הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

חומת מגן: הבעיות של ג'וניור בבארסה

לג'וניור פירפו יש את הנתונים כדי להיות הצלחה בברצלונה. הוא מתאים לשיטה, קורא את המשחק ותורם בשני חלקי המגרש. אבל עם אבא אוהד ריאל מדריד, היסטוריה של ציוצים נגד ליונל מסי ואגדה שמשחקת בעמדה שלו, לא בטוח שהוא יקבל את ההזדמנות. פרופיל

אריק רייניש
אריק רייניש  10.08.19 - 19:28

צירוף שחקן בכדי שישמש כגיבוי מהספסל בקבוצת עלית עלולה להוות הימור מסוכן, גם למועדון וגם לשחקן עצמו. הרי לא כל אחד יכול להצליח כמו אנדרו רוברטסון, שנרכש על ידי ליברפול מהאל ופחות משנתיים לאחר מכן הפך לאחד המגנים הטובים בעולם. אותם שחקנים צעירים "מתייבשים" על הספסל, ולא רק שהם לא משתפרים כשחקנים, אלא גם צוברים חלודה.

מצד אחד, המועדון נאלץ להתמודד עם שחקן שעשוי להתמרמר על מעמדו ומצד שני, בעת הצורך, הוא עשוי לקחת חלק במשחק בעל חשיבות, אם אחד מהכוכבים מורחק או פצוע. כל מועדון על זקוק לשחקני ספסל ברמה גבוהה ולכן בכל חלון העברות כסף רב נשפך עליהם. הקיץ, ברצלונה הסכימה להוציא סכום שעשוי להאמיר לכ-25 מיליון אירו כדי להביא שחקן לעמדת המגן השמאלי המחליף, עמדה שנותרה יתומה בעונה שעברה. אחד שיהווה תחליף ראוי, אך כזה שיוכל לרשת בעתיד את אחד מכוכבי הקבוצה, ג'ורדי אלבה. לנעליים הללו ייכנס ג'וניור פירפו.

מידת התאמה גבוהה
למרות הפחד של האוהדים מהיום בו ג'ורדי אלבה לא יחרוך את האגף השמאלי, לפירפו, על הנייר, יש את הכלים להצליח בקאמפ נואו. למרות מימדיו הפיזיים המרשימים – מה שעשוי לעזור לבאלגרונה, שלוקים בתחום הפיזי – דווקא אינטיליגנצית המשחק היא זו שמדגישה את מידת ההתאמה שלו לברצלונה. גם בחלק ההגנתי, אך גם בהתקפי, במערך של שלושה בלמים.

בעוד בהגנה קריאת מהלכי היריבה עוזרת לו לחטוף 4.44 כדורים למשחק ולהשתלט על 6.15 מאיבודי היריבה, בהתקפה ראיית משחק משובחת עוזרת לו למצוא את חבריו במסירות שמסכנות את שער היריבה (3.93 כאלה למשחק בדיוק של 82.6 אחוז נמסרים לשליש האחרון של המגרש) ולבצע פריצות שיוצרות מצבים מסוכנים ברחבה. לראייה, מלבד אלבה (97), אף שחקן הגנה בליגה לא נגע בכדור ברחבת היריבה יותר מפירפו – 86 פעמים. כשהמוסר או מקבל הכדור יהיה מסי, המצבים של פירפו יהיו מסוכנים הרבה יותר.

כשמוסיפים לכך את המהירות, כוח הפריצה והיכולת הטבעית בצד ההגנתי (1.6 תאקלים למשחק, כשרק 0.6 פעמים מצליחים לעבור אותו באמצעות כדרור פר 90 דקות) וההתקפי (3.08 נסיונות כדרור למשחק, באחוזי הצלחה של כ-52 אחוז) – שבאו לידי ביטוי בבישול 5 שערים והבקעת עוד 3 כאלה – אפשר להבין מדוע ריאל מדריד וליברפול התעניינו בו, ולמה ברצלונה רכשה אותו.

אלבה, לצורך ההשוואה, מכדרר פחות (1.04 כדרורים באחוזי הצלחה של 53.3) מתקל פחות (1.1), ועוברים אותו יותר באמצעות כדרור (0.8). כמובן שעדיין לא ניתן להשוות בין השניים, אך המספרים יכולים להמחיש את גודל הכישרון של המגן. "יש בו הרבה פוטנציאל", ציין אקס ברצלונה וחברו מבטיס, מארק בארטרה, "הוא תמיד יודע להיות במקום הנכון בזמן הנכון".

ואכן, הטיימינג של מגן בארסה החדש בהחלט נהדר, על המגרש ומחוץ לו. בעוד על המגרש ידע לתזמן את המסירות והפריצות שלו ואף את הופעת השיא שלו (שער ובישול מול קבוצתו העתידית בקאמפ נואו), מחוץ למגרש, המעבר שלו לקטלוניה גרם למעין היסטוריה ספורטיבית במולדתו. היה לו את המזל להיות השחקן הראשון ממוצא דומיניקני שחותם בברצלונה, כשעוד לפני כן הפך לשחקן הראשון שנולד ברפובליקה הדומניקנית שמשחק בלה ליגה.

הופעת הבכורה שלו בליגה גררה טירוף באי. אנשי התקשורת המקומיים אף התקשרו לספר לו עד כמה כולם גאים בו, זאת למרות שעזב לספרד כבר בגיל 6, בחר לייצג את הנבחרת הספרדית וזכה איתה לאחרונה באליפות אירופה עד גיל 21 תוך שהוא מציג יכולת טובה לאורך הטורניר. על פניו, נראה כי לפירפו יש את הפוטנציאל להיות חלק מדור העתיד של ברצלונה.

יעמוד במכשולים שבדרך?
כעת, ניצבת בפניו משימה לא פשוטה. לא רק לפרוץ לרחבת היריבות, אלא גם לתודעת הקהל. להיות מוכן, פיזית ומנטאלית, ליום בו יצטרכו אותו. אין סוף דוגמאות מהעבר הוכיחו כי זו משימה לא פשוטה לשמור על דריכות גם כשאתה לא צובר דקות באופן קבוע, מה עוד שיש לו היסטוריה בעייתית. בשתי העונות האחרונות הוא הושבת עקב פציעות שרירים ל-7 חודשים במצטבר והחמיץ 29 משחקים אפשריים בסך הכל. ממיטת הטיפולים יהיה לו קשה להיאבק על מקומו בהרכב, בטח מול אחד מהמגינים הטובים בהיסטוריית המועדון.

מעבר לכך, הוא אף עלול להתמודד מול יחס צונן מאוהדי הקבוצה, ואולי גם מחבריו לחדר ההלבשה. בעברו הודה כי אביו אוהד ריאל מדריד, וכשהיה נער צייץ כי הוא מאחל לפציעתו ומותו של מסי, ואף כינה אותו עכברוש. כמובן שהוא הספיק להתנצל מאז, אך זו בוודאי לא הדרך לפתוח את דרכך במועדון החדש.

ברצלונה מנסה, לאט לאט, להעביר את השרביט מהדור המבוגר והמוצלח לזה הצעיר, מבלי לפגוע בהישגיות הקבוצה. החתמת שחקנים דוגמת דה יונג וארתור היא רק תחילת התהליך. פירפו יצטרך להוכיח שיהיה שגם הוא יכול להיות חלק מהחבורה הזו.

הציוץ שסיבך את פירפו: