הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הנביא: המאמן שגילה את פפ, טוטי ופירלו

טוטי מעריץ אותו ("הפכת אותי מילד לגבר"), לפירלו הוא שינה תפקוד לפליימייקר ("צריך לשבור את הראש למי שבחר אחרת") ועל פפ השחקן הוא אמר: "יהיה המאמן הטוב בעולם". הסיפור הנדיר של קרלו מאצונה, המאמן שהיה רחוק מהטופ, אך הטביע חותם על הענף לעד

מור רכס  19.03.18 - 14:27

תגיות: קרלו מאצונה

קרלו מאצונה מעולם לא נחשב לאחד המאמנים הגדולים בארץ המגף. הוא לא היה טקטיקן כמו אריקו סאקי, לא היה לו את הקלאס של מרצ'לו ליפי וגם לא את הנוכחות של פאביו קאפלו. למרות זאת, היה בו קסם מיוחד שאי אפשר היה להישאר אדיש אליו.

קשה היה שלא להתאהב בקשיש החביב שאימן ב-14 קבוצות שונות במשך 40 שנים ושבר את שיא ההופעות אי פעם בתור מאמן איטלקי בסרייה A ( למעלה מ-1,000 הופעות). יכול להיות שזה נבע מהפשטות נטולת הפוזות והטרנינג המרושל שליווה אותו בדרך קבע.

אולי זה בגלל המבטא הרומאי הכבד שחלק גדול משחקניו התקשה להבין, אך בעיקר זה בזכות אותו טאץ' נבואי ששום טקטיקה או חליפה לא יכלו לקנות.

ישנם כאלו שיאמרו שקסמיו של "קרלוטו" נבעו מניסיונו עתיר השנים, אולי היה זה חוש על טבעי או מין עוצמה מיסטית קסומה, אך למאצונה היתה יכולת בלתי מוסברת לנבא דברים או לחלופין, תקראו לזה לייצר מציאות.

כשאימן את רומא בעונת 1993/4 הגיע אליו בחור צעיר וביישן העונה לשם פרנצ'סקו טוטי, אותו ילדון רומאי לא בדיוק ידע כיצד להתברג בחוד הזאבים שכלל כוכבים כמו אבל באלבו, קלאודיו קניג'ה ורוברטו מוצי. באחד האימונים מאצונה לקח את הילד המבולבל לצד וצעק לעברו: "תתחיל להתעורר, יש לך ברגליים מה שאין לאף אחד במגרש. אתה עוד תיהיה אגדה פה ברומא".

כמובן שאין צורך לפרט מה עלה בגורלו של אותו ילדון ביישן שהפך במהלך השנים לקיסר הבלתי מעורער של בירת הנצח.

"מיסטר, נפגשנו בגיל 16. הפכת אותי מילד לגבר, גידלת אותי ולא רק ככדורגלן אלא כאדם. לפעמים אני תוהה איך הקריירה ואיך החיים שלי היו נראים בלעדייך", טוטי בירך את מאמנו לשעבר לכבוד יום הולדתו ה-80, "למזלי, היית שם. אני מרגיש כבוד וגאווה שהיתה לי הזכות לגדול תחת אדם נפלא כמוך".

לא רק ברומא, הטאץ' של מאצונה עשה פלאים. כשקרלו אימן את ברשיה החביבה בין השנים 2001-2003 הוא לקח קשר אחורי צעיר והסיט אותו לעמדת הפליימייקר. "צריך לשבור למאמן שהציב אותך שם את הראש", הוא אמר לו בשיחה אישית. לאותו בחור קראו אנדראה פירלו. מלבד זאת, מאצונה החתים את לוקה טוני, נהג משאית בן 25, שאת קריירת המשחק עד אז, העביר בקבוצות משונות מליגות השפל בארץ המגף.

מיותר לציין שכעבור מספר שנים הסקורר המשוגע זכה בנעל הזהב של אירופה. עם כל הכבוד לפירלו ולטוני, הנבואה הגדולה ביותר של קרלוטו שהתגשמה באותה קדנציה בברשיה, קשורה בכלל לבחור חביב וקטאלוני.
באותם ימים שני טיטאנים מזדקנים הגיעו לעיר הציורית בצפון איטליה לשירת הברבור של הקריירה שלהם. לצמד קראו פפ גווארדיולה ורוברטו באג'יו. "תמיד שאלתי את פאפה ( כינוי שמאצונה העניק לגווארדיולה ) למה באת דווקא לכאן? יכולת לשחק בקבוצות גדולות יותר".

לקטאלוני היתה תשובה ברורה: "מבחינתי לשחק עם רוברטו באג'יו ולפרוש". מאצונה ידע על תוכניות האימון העתידיות של חניכו ופעמים רבות נתן לו לנתח יריבות והתייעץ איתו לגבי טקטיקות שונות. "לא הייתי צריך להתאמץ יותר מדי, הוא היה המאמן שלי על המגרש", החמיא השועל האיטלקי הוותיק, שלא דמיין שהנבואה שלו תתגשם בצורה כל כך מוחשית בהמשך.

פעם אחת בלבד התרחש ויכוח בין השניים, וזה היה כשברשיה אירחה את פיורנטינה במחזור ה-32 בעונת 2001/2. בסביבות הדקה ה-70 כשהמקומיים הוליכו 0:1, גווארדיולה, שענד את סרט הקפטן, עזב את עמדתו במרכז השדה ופתח בריצת אמוק לעבר עמדת החילופים.

רוברטו באג'יו האגדי חזר לכר הדשא לאחר פציעה ממושכת ופפ ביקש להעביר לו את הסרט. השניים החלו להתווכח בניהם באקט אצילי כשאף אחד מהם לא מוכן לוותר.

לפתע מאצונה הקשיש קם מהספסל בעצבים וסינן לעבר השניים: "תפסיקו ל*יין את המוח, אני רוצה לנצח את המשחק הזה". פפ ניצל את הצרחות של מאמנו, הלביש לבאג'יו את הסרט וחזר לנווט ממרכז המגרש. ב-20 דקות על כר הדשא הפנטזיסט בעל הצמה האלוהית כבש צמד והוליך את ברשיה ל-0:3 מוחץ.

 מאוחר מכן בחדר ההלבשה מאצונה ניגש לגווארדיולה והצהיר מול כולם: "יום יבוא ותיהיה המאמן הטוב בעולם".

אז נכון, אולי סניור קרלוטו שחוגג היום 81 אביבים מעולם לא זכה בתואר משמעותי במולדתו, אך מורשתו ובעיקר נבואותיו מילאו את עולם הכדורגל בקסמים שיזכרו לעד.

לסיפורים נוספים: #סיפור_על_הכדור