארורה. "הוריי לא אמרו לי כלום, הם רצו להגן עליי ולכן הם לא סיפרו לי את האמת המרה, חייתי במחשבה שהמחלה לא רצינית ועוד מעט הוא יבריא", סיפר הבן בכאב.

הטרגדיה הגדולה שנחתה על המשפחה הצנועה, הייתה קשה מנשוא ופאולו החליט לפרוש. "כבר לא הצלחתי להתרכז בכדורגל כשאבא לא לצידי. כל פעם שהבטתי ליציע ולא ראיתי אותו פרצתי בבכי עד שנשברתי". האבל הכבד בו היה שרוי ילד הפלא והחור הכלכלי שהשאיר מותו של אביו, קטע את חלום הכדורגל ודיבאלה פרש כדי לעזור בפרנסת הבית.

"למזלי הגדול המשפחה לא וויתרה לי. אחיי ואמי אמרו לי שרק אני יכול לגרום לאבא נחת שם למעלה והכריחו אותי לחזור לאימונים. אני עדיין חולם עליו בלילות וקם כשדמעות ממלאות את עיניי, אני בטוח שהוא מביט בי מלמעלה ומכוון אותי. כל מה שאני עושה זה רק בשבילו ובזכותו". הרצון העז להגשים את חלום חייו של רודלפו עשו את שלהם ואחרי שדיבאלה התגבר על הטראומה, הוא חזר חזק ומחושל יותר.

"רכשנו את אגאורו החדש"
כבר בגיל 17 ילד הפלא עלה לקבוצת הבוגרים של אינסטיטוטו שהייתה אז בליגה המשנה ושבר את שיאו של מריו קמפס האגדי כשהפך לשחקן הצעיר ביותר שכובש במדי המועדון. החלוץ שהביא לאלביסלסטה את אליפות העולם ב-1978 נאלץ להיפרד מעוד מספר שיאים כשראה את דיבאלה הופך לשחקן הצעיר בתולדות ארגנטינה שפותח ב-38 המשחקים הראשונים בקריירה ולשחקן הראשון של הקבוצה שכובש שני שלושערים בעונה אחת. תוסיפו לכך את שיא הכיבושים במשחקים רצופים (6) ותקבלו טבילת אש חלומית שכללה 17 שערים ב-40 משחקים.

עונת הבכורה הקסומה סידרה ליהלום אינספור הצעות מרחבי אירופה, אך הזוכה המאושר היה אדון זמפריני שרכש אותו ב-12 מיליון יורו והצהיר "רכשנו את אגוארו החדש". למרות המחיר העצום ששולם על הילדון בן ה-18, דיבאלה סיפק את הסחורה בשתי עונותיו הראשונות. עונת הבכורה (בה היה שותף גם ערן זהבי) הסתיימה במפח נפש וירידה לליגת המשנה וגם שם דיבאלה היה רחוק ממימוש הפוטנציאל.

אבל הסבלנות, כמאמר הקלישאה, משתלמת. אם בשתי עונותיו הראשונות הוא כבש רק 8 שערים ב-56 משחקים, העונה ילד הפלא מתפוצץ עם 12 שערים והרגל עוד נטויה. לא רק רקורד הכיבושים מעיד על האיכויות הנפלאות של ה"פיקירידו" התורן של אוהדי פאלרמו. פאולו בישל 7 שערים לחבריו וחישוב פשוט מגלה כי הוא היה מעורב באופן ישיר בכחצי משערי קבוצתו. "בתוך שנתיים הוא הולך להיות גדול יותר מאיברהימוביץ', רונאלדו ומסי", הצהיר זמפריני בראיון לטלוויזיה האיטלקית.

הטוב, הרע המכוער ודיבאלה
אם תציצו בטבלת הכובשים המובילים של הסרייה A תגלו שארבעה מבין חמשת המובילים הם ארגנטינים. קרלוס טבס (15) מאורו איקרדי (14), גונסאלו היגוואין (13) ודיבאלה (12). רצה הגורל וסביר להניח שרק אחד מהם יתפוס מקום של כבוד בין ליאו מסי לסרחיו אגוארו בחוד הנבחרת בעתיד.

כיום, אל אפצ'ה המצולק הוא החלוץ הבשל ביותר, אך למרות זאת, קרליטוס כבר בשלהי הקריירה וקשה להאמין שדווקא הוא ישלים את הטריו המפואר. 'פיפיטה' היגוואין מתגלה פעם אחר פעם כאחד שנעלם דווקא ברגעים הקריטיים. מאורו איקרדי מציג עונה נפלאה, אך האופי הפרובלמטי והשערוריות הרבות בהן הוא מעורב בוודאי לא ירשימו את טאטה מרטינו.

מי שנותר ועשוי לזכות מההפקר הוא ילד הפלא מקורדובה. דיבאלה, שבעבר כבר הספיק לסרב בנימוס להתאחדות הכדורגל הפולנית (דמיאן פרקיס, סביו של פאולו, היגר מפולין לארגנטינה) ולמאמן הסקוודרה אזורה אנטוניו קונטה (למשפחתו שורשים איטלקים), הצהיר שילבש אך ורק את המדים התכולים-לבנים. סגנון המשחק הייחודי לעומת שאר החלוצים בהחלט יכול להוות נקודת יתרון משמעותית על פניהם. דיבאלה שהחל את הקריירה בתור פליימקר והוסט לעמד החלוץ בשל חוש הכיבוש המפותח, יכול לשחק בכל עמדה אפשרית בחוד. בשפיץ, כחלוץ שני או כקיצוני. תוסיפו את גילו הצעיר ואת גיליון ההתנהגות המופתי ותקבלו הרבה סיבות לאופטימיות אצל אוהדי האלביסלסטה.

אם אפשר לקבוע בוודאות באיזו נבחרת ישחק, השאלה הפתוחה מגיעה מגזרת המועדונים – איזו קבוצה תזכה בשירותיו? התכשיט כבר הצהיר שאם תגיע אליו פנייה מברצלונה הוא ישחה אל בירת קטאלוניה היישר מסיציליה: "בסך הכל צריך לעבור את הים התיכון. אני לא חושב שאפילו אצטרך להחליף לבגד ים". בין רשימת המחזרות תוכלו למצוא את ארסנל, ליברפול, פ.ס.ז', רומא ונאפולי, אך נראה כי הקבוצות הרציניות ביותר הן מנצ'סטר יונייטד ויובנטוס. הנהלת השדים האדומים כבר הכריזה כי היא לא תממש את האופציה על רדאמל פלקאו וכי היא הולכת בכל הכוח על הארגנטיני. מנגד, הגברת הזקנה שנמצאת ביחסים טובים עם זמפריני ככל הנראה תצטרך להיפרד בקרוב מפול פוגבה תמורת סכום עתק שחלק גדול ממנו יוקדש כדי להנחית את דיבאלה בטורינו. מה שבטוח, גם ללא המדים של פאלרמו, עתידו של ילד הפלא ימשיך להיות ורוד.