הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הניחו את הנשק: ארגון הגרילה שהקים קבוצה

מהטלת אימה לרוח הספורט. דברים שקורים בקולומביה

בן טרבס  10.03.18 - 11:41

תגיות: קולומביה

יותר מ-50 שנה ישב ארגון הגרילה הקולומביאני FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) במדינה. ההרתעות וההפחדות שלו לוו בהמון מעשים, כשכמעט עשרה מיליון אנשים סבלו מפעולות שונות שלהם ברחבי קולומביה. רק ב-2001 הארגון הוכנס לרשימת ארגוני הטרור והחלו לקחת אותו יותר ברצינות, ועם עליית אלווארו אוריבה לנשיאות, הוא העלה הילוך במלחמה בו, בעיקר כיוון שאביו נהרג על ידי הארגון.

ב-2012 דברים השתנו, ב-2015 החלו ממשלת קולומביה וראשי הארגון לשבת ולחשוב על הפסקת אש ופירוק,כש  כששנה לאחר מכן נחתם ההסכם שגרם לכ-7,000 לוחמים להחזיר את כלי הנשק שלהם באופן רשמי לאו"ם. בתוך הרצון לחיות חיים שקטים ולהיכנס לפוליטיקה, הבינו ב-FARC שעל מנת לזכות באמון הציבור ואף לעשות טוב יותר, עליהם להתחיל גם לשתול זרעים בתחום הכדורגל.

קרן Fútbol Y Paz Construyendo País, ממשלת קולומביה וראשי FARC ישבו וחשבו איך אפשר לייצר משהו. הרעיון היה להקים קבוצת כדורגל שתחל לשחק בליגות הנמוכות, קבוצת U20 לנערים וקבוצת נשים. מנהיגי ארגון הגרילה, פאסטור אלאפה ורודריגו 'טימושצ'נקו' לונדוניו נתנו את ברכתם, והיוזמה אף קיבלה הרבה מאוד אהדה בין התושבים. על מנת להתחיל את הדברים בצורה מסודרת, הובא כוכב הנבחרת לשעבר, טינו אספרייה, שמונה לסמכות המקצועית העליונה.

"אני רוצה רק להבהיר דבר אחד", הסביר לפני כשנה פאולו לפורי, מהאנשים החשובים בשיתוף הפעולה ההיסטורי, "עמותת Fútbol Y Paz קמה בעצמה מתוך הרעיון של שימוש בכדורגל ככלי פדגוגי ולהעלאת המודעות של שלום במדינה. עם ההסכם שנחתם בין הצדדים, צריך היה לשלב לוחמים ולוחמות חזרה לחברה, והכדורגל הוא חלק חשוב בזה. אולי דרכו נניח את גרגר החול הראשון לעתיד של שלום".

אחד האנשים הבכירים ב-FARC, חוסה ויסנטה לסמס (José Vicente Lesmes), הידוע גם בשם 'וולטר מנדוסה', הצהיר מה המטרות של היוזמה: "אנחנו רוצים שהלוחמים ישתקמו ויתחרו בצורה מקצועית, המטרה היא לשקם את חיי מיליוני הקורבנות שנפגעו מאיתנו". ממשלת קולומביה הבינה שמעבר ללוחמים עצמם, גם תושבים רגילים יוכלו ליהנות מהיוזמה, שכן אם הדבר ילך כמו שצריך, עוד ילדים ונערים יוכלו להתאמן במועדון שיוקם.

השם שניתן למועדון הכדורגל הוא לה פאס FC, בדומה לקבוצה מבוליביה שקמה ב-1989 וחיברה גם היא אנשים מקצה החברה שנאספו מרחבי המדינה. היעד להרצה רשמית של המועדון היה תחילת 2018, ואכן, בתחילת פברואר נערך המשחק הרשמי נגד Cundinamarca de Fútbol באצטדיון לואיס קרלוס גאלאן בבוגוטה. נציגים רשמיים של הרפובליקה ומוסדות אחרים נכחו במשחק, ולמרות הפסד על הדשא, כל המעורבים הבינו שהניצחון האמיתי הוא במסביב.

"פעולות כגון אלה הן הוכחה כי הפיוס הלאומי אפשרי ואנחנו יכולים ללכת לכיוון שלום מלא", אמר עו"ד פליקס מורה אורטיז, אחד ממקדמי הפרויקט הגדול. בנוסף, גם צוות צילום מקומי נכח באצטדיון על מנת להכין לפיפ"א סרט תיעודי על הארגון ועל היוזמה. שם הסרט הוא 'Destino a Rusia 2018’.ביום ראשון שיחקה הקבוצה נגד קבוצת המילואים של מיליונריוס, וביום שבת תערוך משחק נגד המילואים של סנטה פה, ותשלח עוד מסרשאין דרך טובה יותר להגיע לקהל מדרך הספורט.