הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

היהודי בן ה-15 שמלהיב את ברצלונה

הוא נולד בהונגריה, הגיע לקטאלוניה בגיל 12, משחק בלה מאסיה וזומן על ידי צ'אבי לאימונים של הקבוצה הבוגרת. היכרות עם מי שסימן כשוער הבא של הבלאוגראנה - ארון יעקובישווילי

רועי ויינברג
רועי ויינברג  27.03.22 - 17:42
תמונה: (@FCBmasia)
תמונה: (@FCBmasia)

פגרת נבחרת זו הזדמנות עבור שחקנים צעירים שלא שייכים לסגל הלאומי של ארצם לבלוט ואולי להוכיח למאמן שהם ראויים להזדמנות. כך זה יהיה באימונים הקרובים של ברצלונה, כאשר ארון יעקובישווילי בן ה-15, שוער יהודי הנולד בהונגריה, זומן להתאמן עם הסגל הבוגר של צ'אבי.

יעקובשווילי נולד ב-29 ביוני 2006, צעיר במיוחד, גם בסנטדרטים של מועדון על כמו ברצלונה. לשם השוואה, בשנה בה הוא נולד חברו לקבוצה דני אלבס זכה בגביע אופ"א עם סביליה. הוא התחיל את הדרך בהונגריה, עבר בגיל 12 לברצלונה ובשנים האחרונות שיחק  ב"לה מאסיה", וכעת הוא מקבל הזדמנות מעניינת במיוחד, מול העיניים של צ'אבי.

מחלקת הנוער של ברצלונה גידלה שחקנים גדולים רבים לאורך ההיסטוריה, אבל לא הצטיינה במיוחד בשוערים. מאז ימיו העליזים של ויקטור ואלדס שיחקו בשער ברצלונה ויקטור בראבו, הצ'יליאני ששיחק במשך שנים בסוסיאדד לפני שעבר לבארסה, וכמובן טר שטגן שגדל בבורוסיה מנשנגדלבאך.

לטר שטגן אין מחליף של ממש, בפרט לא אחד שגדל בברצלונה. יספר סילסן ההולנדי היה כמה שנים על הספסל בקאמפ נואו וכעת זהו נטו הברזילאי שהגיע לבארסה בגיל 30. הבחירה לתת ליעקובישווילי להתאמן עם הבוגרת בגיל כזה צעיר מעידה על כך שצ'אבי, מאמן שדוגל בשיתוף שחקני נוער, חושב שיש לו משהו אחר בידיים.

קשה לנתח ברצינות את צורת משחקו של ילד בן 15, אבל ב"ספורט" הקטאלוני תיארו את אותו כשחקן שמתאים לברצלונה: שוער בעל משחק רגל מפותח, בגרות ורפלקסים טובים בין הקורות. לוקח לשוערים שנים להתפתח, אך ההונגרי מקדים את זמנו. הוא שיחק לא מעט משחקים העונה בנערים ב' של ברצלונה, עם שחקנים שמבוגרים ממנו בשנתיים, ובלט במסגרות הנוער לפי הדיווחים בספרד.

ההזדמנות של יעקובישווילי עשויה להיות גדולה משחושבים. נטו, השוער המחליף של ברצלונה, כבר ביקש לעזוב. ברצלונה לא הצליחה למצוא לו מחליף, וייתכן שהשילוב בין המצב הכלכלי הקשה של המועדון לעמידותו של מארק אנדרה טר שטגן, שאמנם עבר שני ניתוחים בברכו, אך פתח ב-26 המשחקים האחרונים של ברצלונה ונחשב לשחקן עמיד באופן יחסי, יביאו את הקטאלונים לשקול לקדם שחקן מהנוער.

יחד עם זאת, קשה לדמיין מצב בו ברצלונה תיתן לשחקן בן 15 לשמש כשוער מחליף בקבוצה הבוגרת. יעקובישווילי לא שיחק משחק אחד בבוגרים וזריקה היישר למים באחד המועדונים הגדולים ביותר בעולם נשמעת מנותקת מהמציאות, למרות הדקות להם זוכים שחקנים כמו אלכס בלאדה (18), גאבי (17), פדרי (19) או אנסו פאטי (19).

הפוטנציאל של יעקובישווילי גדול, אבל לוקח לשחקנים זמן להגיע לבשלות. במיוחד בשער. סיטואציה סבירה יותר, ואולי עדיפה לכל המעורבים, תהיה המשך ההתפתחות שלו באופן טבעי או קפיצה לברצלונה ב', בה יקבל ניסיון מול שחקנים בוגרים בליגה השלישית של ספרד. ליעקובישווילי, אגב, יש אח בשם אנטל שמשחק כחלוץ בנוער של ג'ירונה.

אחת השאלות המעניינות ביותר שנשארו, במיוחד מבחינתנו כאוהדי ספורט ישראלים, היא הנבחרת. יעקובישווילי לא היהודי הראשון שמשחק בלה מאסיה. לפניו קדם ישראלי, גיא אסולין. חלקנו זוכרים את זה שב-2008 היה חשש ממשי שאסולין יעדיף לשחק בנבחרת ספרד, והוא בסופו של דבר רשם הופעת בכורה במדי הנבחרת הלאומית בגיל 16 מול צ'ילה. זאת הייתה הופעתו היחידה בנבחרת.

אסולין בסופו של דבר לא הפך לכדורגלן משמעותי, אך ניצול ההזדמנויות מ-2008 רלוונטי גם היום. נבחרת הונגריה טובה יותר מהישראלית ואף השתתפה ביורו האחרון, ולא ברור כלל האם יש קשר בין יעקובישווילי היהודי לישראל. למרות זאת, אם מתפתח שוער ברמה בינלאומית שיכול לשחק בנבחרת ישראל, היא צריכה לכל הפחות לבדוק את האפשרות.

עדיין מוקדם לדעת לאן הקריירה של יעקובשווילי תתפתח, אבל נראה כרגע הוא בדרך הנכונה. יחד עם מאמן כמו צ'אבי ובהתחשב בזה שאין לקטאלונים מחליף אמיתי לטר שטגן? השמיים הם הגבול.