החיים החדשים של רנאטו

לאן נעלם אקס מכבי חיפה? פרויקט מיוחד

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  18.03.20 - 12:33
תחילת כתבה

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. אחרי אנתוני פארקר, ממשיכים הפעם עם זר, שאולי רבים מכם שכחו, אבל בטח לא אוהדי מכבי: רנאטו ריביירו.

נכון, הברזילאי לא הוביל את מכבי חיפה לפסגות שיעקובו איגביני, ננאד פראליה או ז'אוטאוטאס הביאו, אבל רנאטו כנראה היה לא פחות כשרוני מהם. הרכש הנוצץ של יעקב שחר שבתיווך סוכן העל, פיני זהבי, הצטרף לכרמל תמורת מיליון וחצי דולר בעונת 2007-2008 על תקן כשרון על. שחקן מוביל בנבחרות הצעירות של ברזיל, שאף כבש בחצי גמר אליפות העולם עד גיל 20 בהפסד 2:1 של ברזיל לארגנטינה, אותה הוביל ליאו מסי.

הכישרון היה שם, אבל רנאטו לא בדיוק היה שחקן יציב. לצד זכייה בגביע הטוטו, הברזילאי שהבקיע 7 שערים, נעלם ליותר מדי זמן כשברקע טענות על התנהגות בלתי ספורטיבית, בעיות משמעת וכושר ירוד.

13 שנה אחרי, מצאנו את רנאטו בבלו הוריזנטה. האדישות נותרה, אך גם האהבה לכדור. אחרי הסתבכות אחת לפני שנתיים, רנאטו, כך הוא טוען בפני ערוץ הספורט, לקח את עצמו בידיים ומשקיע בפיתוח שחקנים צעירים, כדי שלא יטעו איפה שהוא טעה. ראיון עם כישרון פרובלמטי, שהפך את החסרון שלו בקריירת המשחק, ליתרון ביום שאחרי.

נעצר פעמיים על ידי המשטרה
בגיל 34 רנאטו יכול להיות גאה בחלק מהקריירה שלו, שכנראה הייתה צריכה להסתיים במקומות גבוהים יותר, אבל בעברו הלא רחוק אפשר גם למצוא לא מעט שלדים, כאלה שאותם הוא יעדיף לשכוח. כך למשל ב-2014 הוא נעצר בסמוך לביתו בבלו הוריזנטה כשהוא נוהג נגד כיוון התנועה בהשפעת אלכוהול, באירוע שכמעט ונגמר באסון.

באותה תקרית, רנאטו טען שהוא הלך לאיבוד ורק נסע בחיפוש אחרי אדם שיעזור לו, אבל בבדיקת המשטרה אובחן שהוא היה שרוי בגילופין. לפני שנתיים, שוב ליד ביתו בבלו הוריזנטה הוא נעצר מאותה סיבה אחרי שנתפס נוהג באופנוע שלו בזיגזג וללא רישיון נהיגה בתוקף. במקרה הזה, הברזילאי הודה באשמה, ושוחרר בהמשך.

"עצוב לי שלא הגעתי לליגה בכירה באירופה. היה לי את הפוטנציאל לזה"

כיום, אחרי 3 שנים של בעיות בריאותיות והתנהגותיות, הוא הפך לבעלים של סוכנות לפיתוח צעירים בברזיל, העונה לשם RR SPORT וכן מחזיק בבעלותו ברשת מכוני כושר, שמעבירה אימונים אישיים לספורטאים.

"עדיין יוצא לי לראות בברזיל לפעמים אוהדי מכבי חיפה שמרעיפים עליי אהבה למרות הזמן הקצר שם", הוא מספר לערוץ הספורט, "מכבי חיפה הייתה משמעותית לקריירה שלי, הייתה לי הזדמנות ללמוד תרבות אחרת ולמרות שהייתי שם מעט, הראיתי מהיכולת שלי".

הרגע שהוא הכי זוכר במכבי חיפה, הוא גם הרגע שסידר לירוקים את הזכייה בגביע הטוטו: "כבשתי צמד ועזרתי לקבוצה לזכות בתואר. זה חרוט לי בזיכרון היטב ואני צופה הרבה בווידאו מהזכייה. אף פעם לא דיברתי עם יעקב שחר בארבע עיניים, אבל הוא תמיד התייחס אליי יפה ועזר, הוא דאג לכל מה שהייתי צריך, ושמחתי להחזיר לו".

כל מי שראה את רנאטו משחק, חשב שהוא יגיע רחוק יותר. כך במונדיאל עד גיל 20 הוא היה השחקן המוביל של נבחרת ברזיל ונעצר רק בחצי הגמר, שם כבש, אך הפסיד 2:1 לארגנטינה של אחד, ליאו מסי.

"תמיד רציתי לשחק בקבוצה גדולה באירופה, אבל לא הצלחתי. במולדתי שיחקתי בקבוצות גדולות כמו קורינתיאנס, בוטאפוגו, ואסקו, אתלטיקו מיניירו, אבל היו חסרים לי דברים", הוא מודה, "הייתי צריך להשקיע יותר כדי לעמוד במטרה שלי. בוודאות אם הייתי משקיע יותר, הייתי מגיע רחוק יותר. מסי הוא אחד מ-5 הגדולים בכל הזמנים ואני עצוב שלא יכולתי להגיע לקבוצה גדולה בספרד, בגרמניה או באנגליה, אחרי ששיחקתי מולו שווה בשווה. זה מעציב אותי, כי היה לי את הפוטנציאל לכך".

היום, בגיל 34 רעמת השיער כבר לא מאפיינת אותו. הוא נשמע מפוכח יותר וכמו מי שעשה חשבון נפש עם עצמו אחרי אינספור הסתבכויות: "עברתי רגעים קשים בחיים שלי אחרי שפרשתי לפני 4 שנים. היו לי בעיות בריאותיות. היו לי שנתיים-שלוש קשות בחיים ועשיתי את מה עשיתי ברמה ההתנהגותית. שילמתי את החוב שלי, ואני משחזר את זה ומתחרט על זה עד היום. אני מבקש סליחה מהאוהדים שלי על כך. זה לא יקרה שוב, אני שומר על עצמי והיום אני גאה להגיד שאני פיכח".

"המסר שאני רוצה להעביר הוא שאני מודה לאל על כל מה שקרה בחיי", הוא מספר, "אני מודה גם לאנשים בישראל ולאוהדי מכבי חיפה. אני רוצה להגיד לילדים שחולמים להיות כדורגלנים, שישקיעו, שישאפו כי הכל אפשרי, רק צריך להשקיע על מנת להשיג את המטרות".