הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זמן לזיזו: על הדילמה של זינאדין זידאן

אחד מגדולי המאמנים כיום יושב כבר שמונה חודשים בצד, ומחכה להזדמנות הטובה ביותר לחזור אל הקווים. פאריס סן ז'רמן, מנצ'סטר יונייטד או שכוכב העבר מכין לכולם הפתעה?

רועי ויינברג
רועי ויינברג  09.02.22 - 16:50

הדילמה הראשונה שעומדת בפני כל שחקן פוטבול מנג'ר היא זהות הקבוצה שהוא יבחר. יש כאלה שילכו על אחת הגדולות של אירופה, יש כאלה שינסו לשקם אימפריית עבר וכאלה שימצאו קבוצה שלא מוכרת לרוב האוהדים, כמו סקנת'רופ יונייטד, ויהפכו אותה לאימפריית כדורגל לכל דבר. לחלקם יש גם את אתגר השמירה השנייה, מה עושים אחרי ההצלחה המסחררת, או הפיטורים, מהקבוצה הראשונה.

זינדין זידאן, אחד המאמנים הטובים בעולם הכדורגל והמאמן הטוב ביותר שיושב כרגע בבית, מתמודד עם אתגר זהה. אחרי קריירה ארוכה כשחקן ותקופה קצרה בקבוצות הצעירות של ריאל מדריד, זידאן הונחת בקבוצת טופ אירופאי. הוא הגיע לריאל מדריד זמן קצר לאחר זכייתה בליגת האלופות עם קרלו אנצ'לוטי ואחרי פתיחת עונה קשה עם רפא בניטס, והצליח להפוך אותה למכונת כדורגל.

ריאל מדריד של זידאן לא שיחקה את הכדורגל היפה ביותר, אבל היא כן ניצחה משחקים. הוא הצליח להוביל אותה לשלוש זכיות רצופות בליגת האלופות (הראשון שזוכה שנתיים ברציפות, וכמובן גם שלוש, בגרסה החדשה של המפעל) והגיע לתחושת מיצוי אחרי שנגע בפסגות הגבוהות ביותר של עולם הכדורגל עם כריסטיאנו רונאלדו וסרחיו ראמוס.

הבלאנקוס ניסו להמציא את עצמם מחדש לאחר שזידאן וכריסטיאנו רונאלדו עזבו ולא הצליחו. ז'ולן לופטגי נכשל ופוטר מהקבוצה באוקטובר, המאמן הזמני סנטיאגו סולארי לא הצליח להפוך את עצמו לקבוע וזידאן הגיע לקבוצה בעונה שבורה במרץ 2019. אחרי חצי עונה הוא קיבל את ההזדמנות לבנות את ריאל מדריד מחדש, באתגר קצת שונה. לא קבוצת טופ אירופי שמתחרה על האלופות, אלא אחת שרוצה למצוא זהות ומאמן שזוכה לאמון באחת הקבוצות הטובות בעולם.

הוא הצליח לבנות ריאל מדריד שונה לחלוטין. לא רק מכונת נוק-אאוט עם כריסטיאנו רונאלדו ענק אחד, אלא קבוצה מסודרת וממושמעת בהובלת כוכב ענק אחר, קארים בנזמה. אחרי עונה אחת מוצלחת עם אליפות, ואחת מרשימה לא פחות שנגמרה בלי תואר, אבל עם המקום השני בספרד וחצי גמר האלופות בגל פציעות, זיזו הרגיש שריאל כבר לא מאמינה בו והתפטר.

השאלה עכשיו היא מה הצעד הבא שלו? מצד אחד, הוא עבר הרבה: אימון במשך שנים באחת הקבוצות הכי לחוצות בעולם, בקנדציות ארוכות באופן מפתיע והצלחה מסחררת. זידאן כבר זכה שלוש פעמים בליגת האלופות, מעטים המאמנים שהגיעו לזה בקריירות ארוכות יותר. מצד שני, הוא רק בן 49 ואולי יש לו עוד מה להוכיח, מבחינת ההצלחה מחוץ לריאל מדריד.

העתיד של זידאן, ובמידה מסוימת של מאמני ענק אחרים כמו יורגן קלופ או פפ גווארדיולה, מרתק. שלושתם צעירים (קלופ בן 54, גווארדיולה בן 51), ושלושתם אחרי שנים בקבוצות הטובות בעולם. יכול להיות שהשחיקה הגיעה גם אליהם, ואפשר להעריך ששלושתם יכולים לפרוש לפנסיה כבר עכשיו למרות שהם שלושת המאמנים הטובים בעולם ויכולים לאמן ברמה גבוהה למשך עשורים.

קלופ וגווארדיולה מאמנים כבר עכשיו ומתרכזים בליברפול ומנצ'סטר סיטי, כך שכל הדיון על עתידם לא בהכרח רלוונטי. זידאן, לעומת זאת, יושב בבית. יש שמועות על הצעות שהוא קיבל ממנצ'סטר יונייטד או מפריז סאן ז'רמן, ועל כך שהוא מחכה לקיץ כדי לאמן את אחת מהן.

מה זידאן עושה בימים אלה? לא ברור. בעוד מנג'רים שונים הולכים לפרשן במשחקים או מתראיינים, לא ראינו יותר מדי התייחסויות של זידאן בקולו לדברים השונים. רצות שמועות על כך שהוא מועמד לפ.ס.ז' ושהוא סירב למנצ'סטר יונייטד לאחר שלא רצה להגיע באמצע העונה, אך מדובר בשמועות בלבד מ"מקורבים" לצרפתי. הדיווחים האחרונים הם על כך שזידאן ממשיך לחכות לנבחרת צרפת, אבל הוא עדיין "האיש שלא היה שם": מצד אחד נוכח בתקשורת בשמועות כל הזמן, מצד שני אף אחד לא באמת יודע ממקור ראשון. בראיון האחרון שלו הוא אמר שהוא נהנה מאימון, אך לא התייחס באופן ישיר לעתיד.

מדובר ברעיונות מרתקים, בשני המקרים. זידאן הוכיח את עצמו בשנים הקודמות כאחד ממאמני הנוק אאוט הטובים בעולם, אחד שידע לעשות את כל מה שצריך לעשות בשביל להגיע לניצחון בבית-חוץ. כאשר שתיהן מחפשות זכייה בליגת האלופות, בפרט פ.ס.ז', הנוכחות של מאמן ברמה כה גבוהה יכולה להיות מה שיכריע את ההבדל.

מעבר לכך, ובשונה ממאמנים מוצלחים אחרים כמו מאוריסיו פוצ'טינו שלא מרשים בפ.ס.ז', זידאן הוכיח את עצמו כמאמן של כוכבים. הוא היה אחד כזה בעצמו, וזה שונה מלהיות מאמן של קבוצות ענק בלי כוכבים גדולים (קצת כמו פוצ'טינו ואולי גם יורגן קלופ, שאף פעם לא ניהל אגו בסדר הגודל של רונאלדו): היכולת לגרום לשחקנים הטובים ביותר לעשות מה שהם צריכים כדי לנצח. תראו את ההישגים של כריסטיאנו רונאלדו, למשל, עם זידאן ואחריו.

לכן יש הרבה היגיון גם בשידוך עם מנצ'סטר יונייטד, הקבוצה הנוכחית של רונאלדו ומותג ענק, וגם בשידוך עם פ.ס.ז'. זידאן ירגיש בבית בעיר הבירה הצרפתית ומצב כזה עשוי להתניע מחדש את השמועות על ההגעה של רונאלדו לפריז. יש בזה היגיון מסוים: הוא מחפש קבוצה שתתייחס אליו ככוכב גדול ותשלם את משכורתו, זידאן מאמן שהצליח לעבוד איתו בעבר, והשילוב עם מסי יכול להפוך את שניהם לעשירים בהרבה. גם בלי רונאלדו החיבור בין זידאן לפ.ס.ז' מרגיש טבעי: הם רוצים לזכות באלופות, הוא עשה את זה.

השאלה היא אם יש כאן אתגר חדש בשביל זידאן. ברוב הליגות בעולם, להוציא הספרדית (בה זכה פעמיים), האנגלית ואולי גם האיטלקית, זכייה באליפות היא לא הישג גדול במיוחד אם אתה באיירן מינכן או פריז סן ז'רמן. זידאן גם זכה כמה פעמים באלופות, והזכייה עם מסי עלולה לא להיות הישג גם היא. מוטי דניאל, שחקן הכדורסל משנות התשעים, אמר בהקשר דומה את אחד המשפטים הגדולים בהיסטוריית הספורט הישראלי: "כשאתה זוכה בתואר עם מכבי תל אביב, יורדת לך אבן מהלב. כשאתה זוכה בתואר עם ירושלים אתה מרגיש שמחה".

מבלי להכנס לתוך הכדורסל הישראלי, זכייה של זידאן באלופות עם קבוצת ענק יכולה להרגיש כמו מעין ירידה של אבן מהלב, משהו שהוא כבר עשה בעבר. ראינו אותו כבר פורש מקבוצה אחרי זכייה שלישית ברציפות בליגת האלופות ב-2018, לא בטוח שהוא ירצה לעשות זאת.

במקביל, בשונה מיוהאן קרויף ז"ל או ממאמני כדורגל אחרים, זידאן לא עשה רושם של אידיאולוג כדורגל גדול, אלא יותר ווינר. אין לו איזה פילוסופיית משחק שהוא מהלל בכל הזדמנות, ההפך. הוא עושה כל מה שצריך כדי לנצח ואמר לפני כל משחק, פחות או יותר, שמבחינתו מדובר ב"גמר גביע". בעידן הנוכחי של הכדורגל קשה לדמיין סיטואציה בה זידאן מגיע לקבוצה קטנה יותר, כמו רומא או ארסנל, והופך אותה לאימפריה. הפערים גדולים מדי, וזה לא נראה כאילו הוא המאמן שירצה לגדל קבוצה בדרך אורגנית.

לכן הצעד הבא של זידאן עשוי להיות אחר לגמרי - נבחרת. אם זיזו יתחיל גם את העונה הבאה בלי קבוצה, אולי נראה אותו עם הפנים למונדיאל בקטאר ולנבחרות שיתפנו אחריו. רגע השיא של זידאן ככדורגלן היה הזכייה בגמר 1998, רגע השפל כנראה היה הנגיחה במרקו מטראצי בגמר מונדיאל 2006. הוא אחד השחקנים המזוהים ביותר עם כדורגל הנבחרות, וההתאמה גם כמאמן שמתמחה בנוק אאוט יכולה להתאים לטורניר שמוכרע על סדרת משחקי הכרעה בודדים.

שתי הנבחרות המתאימות ביותר על הנייר, צרפת וספרד, בין הפייבוריטיות לזכייה במונדיאל. צרפת עשויה להתאים וייתכן כי יגיע אליה אם דידייה דשאן יעזוב, בין אם ביוזמתו או שלא, בעוד ספרד של לואיס אנריקה נראתה טוב ביורו. האנסי פליק, מאמן נבחרת גרמניה, עשה צעד דומה לאחר שזכה בכל תואר אפשרי עם באיירן מינכן בעונה אחת.

זה אולי העתיד של מאמני העל הנוכחיים של הכדורגל העולמי. אנחנו חיים בעידן בו אין לקבוצות את הסבלנות שהייתה לפני עשרים ושלושים שנה והמאמנים הופכים לצעירים יותר ויותר. מצב בו מתחרים על אליפות אנגליה אלכס פרגוסון בן ה-72 וארסן ונגר בן ה-64 נראה כמעט כמו מדע בדיוני, בעידן בו מאמן העל המבוגר ביותר הוא קרלו אנצ'לוטי בן ה-61, מבוגר בהרבה ממקביליו.

בכל אופן, ההחלטה של מאמנים גדולים כמו קלופ או פפ על עתידם תושפע גם מזו של זידאן. גם אם אינו נוכח באופן פעיל כמרואיין או פרשן בכלי התקשורת השונים בעולם, הספקולציות סביבו לא מפסיקות. פ.ס.ז', יונייטד, נבחרת צרפת או כל יעד אחר יקושר אליו, ואנחנו רק יכולים לקוות לקבל בחזרה את אחד המאמנים הטובים ביותר חזרה בתוך עולם הכדורגל, אולי שוב בשלבים הגבוהים ביותר של ליגת האלופות.