הכל בראש: כך וואקמה כבש את טורקיה

פציעה שחלפה, סעיף מיוחד בחוזה שגורם למוטיבציה ואהבת קהל. אחרי חצי עונה בלבד, גם בטורקיה וואקמה הפך ללהיט. הסיפור מאחורי הצלחת הניגרי. בונוס: הכינוי שהודבק לו

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  08.03.19 - 17:01

תגיות: טוני וואקמה

תחילת כתבה

אחת הסיבות שהפועל ב"ש חווה עונה שהיא תעדיף לשכוח היא העובדה שפשוט לא הביאה תחליף אמיתי לכוכב הכי גדול שלה, טוני וואקמה. הניגרי עזב לטרבזונספור, ואיתו גם עזבה ההצלחה של האלופה, אצלה שום דבר לא תיפקד. אחרי תקופה התאקלמות לא פשוטה בקבוצתו החדשה, עכשיו גם בטורקיה יודעים מי זה טוני וואקמה. השערים המרהיבים, הפציעה שהשאיר מאחור והסגנון הפכו אותו ללהיט. מבט על הסטטוס של האיש שבאצטדיון טרנר בוודאי מתגעגעים אליו.

פתיחה צולעת
אומרים שאין תחליף לרושם ראשוני וכך היה גם לניגרי במשחקו הראשון בהרכב. צמד ב-0:4 על גלאטסראיי יצר תחושה שהניגרי הולך להשתלט על הליגה הטורקית. אלא שמאז וואקמה הלך אחורה והחמיץ כמעט חודשיים עקב פציעה טורדנית במפשעה, אותה סחב עוד מתקופתו בב"ש.

הניגרי ניסה להתאמן שוב ושוב אבל התלונן שוב ושוב על כאבים, שלאחריהן במועדון הוחלט לתת לו מנוחה מוחלטת כדי לחזור כשיר במאת האחוזים. בתקופתו בישראל היו כאלה שביקרו את וואקמה בטענה שהפציעות נובעות בעיקר מחוסר רצון להישאר בב"ש, אבל התחלת הדרך בטורקיה הראה שהפציעות הן אלו שמנעו ממנו לשחק.

חזרה בסערה
אחרי שהשאיר את הפציעה מאחור, וואקמה השתלט על טרבוזנספור. שערים מול בשיקטאש וטרבוזנספור ועוד צמד מדהים בשבוע שעבר מול קאסימפשה, הראה שוואקמה הגיע לטורקיה, והוא הגיע בגדול.  "הקהל בטרבזונספור מאוד אוהב את וואקמה. הוא הותיר כאן רושם של שחקן שיכול להנהיג אותנו.

אחרי גלאטסראיי כולנו חשבו שמדובר בהברקה של ההנהלה", מספר אמרה בייראם אוזייב אוזבאייראק, מנהל טוויטר האוהדים של טרבזונספור, "לא הייתה מחשיה שהוא מעמיד פני פצוע או משהו כזה. כולם חיכו שהוא יחזור לשחק ומאז הוא הכוכב של הקבוצה".

וואקמה הוא האיש שהכל עובר דרכו בטרבוזנספור, כשבטורקיה נחשף לאחרונה סעיף מיוחד שאולי מגביר לו את המוטיבציה. על פי פרסומים בטורקיה, בדומה לערן זהבי בגוואנגז'ו, לוואקמה יש בונוסים מיוחדים על ביצועים, כשעל פי אותו פרסום אם יהיה מעורב ב-19 שערים (כובש או בישל), הוא יזכה לבונוס שמן של כ-100 אלף יורו. למקרה שתהיתם, המאזן שלו כרגע עומד על 6 שערים ו-5 בישולים, בהחלט מרשים לאור העובדה ששותף רק ב-17 משחקי ליגה.

רוצה לנבחרת ניגריה
למרות היכולת הטובה, וואקמה עדיין לא נספר בנבחרת הלאומית, דבר שמפתיע עיתונאים שם, וגם אותו עצמו. "לא הכל הוא סביב כסף. עברתי לטורקיה כי היה לי רצון להתחרות ברמות המקצועניות", הוא הסביר, "ברור שאני מאוכזב שאני לא בנבחרת, אבל לצערי כרגע לא מזמנים אותי. אחכה לצ'אנס שלי".

בינתיים, וואקמה ימשיך לנסות ולהלהיב את אוהדי הקבוצה הטורקית, שבמקום הרביעי. כינוי מצד האוהדים כבר יש לו "המוח", גם בגלל המראה החיצוני שלו (צורת הראש) וגם בגלל חוכמת המשחק, שעוזרת לו להתל בשחקנים יריבים. למי שפנטז, אחרי ההצלחה העכשיווית, לישראל הניגרי כנראה לא יחזור, אך השאלה היא האם טרבוזנספור היא רק שלב בדרך לקבוצה גדולה יותר.

מיטב הממים שהומצאו לוואקמה