הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בלילות כרים: חצי השנה שבנזמה ירצה למחוק

בקיץ האחרון שמו של בנזמה נקשר לבילויים ליליים עם ריהאנה, אבל הפרשה החדשה היא סיפור גדול בהרבה. כמעט אף צרפתי לא תומך בו, התקשורת נהנית לקטול אותו, ואף אחד לא מסוגל להמר האם זה ייגמר בישיבה בכלא. בינתיים, לפחות בריאל מדריד מאמינים בו

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  21.11.15 - 13:30

תקציר הפרקים הקודמים: (חלק נרחב נלקח מתוך "ל'אקיפ"):
תחילת חודש יוני: הטלפון הסלולרי של מתיו ולבואנה נגנב. כמה ימים לאחר מכן, קשר נבחרת צרפת מקבל שיחות טלפון ממספר אנשים שמאיימים להפיץ לכלל הציבור סרטון אינטימי שלו ושל חברתו, במידה ולא ישלם להם סכום של 100 אלף אירו. ולבואנה מגיש תלונה במשטרה.
יוני ועד תחילת אוקטובר: במשך קרוב ל-4 חודשים, משטרת צרפת מנהלת מעקב צמוד אחר 3 חשודים מרכזיים שעל פי החשד סוחטים את ולבואנה. האזנות הסתר מניבות 6 שיחות מפלילות של הסוחטים.
5.10: נבחרת צרפת מתכנסת בקלרפונטן (בית הנבחרות של צרפת) לקראת צמד משחקי הידידות מול ארמניה ודנמרק. על פי החשד: בהתכנסות זו בנזמה משוחח עם ולבואנה בנוגע לקלטת הסקס.
13.10: הפרשה עולה אל פני השטח בכלי התקשורת בצרפת לאחר מעצרו של ג'יבריל סיסה ו-3 החשודים המרכזיים. סיסה שוחרר ממעצר עוד באותו ערב.
14.10: 3 החשודים המרכזיים נשארים במעצר בחשד לסחיטתו של ולבואנה.
16.10: הצהובון הצרפתי "קלוזר" מפרסם שישנה אפשרות סבירה שבנזמה יגיע לשימוע משפטי.
2.11: אדם רביעי (כרים ז.), חבר ילדותו של בנזמה, נעצר בליון בחשד למעורבות בנסיון הסחיטה. על פי החשד: הוא היה מופקד ע"י 3 החשודים המרכזיים ליצור קשר עם בנזמה כדי שחלוצה של ריאל מדריד ידבר עם ולבואנה באסיפת הנבחרת שהתקיימה בתחילת אוקטובר.
4.11: בנזמה נעצר ע"י משטרת ורסאיי בפריז. באותו הערב, ולבואנה משנה את תמונת הפרופיל שלו בפייסבוק לתמונה יחד עם בנזמה כאות תמיכה בחלוץ.
5.11: לאחר לילה במעצר, בנזמה מובא בפני שופט. התביעה מגישה כתב אישום כנגד החלוץ בגין "השתתפות בניסיון לסחיטה ומעורבות בניסיונות לעבירה פלילית שהעונש המינימאלי בגינה הוא 5 שנות מאסר". בנוסף: נאסר על בנזמה ליצור כל קשר עם ולבואנה ועם העצורים המרכזיים. החלוץ משוחרר בהמשך היום בתנאים מגבילים, וחוזר לספרד.

9.11: שר הספורט הצרפתי, פטריק קאנר, תומך בהרחקת ספורטאים מהנבחרות הלאומיות בזמן שמתנהל כנגדם משפט.
10.11: תחנת הרדיו הצרפתית "Europe 1" מפרסמת את תמלילי השיחה שנערכה בין כרים בנזמה לבין חבר הילדות שלו (קארים ז.) לאחר שהחלוץ שוחח עם ולבואנה באסיפת הנבחרת: "אמרתי לו (לוולבואנה): אם אתה רוצה שהווידאו יושמד, חבר שלי יבוא לראות אותך בליון. תסגור את זה איתו באופן ישיר".
11.11: עו"ד של בנזמה במתקפה חריפה כנגד כלי התקשורת בצרפת: לטענתו, השמיטו את המשפט בו בנזמה קורא לוולבואנה לא לשלם לסוחטים.
12.11: "לזכות ללא בנזמה" - כותרת "ל'אקיפ" בבוקר יום חמישי. בהמשך נכתב: "פרשיית קלטת הסקס בהחלט יכולה למנוע ממנו להשתתף ביורו".
13.11: AFP מדווחת שבחקירתו בשבוע שעבר, קארים בנזמה הודה שתיווך בין חבר הילדות כרים זנאטי לבין מתיו ולבואנה.
15.11: "אס" הספרדי מדווח שפלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד, הזהיר את בנזמה שבמידה והוא יורשע ע"י בית המשפט, המועדון ישתחרר מחוזהו.
20.11: ולבואנה מוזמן לשימוע בבית המשפט בפריז. באותו הערב הוא אמור לקחת חלק במשחק החוץ של ליון בניס.

כשאין כדורגל, יש כותרות
כנראה שרק אירוע טראגי במימדים כל כך גדולים היה יכול להסיט את השיח הציבורי בצרפת בשבוע האחרון. הפיגועים הרצחניים בפריז שגבו את חייהם של 129 אנשים, אותם פיגועים שהחלו מחוץ לסטאד דה פראנס, תפסו במשך שבוע שלם את הכותרות בעיתוני הספורט בצרפת. לעמודים האחרונים נדחק האיש שעמד בלב הסערה הציבורית ברפובליקה עד אותו יום שישי שחור, כרים בנזמה.

הליגה בצרפת הסתיימה עוד לפני שהחלה, הנבחרת מנהלת מרתון משחקי ידידות לקראת היורו, וגם בליגת האלופות, שלב הבתים לא מרגש יותר מדי אנשים ברפובליקה. מה עושים כשאין כדורגל? מתעסקים בכל מה שמסביב, אתם יודעים, כמו כאן בארץ.

הספורט הצרפתי עוסק אך ורק בשם אחד מאז צצה "פרשיית ולבואנה": כרים בנזמה. אם בקיץ האחרון שמו נקשר לבילויים ליליים במועדוני הצמרת בארה"ב יחד עם הזמרת ריהאנה, הפעם, הזמירות הפכו לרעש מחריש אוזניים עבור חלוצה של ריאל מדריד. כשהוא בנקודת השפל הגדולה בחייו, בנזמה נותר בודד במערכה.

על חבריו לנבחרת נאסר להתראיין בעניין, ורק איש אחד, "אביו הרוחני", זינדין זידאן נשאר לתמוך בילד שהביא לבירת ספרד בקיץ 2009: "זה מאוד נגע ללבי ברגע שראיתי אותו חוזר מהמעצר בפאריז. ראיתי אותו, דיברתי איתו. אני מאמין לכל מה שהוא אמר לי. נקודה".

"הריח של היורו" הולך ומתחזק. בעוד קצת פחות מ-7 חודשים ייצא לדרך האירוע שאמור להשיב את גאוות הספורט לעם בצרפת, לאחר 16 שנים של ביקורות חריפות, מרידות בחדר ההלבשה אבל בעיקר: תחושת אכזבה שכל פעם צפה לה מחדש.

אותם כלי תקשורת שחרצו את דינו של בנזמה בעודו מובא בפני שופט לשמוע את ההאשמות כלפיו, הפכו את מקלדות המחשב לגיליוטינות גלויות לכל. יש שיגידו שעצם העובדה ששמו "כרים" עשתה את העבודה קלה יותר עבורם, אבל זו כבר סוגיה אחרת.

קשה מאוד לראות את בנזמה נשלח לכלא בסופה של פרשיה זו. הכסף הגדול, ההילה התקשורתית ועורכי הדין מהצמרת המשפטית ככל הנראה יוציאו את חלוץ ריאל מדריד מן התסבוכת הזו (כפי שעשו זאת בפרשיות קודמות: פרשת זאהיה-נערת הליווי ועוד).

השחקן בעל מספר ההופעות הגדול ביותר בסגל הנבחרת נכון להיום, ניצב בפני הפרק הקשה בחייו. לאחר שהצליח להשכיח את הביקורות בנוגע ליכולת המקצועית שלו על הדשא, הסיפור כאן שונה לחלוטין. דווקא לאחר שנכנס לזוגיות חדשה שהולידה לו את בתו הבכורה, דווקא שהכל היה נראה בדרך הנכונה לקבל סוף כל סוף את הבנזמה שכולם ציפו לו מתחילת הקריירה, פעם נוספת: סביבת האנשים איתם הוא גדל בפרבריה המזרחיים של ליון, נתנה את אותותיה במלוא הדרה.

תמיכה תקשורתית? תשכחו מזה. אפילו שר הספורט הצרפתי תמך ברעיון להשאיר מחוץ לנבחרת הלאומית כל ספורטאי שמצוי בתהליכי משפט. את הלך הרוחות בתקשורת הצרפתית הבנו טוב מאוד בשבועות האחרונים. בנזמה הוא אישיות בלתי רצויה עד שיוכח אחרת ע"י בית המשפט (גם אז, ישנו ספק גדול אם הדעה תשתנה).

על דבר אחד כולם מסכימים: לבנזמה אין תחליף כיום בנבחרת. השחקן שמתחיל את עונתו ה-7 כחלוצה הבכיר של ריאל מדריד כבר הפנים את העובדה שהערכה מיוחדת מהתקשורת הוא כבר לא יקבל. אבל, לכו תדעו: אולי שער בגמר היורו יביא את השינוי המיוחל. בינתיים, הוא יסתפק גם בשער בקלאסיקו מול ברצלונה, שיוכיח לאנשי ריאל למה הם עדיין מאמינים בו, למרות כל הצרות והסיפורים מסביב.

בצרפת, בדומה לבנזמה, שמו להם למטרה לצאת לדרך חדשה. שער ניצחון בקלאסיקו בהחלט יעשה את העבודה, אבל בתוך תוכו הוא יודע: את כותרות העיתונים שכבר חרצו את גורלו של הבן הסורר בכדורגל הצרפתי, כבר לא יהיה אפשר לגנוז.