הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

החקירה נפתחה: "תיק זלאטן" שוב בכותרות

מפקח מונה מטעם אופ"א. הכוכב יסיים את הקריירה? כל הפרטים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.04.21 - 19:48

שבועיים עברו מאז אותו דיווח המטלטל לפיו זלאטן איברהימוביץ' הפר את הקוד האתי של אופ"א מאחר והוא מחזיק במניות בחברת הימורי ספורט, והערב (שני) נפתחה החקירה הרשמית. "בהתאם לתקנות המשמעת של אופ"א, מונה היום מפקח אתיקה ומשמעת לנהל חקירת משמעת בנוגע להפרה אפשרית של התקנות על ידי מר זלאטן איברהימוביץ' בגין אינטרס כלכלי לכאורה בחברת הימורים", נכתב בהודעה הרשמית.

כזכור, דיווח מטלטל בכלי התקשורת השבדי "Aftonbladet" סיפר כי זלאטן איברהימוביץ' הפר את הקוד האתי של פיפ"א, זאת לאור העובדה כי הוא מחזיק במניות בחברת הימורי הספורט "Bethard". על פי הדיווח, החלוץ האגדי חשוף כעת להשעיה בת שלוש שנים. לאור העובדה כי מדובר בשחקן שיחגוג יום הולדת 40 באוקטובר הקרוב, אפשר להניח בביטחון כי השעיה שכזו תוביל גם לפרישה מכדורגל.

ואולם, האם השעיה שכזו היא באמת ריאלית? ובכן, כרגע רב הנסתר על הגלוי. על פי התקשורת בשבדיה, ההתאחדות המקומית הייתה מודעת לבעיה הנוגעת לזלאטן איברהימוביץ' במשך שלוש שנים ואף פנתה בעניין לפיפ"א כדי לקבל הבהרות. עם זאת, לא ברור אילו תשובות בדיוק קיבלה ההתאחדות בתגובה.

לגבי הענישה האפשרית, התקנות של פיפ"א לא נבחנו באופן רציני בשנים עברו, ועל כן כמעט בלתי אפשרי להעריך כיצד הארגון יפעל במקרה זה. ניקלאס בנדטנר וקיראן טריפייר אמנם נענשו בעבר בגין עבירות הקשורות בהימורים, אבל העונשים לא הוטלו על פי התקנון האתי של פיפ"א.

כזכור, ביורו 2012 כבש בנדטנר שער לזכות נבחרת דנמרק במשחק מול פורטוגל, ולאחר מכן חשף תחתונים ועליהם פרסומת סמויה לחברת הימורים. הוא נקנס על כך ב-100 אלף יורו על ידי אופ"א וכן בהשעיה ממשחק מוקדמות אחד בגביע העולם. ב-2019, טריפייר הפר חוקי הימורים של ההתאחדות האנגלית והושעה לעשרה שבועות מכל פעילות כדורגל.

בכל מקרה, אם זלאטן איברהימוביץ' ייענש, נבחרת שבדיה עצמה לא תיפגע. "יש כללים על הנייר, אבל כרגע לא ברור לנו מה קורה בפועל אם מישהו עובר עליהם", אמר יוהאן קלאסון, קצין יושר בהתאחדות הכדורגל השבדית. בכלי התקשורת שבו נחשפה הפרשה, נכתב כי נעשתה פנייה לפיפ"א ולאופ"א לקבלת תגובה, אבל ארגונים אלה לא רצו להגיב.

באופן טבעי, לא רק בשבדיה עסקו בסיפור המסעיר. ב"דיילי מייל" הבריטי השיגו תגובה ממנכ"ל חברת ההימורים שבה שותף זלאטן, אריק שארפ, שאמר: "את השאלות צריך להפנות לפיפ"א. יש לנו הסכם עם זלאטן שאנחנו מקיימים ואם יתעוררו בעיות, נטפל בזה ביחד איתו". תגובה של זלאטן עצמו או של סוכנו מינו ראיולה טרם נמסרה.