הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לסדר את הראש: ראמוס ופיקה בקרב על המורשת

סרחיו ראמוס התעסק בסרט הדוקומנטרי שלו, ג'רארד פיקה כבר חושב על הימים שאחרי הפרישה והשאיפות לרוץ לנשיאות ברצלונה. שני הבלמים הבכירים של ריאל והבלאוגרנה כבר מזמן לא מה שהיו פעם והמחשבות במקום אחר. האם הם יצליחו להתעלות בקלאסיקו?

אבירן גרין
אבירן גרין  18.12.19 - 12:57

זה היה אמור להיות ערב רגוע יחסית. ריאל מדריד הגיעה לגומלין שמינית גמר ליגת האלופות בסנטיאגו ברנבאו מול אייאקס ביתרון נוח של 1:2 מהיוהאן קרויף ארינה וסרחיו ראמוס, שהרשה לעצמו לספוג צהוב והרחקה, ישב ביציע הכבוד בנינוחות, אבל עם תוספת מיוחדת. לצפיה שלו בחבריו התלווה צוות צילום כחלק מהסרט הדוקומנטרי שהוציא מאוחר יותר השנה. הסוף מאותו ערב ידוע, ה-4:1 להולנדים נחשבת לאחת ההשפלות הגדולות של הבלאנקוס בעשור הנוכחי והמצלמה תפסה את ההלם על פרצופו של הקפטן באופן מושלם.

אפשר להגיד שמבחינתו של ראמוס העיתוי בו צולם ביציע לא היה יכול להיות טוב יותר. רגע טלוויזיוני שכזה בו הקפטן צופה בעצבות בספינה השוקעת, אבל את ריאל מדריד וכל מי שהיא חשובה לו זה ממש לא עניין. העובדה שהבלם לא היה על המגרש כדי להרים את חבריו ולמנוע את ההשפלה וההעדפה לצלם דוקומנטרי דווקא בערב שכזה העידה יותר מכל שהוא כבר מתעסק במשימות שעומדות לפניו אחרי שהמסך יירד על הקריירה שלו.

כן, בלי ששמנו לב, אותו ילד ארוך השיער שהגיע מסביליה כבר בן 33 וכבר השיג הכל ב-16 השנים שלו בריאל מדריד. אין ספק שהקפטן כבר חקק את שמו בספרי ההיסטוריה של הכדורגל העולמי, הספרדי וגם בזה של הבלאנקוס ולכן, באופן די טבעי, אפשר להגיד שישנו שובע מהכדורגל ומחשבה על החיים שאחרי שמתבטאת גם על המגרש. כי לכבוש בפנדלים זה נחמד, אבל התרומה ההגנתית כבר לא מה שהייתה פעם.

וגם המספרים מעידים על כך. בשנתיים האחרונות ראמוס רשם את הממוצע הנמוך ביותר שלו בליגה הספרדית מבחינת תיקולים (1.6 למשחק העונה, 1.5 למשחק ב-2018/19), התערבויות (1.6 העונה, 1.3 ב-2018/19) וחסימות (0.1 למשחק). ריאל מדריד מעמידה אומנם את אחת מההגנות הטובה בלה ליגה, אבל קשה להגיד שזה בזכותו. קחו למשל את השער שספגו הבלאנקוס בתחילת השבוע בו עמד אומלל מול הרוחב של דניאל ואס שמצא את קרלוס סולר. לא מה שהתרגלנו אליו.

וממש מן העבר השני גם לברצלונה יש בלם כזה, שכבר ראה ועשה הכל במדיה ורוצה לראות ולעשות הכל אצלה גם אחרי שיפרוש - ג'רארד פיקה. עת עלה לגדולה, הפך קפטן המשנה של הבלאוגראנה לשגריר של קטאלוניה. הדיבורים מחוץ למגרש על עצמאות, ייצוג העם הנכבש בשלל אירועים ומשחקי ראווה וריבים עם אוהדי נבחרת ספרד זועמים קצת השכיחה את המטרה שלשמה הוא התכנס: לשחק כדורגל.

אם המספרים של ראמוס לא מרשימים אלה שמציג פיקה העונה רעים אפילו יותר: 0.9 תיקולים ו-0.9 התרעבויות למשחק מהווים שפל מבחינתו, לפחות בליגה הספרדית. ברצלונה מעמידה העונה הגנה שערורייתית שספגה כבר 20 שערים ב-16 משחקים (אותה כמות שספגה ויאדוליד ב-17 משחקים העונה, פי שניים יותר ממה שאתלטיקו ספגה עד כה העונה) ולכו תדעו איפה היא הייתה ללא מארק אנדרה טר שטגן.

לעומת ראמוס, התוכניות של פיקה ידועות לכולם והוא כבר הביע אותן בעבר: התמודדות על נשיאות ברצלונה. הבלם הודה שהחוזה הנוכחי, שמסתיים בקיץ 2022 יהיה האחרון שלו, אבל אל תתפלאו אם הוא לא יפרוש בתור שחקן הרכב במרכז ההגנה. בעיקר אם סמואל אומטיטי ישוב לעצמו אחרי הפציעות הקשות שעבר. בין לבין, הוא הספיק לשבת

ובכל זאת, כשקלאסיקו מונח על הכף ועוד כזה שיוכל להשפיע על מאזן הכוחות בליגה הספרדית, הפנים נישאות לשני המנהיגים הגדולים שיהיו על כר הדשא. ראמוס ישבור את שיא ההופעות לשחקן באירוע הנפיץ ביותר שיש לכדורגל האירופי להציע ויעמוד בגאון מול ליאו מסי, פיקה יצטרך לעצור את הכוכבים הברזילאים הצעירים ויהיו הראשונים להגיב על כל עימות. אולי הראש שלהם כבר חושב על היום שאחרי, אבל לשעתיים בקאמפ נואו הוא יתפנה לדבר אחד בלבד.