הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מסי בעדיפות ראשונה. ג'ורדי? הוא נכס"

עתיד הפרעוש והחלום: צפו בראיון עם נשיא ברצלונה החדש-ישן, ז'ואן לאפורטה

ארבל עשת
ארבל עשת  08.03.21 - 09:39
תחילת כתבה

בניגוד לשנים האחרונות בהן ברצלונה היא מילה נרדפת לליאו מסי ותו לא, בתחילת המילניום היא הייתה ההגדרה המילונית לכדורגל יפה וקבוצתי וגם לאין-ספור תארים. ז'ואן לאפורטה היה הנשיא שהוביל את הבלאוגראנה ב-2003 עד 2010 לימים יפים שכללו שתי זכיות בליגת האלופות וגם את הטיקי טאקה של פפ גווארדיולה. כעת, אחרי שנבחר ברוב קולות בבחירות לנשיאות, לאפורטה ינסה לשחזר חלק מהקסם ההוא. עוד לפני הבחירות, לאפורטה העניק ראיון מיוחד לאולפן האלופות ובו דיבר על התקופה ההיא, על המצב הנוכחי של המועדון הקורס והרצון שלו להשיב את בארסה לגדולתה.

"אלו היו שבע שנים מוצלחות של ברצלונה, בעיקר ב-2009 בה זכינו בהכל, שישה תארים משש תחרויות, יהיה קשה מאוד להתעלות מעל זה", סיפר לאפורטה ונשאל מה הזכרון הגדול ביותר שלו מהתקופה: "קשה לי להגיד רק אחד, כי היו לנו ימים מאוד יפים. אם אני חושב על זה אולי אבחר במשחק מול ריאל מדריד בסנטיאגו ברנבאו ב-2005/06 (ברצלונה ניצחה 0:3 במשחק בו רונאלדיניו זכה למחיאות כפיים מאוהדי ריאל). זה היה משחק פנטסטי, משחק היסטורי שיזכרו, הייתי שם כנשיא, והקבוצה הייתה נפלאה. היה משחק קסום".

מה היה סוד הקסם שלך בתקופה ההיא?
"להאמין בעצמנו וביכולות שלנו. עבדנו בשיטה ייחודית תחת הפילוסופיה של יוהאן קרויף, עבדנו קשה מאוד לפתח את לה מאסיה (קבוצת ברצלונה ב'), להיות גאים במי שאנחנו ובמה שאנחנו מייצגים. אנחנו מייצגים מדינה ואנחנו מועדון קטאלוני, ומייצגים את קטאלוניה ובאותו זמן אנחנו מועדון שפתוח לעולם, מכיוון שיש לנו תומכים/אוהדים בכל העולם. הפכנו את המועדון לגלובלי באותה תקופה".

"עוד מאפיין מהמודל שלנו בתקופה ההיא היה שאנחנו יותר ממועדון. היינו חלוצים בתחום האחריות התאגידית של מועדוני הכדורגל, היינו מחוברים לחברה, היינו סולידריים כמועדון וניסינו להעביר מסר - פיתחנו תוכניות לעזור לילדים והייתי מאוד גאה בזה".

ומה עכשיו?
"עכשיו אני רוצה לעשות את זה שוב. עשיתי את הטוב ביותר שלי להפוך את ברצלונה לגדולה בכדורגל העולמי וזו הסיבה שהחלטתי לחזור. אני אוהב את בארסה, אני מאוד מחויב למשימות הללו ויש לי את הניסיון ומספיק אומץ לנסות לעשות זאת שוב. זאת תהיה המטרה שלי, שברצלונה תהיה המובילה מבין המועדונים בכדורגל העולמי".

"ברצלונה גדולה ומאוד חשוב להאמין בעצמנו, בפוטנציאל ובאפשרויות שיש לברצלונה. הסלוגן שלי הוא 'אנחנו אוהבים את בארסה' ועם הניסיון שלי והחשיבה שלנו ואיך שאנחנו מכירים את המועדון, הרצון הוא שברצלונה תהיה מיוחסת בעולם".

"לדירקטורים הקודמים הייתה אובססיה למחוק כל דבר שעשיתי"

מה התוכניות שלך?
"להיות קוהרנטי, ולעבוד, לעבוד ולעבוד טוב, זו התוכנית שלי ושל הקולגות שאיתי. נעבוד חזק מאוד לכסות את החובות שלנו, נעבוד קשה מאוד להקטין את ההוצאות ולהגדיל את ההכנסות. יש כמה קווים מנחים של עסקים שאנחנו חייבים לפתח כשאנחנו נכנסים למועדון".

"אנחנו צריכים לעבוד מאוד קשה כדי להגיע להכנסות חדשות. אנחנו יודעים איך לעשות את זה, אנחנו יודעים איך להביא עוד ספונסרים, יש כרגע רק 29 קטגוריות, ויש עוד הרבה אפשרויות נוספות".

ברתומאו קיבל את המועדון כמועדון הטוב בעולם והוא עזב אותו כשהוא הרוס - כמה זה מכעיס אותך וכמה גדול הנזק?
המורשת שלי, אם להיות כנה, הייתה הכי טובה שמועדון יכול לקבל, או נשיא חדש יכול לקבל. הנשיא ודירקטורים נוספים שעזבו בנובמבר את המועדון עשו עבודת ניהול רעה, והניהול הרע הזה גדל עם הקורונה. הם נכשלו כי הייתה להם אובססיה למחוק כל דבר שעשיתי, ואובססיה להגיע למיליארד דולר בהכנסות. הם לא חשבו על החוב ולא על ההוצאות, כי באותו הזמן שהם ניסו להגדיל את ההכנסות, החוב גדל וההוצאות גדלו, והתוצאה והרווחים נעלמו".

"המדיניות שהם הלכו לפיה, לטעמי, לא הייתה הנכונה. הם זנחו את השחקנים הצעירים שלנו והלכו לקנות שחקנים מבחוץ. המשא ומתן שלהם לא היה טוב. הם קנו במחירים גבוהים ואז הפחת עליהם גדל, והתוצאה של זה היא שההוצאות היו כאלו שלא ניתן לשרוד איתן לאורך זמן, וההכנסות עקב הקורונה פחתו, וזו תוצאה של הפסד ונוצר חוב גדול. אני מכיר את ברצלונה, והודות לנכסים שלנו והניסיון שלי אנחנו יכולים להפוך את המצב ולשפר את המצב הכלכלי והספורטיבי של ברצלונה".

"חושב שמסי רוצה להישאר בברצלונה - נוכל להילחם בהצעה של פ.ס.ז'"

איך אתה חושב שהתנהלו עם ליאו מסי בחודשים האחרונים, זה הרגיש מעט משפיל
"אני חושב שהוא היה מאוכזב, ולא הרגיש בנוח עם ההנהלה הקודמת, ואני חושב שעכשיו הוא מרגיש טוב יותר. הוא התחיל לחייך שוב, וזה חשוב מאוד עבורנו כי הוא המנהיג של הקבוצה וחשוב לראות את מסי מרגיש יותר ויותר נוח עם הקבוצה. מסי יודע בוודאות שאני אהיה נשיא שהוא יכול לסמוך עליו ואני אעשה את הטוב ביותר שלי להשאיר אותו, כי הוא השחקן הטוב ביותר בעולם ובעיניי הוא מאוד חשוב למועדון. אני מבטיח שאני אעשה את הטוב ביותר שלי לשכנע את מסי להישאר בברצלונה".

"אני בקשר עם מסי, אבל לא דיברתי איתו לגבי ההישארות שלו, כי יש לי את האמון שלו. קודם כל אני צריך להסתכל על החשבונות של המועדון. חשוב לדעת את האפשרויות של המועדון ואיזו הצעה אפשר לתת. בארסה זה מועדון פאר עם נכסים מאוד חזקים, יש לנו היסטוריה מאוד גדולה וחשובה, הגופים הפיננסיים סומכים על המועדון ואם אני אבחר כנשיא אני בטוח שהם יאמינו בפרויקט שלנו".

השארת מסי תהיה עדיפות ראשונה כשתיבחר לנשיא?
"כן. הוא העדיפות הראשונה, ובו בזמן ישנה עדיפות גם לעודד את הקבוצה והמאמן, בצורה שהם יאמינו בעצמם כדי שיצליחו בעונה הזו".

"החלום שלי הוא שבשנה ה-125 שלנו כמועדון - ב-2024 - אפתח את קאמפ נואו החדש עם ליאו מסי בקבוצה, ובאותה שנה גם לקחת את ליגת האלופות".

אולי זו תהיה השנה האחרונה שלו, מי יודע?
"מי יודע? הוא בכושר טוב, אני חושב שיש לו עוד 3-4 שנים נוספות".

איך אתה מרגיש כאוהד ברצלונה שההנהלה הציגה אותו כבעיה של בארסה וניסתה להיפטר ממנו?
"בעיניי מסי צדק, הוא התאכזב. אנשי ההנהלה הקודמים חשבו להוציא אותו מהמועדון, הם לא אמרו לו את האמת והוא התאכזב. התגובות של מסי היו לוגיות, ואני חושב שהיום הוא רוצה להישאר, זה תלוי בהצעה שהמועדון יציע לו. אני יודע שהוא מקבל הצעות מקבוצות אחרות, שיש לנו מתחרות בנו בעניין הזה".

"אני חושב שמסי ירצה להישאר בברצלונה, ואני אעשה את הטוב ביותר שלי להשאיר אותו, בהתחשב באפשרויות שלנו. ההצעה שלנו תהיה גדולה ואני אגרום לו לנסות להבין שזה הטוב ביותר בשבילו להמשיך את ההיסטוריה שלו עם המועדון. ליאו מסי הוא השחקן הטוב ביותר בעולם ואולי השחקן הטוב ביותר בהיסטוריה של המועדון. אני חושב שהוא הטוב ביותר".

תוכלו להילחם בהצעה גדולה של פ.ס.ז'?
"בוודאות. נציע לו הצעה גדולה וטובה בהרבה מהאחרות - במטרה לקחת את ליגת האלופות שוב עם ברצלונה. הכסף הוא לא הכל. סיטי ופ.ס.ז'? הקבוצות הללו שרוצות את מסי מבזבזות המון כסף והן לא זכו עדיין בליגת האלופות כך שזה לא מובטח שזה יביא להם את הזכייה באלופות. אני חושב שמסי יהיה מאוד מרוצה בברצלונה. המטרה בחיים להיות מרוצה מהסביבה שלך ופה בברצלונה יהיה לו טוב יותר ממקום אחר בעולם".

"ג'ורדי קרויף נכס של ברצלונה"

האם ברצלונה מודל 2020/21 היא אחת הקבוצות הבינוניות שהיו לברצלונה מזה שנים?
"לא. אני אוהד ברצלונה מגיל 5 והיו תקופות בהיסטוריה שלנו שהיו לנו קשיים, אבל תמיד ברצלונה שרדה. אנחנו לוחמים. הצלחנו תמיד למצוא פתרונות בזמנים קשים, זו תקופה קשה מבחינה כלכלית, אבל הקבוצה שלנו משתפרת, אנחנו עדיין בגביע המלך, בליגת האלופות, ומקום שני בליגה".

"יש זמן להחזיר את המצב לקדמותו, אני מאמין בקבוצה ובמאמן. חייבים לעודד אותם להיות תחרותיים יותר, אבל הם משתפרים ממשחק למשחק. יש מאמן חדש העונה (רונאלד קומאן) והוא עושה את הטוב ביותר שלו כדי לשפר את הקבוצה ואני מרגיש שהם משתפרים".

אם היית הנשיא, האם היית נותן ללואיס סוארס לעזוב?
"זה שייך לעבר. אני לא אוהב לדבר על דברים שקרו. אני צריך להשקיע את האנרגיה שלי כדי להחזיר את המצב לקדמותו, לשפר את ברצלונה ולא לחשוב על סיטואציות מהעבר שאין להן פתרונות כרגע".

כדי להוריד את החוב של ברצלונה, לא היה חכם יותר לשחרר נניח את אנטואן גריזמן למשל, ולא את סוארס?
"עכשיו יש לנו את גריזמן ואנחנו נעבוד איתו. בסוף העונה נחליט מה אנחנו עושים, אבל אני מכבד את השחקנים שלנו. השחקנים שלנו הכי טובים בעיניי, גריזמן הוא שחקן נהדר שמשחק עבור ברצלונה, ויש לו חוזה, ואני אעשה את הטוב ביותר שלי לגרום לו להרגיש בנח במועדון ולהיות טוב יותר. אני מרוצה מהשחקנים שיש לנו".

קומאן יהיה המאמן בעונה הבאה?
"יש לו חוזה. הוא יהיה המאמן שלי, אם התוצאות יהיו טובות ואם סגנון המשחק והסטייל שלנו יהיה טוב. כל מאמן תלוי בתוצאות ובאופן המשחק של הקבוצה שלו. בעיניי קומאן ראוי לכבוד, כי הוא שחקן עבר גדול בברצלונה, ומוכר מאוד בברצלונה. אני מכבד אותו, אבל כמאמן הוא תלוי בתוצאות ובאופן המשחק".

האם אתה חולם להחזיר את פפ גווארדיולה לאמן את ברצלונה?
"לא. פפ מאמן במנצ'סטר סיטי ובשבילי הוא המאמן הטוב ביותר בעולם. הוא הצליח מאוד בברצלונה, הוא חבר, אבל הוא חתום עד 2023 במנצ'סטר סיטי, וכרגע זו לא אפשרות".

מה עם ג'ורדי קרויף? אתה רואה אותו כמועמד?
"ג'ורדי הוא חבר, אני מכיר אותו תקופה ארוכה. הוא בחור חכם, ובעיניי הוא מוכן לקבל אחריות גדולה עליו, כי יש לו ניסיון, ממכבי תל אביב בישראל בין היתר. הוא מוכן, והוא בחור שמכיר כדורגל טוב מאוד. הוא כרגע מאמן בסין, אבל אני חושב שהוא נכס של ברצלונה, ואני פתוח לרעיון של אנשים אינטליגנטים שיבואו וירצו לעבוד בברצלונה".

"יש לי הפרויקט שלי, וכרגע אני מעדיף להתמקד באנשים שבפנים מאשר על אנשים שכרגע לא. במידה שאחליט שאני צריך לשפר את האנשים שעובדים בברצלונה אני אעשה זאת. אני מכיר מספיק אנשים שיעזרו לברצלונה בזמנים כאלו".

רבים בטוחים שצריך דם חדש בברצלונה וזו הסיבה שיצביעו לוויקטור פונט. מה היתרון שלך עליו? למה שיצביעו לך ולא לו?
"יש לי ניסיון וזה חשוב מאוד במצב כרגע. יש לי את האפשרות להחזיר את המצב חזרה, אני אומר לאנשים את האמת, ואני קוהרנטי. אני מכבד את המתמודדים האחרים, אני לא מדבר עליהם, אני אומר את האמת שלי ומדבר על עצמי".

מה החלום הגדול שלך במידה שתיבחר לנשיאות?
"לזכות שוב בליגת האלופות. זה אפשרי, אבל בטווח הקצר צריך לייצב את המצב הכלכלי של המועדון".

כמה זמן ייקח להחזיר את ברצלונה ליציבות כלכלית?
"היפוטתית הקהל יחזור לאיצטדיון בסוף העונה, ואז נתחיל בתהליך של החזרת היציבות הכלכלית לבארסה. אני חושב שבתוך שנה או שנה וחצי המצב יחזור לקדמותו בהנחה שהקהל יחזור למגרשים".

על הפרויקט "אספאי בארסה"
"מתכננים בנייה של קומפלקס ומתחם ספורט חדש ומחודש, ושיפוץ האיצטדיון. כל זה אמור לקרות עד 2024 וצריך לחשוב איך לעמוד בהוצאה של פרויקט גדול כזה. החוזה שלנו בסדר, התוכנית אושרה, והפרויקט הארכיטקטי הסתיים".

כמה מילים על ההתמודדות בשמינית גמר האלופות בין ברצלונה לפ.ס.ז'?
"זה יהיה קרב מאוד קשה, אבל אני בטוח שעם מסי הכל אפשרי. אני מקווה שמסי יראה להם שהוא הטוב בעולם ושהוא שחקן של ברצלונה. אנחנו משחקים בבית משחק ראשון הפעם ואני חושב שיהיו לנו ההזדמנויות שלנו, עם הקבוצה שלנו ועם מסי".

בארסה יכולה לזכות העונה בתואר נוסף מלבד גביע המלך?
"גביע המלך זו תחרות שאנחנו מאוד מכבדים. אנחנו 'חיים' בליגה הספרדית וגם בליגת האלופות, ואני חושב שלפחות אנחנו חייבים להאמין בעצמנו כדי להצליח העונה".

יש לך קשר מיוחד לישראל?
"כן, יש לי פה המון חברים, אני עובד פה עם לקוחות ישראלים, ויש לי יחסי ידידות טובים עם אנשים בתל אביב, ירושלים ואשדוד. הייתי יותר מ-10 פעמים בתל אביב, אני מרגיש שם כמו בבית, זה מאוד דומה לברצלונה, החיים שם דינמיים. אני אוהב את תל אביב, אני גם אוהב את עיר הקודש ירושלים".

משהו שתרצה להגיד לאוהדי ברצלונה בישראל?
"אני רוצה להגיד תודה. תודה על התמיכה שלכם במועדון שלנו. אני מאוד אוהב שכשאני מגיע לישראל יש לי האפשרות לחלוק ולדבר עם האוהדים שם. אני יודע שאתם מאוד מחוייבים, אני מקווה להחזיר את ברצלונה לימיה הגדולים ואני אעשה את הטוב ביותר שלי לעשות זאת".